fonradar

3600 Günden Emekli Olabilir mi ?

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhaba Sayın Üstadlarım,

Bir firmada çalışan bir bay personel 01.07.1944 doğumlu olup, ilk işe giriş tarihi 29.08.2008 tarihindedir. Şu ana kadar 3.663 günü var. bu personel şimdi 3.600 günden emekli olabilir mi ?

4 ay önce sgk ya gittiği vakit, sgk dan aldığı evrakta, kendisine emekli olma şartlarını belirten bir evrak vermişlerdir. aşağıda gibi aynen size aktarıyorum

Emeklilik yaşı (60 ) gün (.4500) hizmet yılı (0)

mevcut yaşı (74) gün (3.543) hizmet yılı (9)

"SONUÇ: 2033 yılında 4.500 günden emekli olur." yazıyor.

yukarıdaki bu özelliklere sahip birinin şu anki kanun da emekli olma şartlarına başka bir mevzuat var mı? Personelin bu şartlara taşıyan kişilere yakın zamanda bir kanun çıktığını iddia ediyor. ? Doğru mudur?

Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

8.9.99 tarihinden ÖNCE ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar için olan 3600gün şartı,
9.9.99 tarihinden SONRA ilk defa çalışmaya başlayanlar için 4500gündür, bahsettiğiniz oersoneliniz gerekli olan 4500 gün şartını tamamlamadan emekli olabilmesi mümkün değildir.

Sayın Keremcem,

Cevap için öncelikle teşekkür ederim . Personelin 4500 güne tamamlanması için şuan itibariyle 837 günü var. bu da demektir ki yaklaşık 2 yıl 4 ay ediyor ve bu süre sonunda 4500 günü tamamlıyor. Sgk da aldığı evrakta sonuç bölümünde 2033 yazıldığını gördüm. (yukarıda yazmıştım) SGK sanırım ilk giriş tarihinden itibaren (2008) + 25 yıl = 2033 yılında emekli olacağını yazıda belirtiyor. Emekli olması için personelin 4500 günü tamamlaması yeterli gelmiyor dimi? Hizmet yılının da (25 yılı) doldurması gerekiyor mu? hizmet yılınında doldurmasını gerektiğini düşünürsek personel 89 yaşında emekli olacağı anlamı çıkıyor., Bu kişinin daha erken emekli olma şansı yürürlükte olan mevzuatlarla mümkün değil midir?

Cevap için teşekkür ederim.