3600 Gün Ve Tazminat

Cemmm

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar. 1983 doğumlu bir arkadaşımız 1999 yılı temmuz ayında 16 yaşını doldurup 17 den gün aldıktan sonra ssk lı olarak işe başlıyor. Malum kanun ile 8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanların emeklilik şartları farklı. Şimdi bu arkadaş 15 yıl ve 3600 gün şartlarını doldurduğundan tazminatını alıp borçlarını ödemek, sonra da yeniden çalışmaya devam etmek istiyor. Kafamıza takılan şey şu:
Emeklilikte 18 yaştan önceki sigortalılık dikkate alınmıyor diye biliyorum. Burada arkadaş 17 yaşında. Yine de ssk ya gitse 3600 gün ile tazminatını alabileceğine dair yazı alabilir mi? Yoksa 2001 de 18 yaşını doldurduğu için bu hakkı kaybediyor mu? Çünkü 1999 sonrası için 4500 gün ve 25 yıl şartı aranıyor. Kafamız karıştı bu konuda. Yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler

O şart , 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış olması şeklinde,
SGK da hizmet süresi başlangıç tarihi olarak 18 yaşın doldurulduğu tarihi kabul etmekte. Gariptir, 18 yaş öncesi çalışma döneminde geçirilen prim günlerini kabul etmekte ama 18 yaşından önceki gerçek başlangıç tarihini hizmet başlangıç tarihi olarak kabul etmemekte.
Bahsettiğiniz arkadaş kuruma başvurduğunda muhtemelen olumsuz yanıt alacaktır şartları taşımadığı yönünde, ama gene de kurumdan bu yazıyı talep etmesi ve yanıtı alması en fazla 30 dk sürer. Bence denemeli şansını.

O şart , 15 yıllık hizmet süresini tamamlamış olması şeklinde,
SGK da hizmet süresi başlangıç tarihi olarak 18 yaşın doldurulduğu tarihi kabul etmekte. Gariptir, 18 yaş öncesi çalışma döneminde geçirilen prim günlerini kabul etmekte ama 18 yaşından önceki gerçek başlangıç tarihini hizmet başlangıç tarihi olarak kabul etmemekte.
Bahsettiğiniz arkadaş kuruma başvurduğunda muhtemelen olumsuz yanıt alacaktır şartları taşımadığı yönünde, ama gene de kurumdan bu yazıyı talep etmesi ve yanıtı alması en fazla 30 dk sürer. Bence denemeli şansını.

Teşekürler Keremcem Bey,

Ben de sizin gibi biliyordum ama garip garip uygulamalar olduğundan insanın kafası karışıyor. Ya 18 den öncesini komple sayma ya da say. Ama illa bütün kanunlar ya ucu açık olacak ya da eğilip bükülecek şekilde maalesef. Tekrar teşekkürler

İnternetteki araştırmalarda farklı görüşler görüyorum. Kafam iyice karıştı. Mesela aşağıdaki yazı :

"> Soru: Sn. Şerif Akcan, 05.05.1982 doğumluyum. 01.12.1996 tarihinde sigortalı oldum. 4000 gün prim 15 yıl 3 ay hizmet sürem bulunmaktadır. SGK Müdürlüğünden 1475 sayılı Kanunun 14. maddesinden yararlanarak kıdem tazminatı alabilir yazısı talep ettim. 18 yaş sınırının olduğunu bildirdiler. Bu uygulama doğru mu? Habibe S.
Kıdem tazminatı iş akdinin sona ermesi halinde en az bir yıllık çalışması olan işçiye ödenir. Kıdem tazminatı ödeme yükümlüsü işverendir. Kıdem tazminatının kural olarak işverenin işçiyi işten çıkarması halinde ödenmesi gerekmekle birlikte bazı hallerde işçinin iş sözleşmesini sona erdirmesi halinde de kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. Bu hallerden bir tanesi de işçinin emeklilik için Kanunda öngörülen yaş dışında kalan diğer şartları sağlamasıdır. Yaş dışında kalan şartlar ise 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün prim ödeme gün sayısının tamamlanmasıdır.
Gerek 5510 sayılı Reform Kanunu gerekse eski 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre kişinin ilk defa sigortalı olduğu tarih 18 yaşı tamamlama tarihinden önce ise sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşın tamamlandığı tarih olarak dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla 1 Nisan 1981 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlar istisna olmak üzere 15 yıl sigortalılık süresi şartı en erken 33 yaşın tamamlandığı tarihte yerine gelmektedir. Bu açıklamalar doğrultusunda Okurumuz Habibe Hanım 15 yıl sigortalılık süresini 5 Mayıs 2015 tarihinde tamamlamış olacağından SGK’nın emeklilik için yaş dışında kalan diğer şartları yani 15 yıl sigortalılık süresi ve en az 3600 gün prim ödeme gün sayısının tamamlandığına ilişkin yazıyı vermemesi doğru bir işlemdir. "

Şimdi kendi sorumdaki örneğe göre :

1- Bu kişi Temmuz 1999 da ilk defa 17 yaşında sigortalı olduğundan 15 yıl ve 3600 gün ile tazminatını alma şartlarını taşıyor. Fakat sadece 17 yaş + 15 yıl = 32 yaşında değil de 18 yaşını doldurduğu 2001 tarihinden sonra 15 yıl yani 2016 yılında tazminatını alıp işten ayrılmaya hak kazanabilir.

2- Bu kişi Temmuz 1999 da ilk defa 17 yaşında sigortalı olabilir ama 18 yaşını kanunun yürürlüğe girdiği 8 Eylül 1999 dan sonra yani 2001 yılında doldurduğundan ilk sigorta başlangıcı bu tarihe göre hesaplanacağından 3600 gün ve 15 yıl hakkından yararlanamaz ve dolayısıyla tazminat yazısı alamaz mı? 25 yıl ve 4500 güne tabidir mi olacak?

SGk na gidip o yazıyı talep etmesi 15dakikasını alır, öğleden sonra da yanıtını yazılı olarak alır,
Sonucu da bizlerle paylaşırsınız, yanlışımız varsa hep birlikte öğrenmiş oluruz sn.cemm.

SGk na gidip o yazıyı talep etmesi 15dakikasını alır, öğleden sonra da yanıtını yazılı olarak alır,
Sonucu da bizlerle paylaşırsınız, yanlışımız varsa hep birlikte öğrenmiş oluruz sn.cemm.

Aynen en doğrusu bu olacak. Sonucu öğrenince de burada paylaşırım artık

Aynen en doğrusu bu olacak. Sonucu öğrenince de burada paylaşırım artık

Merhaba tekrardan. Sayın Keremcem Bey'in de dediği gibi SGK ya gitti arkadaş ve tazminatını alabilir yazısını aldı. Olay özetle şu imiş. Eylül 1999 öncesi işe başlayanlar bu hakkı kazanıyorlar. O tarihte 18 yaşını doldurmuşsa zaten sıkıntı yok. Ama 18 Yaş altındaysa (bizim arkadaş gibi) sigortalılık süresi 18 yaşını doldurduğu günden itibaren sayılıyor. Ama günler ilk ne zaman başladıysa o zaman. Yani sigortalılık süresi 18 yaş öncesi sayılmadığından bugün itibariyle 16 yıl görünüyor.

Durum bu. Merak edenler için paylaşayım dedim.