zirve

4/b (bağkur)

Üyelik
13 Ocak 2009
Mesajlar
113
Konum
İSTANBUL
yeni kanunla bağkura giriş yapma zorunluluğu kalktımı, giriş yapılmadığı takdirde kaç yıl sonra giriş yapılabilir
örneğin 500 ytl aylık prim ödemek isteyen bir mükellefimin aylık kazanç beyan formunda günlük gelirini ne kadar göstercem formülü olan arkadaşların paylaşmalarını rıca ederim. işverenlerin ve şirket ortaklarının 4/b değil de 4/a'ya tabi olmaları mümkünmüdür.
 
Üyelik
29 Şub 2008
Mesajlar
408
Konum
İstanbul
Ynt: 4/b (bağkur)

Bağ-Kur'lular için de yeni dönem başladı
Kendi adına çalışan ve halen Bağ-Kur'lu olan okuyucularımız için de Sosyal Güvenlik Reformu'yla birlikte yeni dönem başladı. Bu dönemde Bağ-Kur'lular için öngörülen yenilikleri sıralayalım...

Bağ-Kur'lular 4/B'li sayılacak


Bağ-Kur'luları artık 4/b'li sigortalı olarak adlandıracağız.


* Yeni dönemde Bağ-Kur'lular için ilk kez iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile analık sigortası öngörülüyor.


* Evlenme ödeneği ve emzirme ödeneği gibi daha önce SSK'lıların yararlandığı haklardan artık 4/b'liler de yararlanacak.

Bağ-Kur'da basamak sistemi kaldırılıyor


* Bağ-Kur'lular açısından en önemli değişiklik basamak sisteminin kaldırılması. Mevcut uygulamada 24 basamaklı gelir tablosu üzerinden yüzde 20 uzun vade, yüzde 20 sağlık olmak üzere toplam yüzde 40 oranında prim alınıyordu.


* Prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında olmak üzere (asgari ücret ile asgari ücretin 6.5 katı) beyan edecekleri kazancın yüzde 33.5 ila yüzde 39'u oranında prim alınması öngörülüyor.


Şirket ortaklarının durumu ne olacak?


* 1 Ekim'den önceki uygulamaya göre birden fazla şirket ortağı bulunanlar sadece bulunduğu basamağın karşılığı olan primi ödüyordu.


* Reformla birlikte yeni dönemde birden fazla şirket ortaklığı olanlar için prime esas kazancın alt ve üst sınırı arasında kalmak kaydıyla tek beyanı yeterli sayılacak.

Sağlık için prim ödeme gün sayısı azalıyor


* Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için 1 Ekim'den önce Bağ-Kur sigortalılarında 240 gün prim ödeme şartı bulunuyor.


* Yeni dönemde Bağ-Kur sigortalıları için genel sağlık sigortalılarındaki bu süre 30 gün olarak belirlendi. 30 gün prim ödeyen Bağ-Kur'lu sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

* Sağlık için 60 günden fazla prim borcunuz olmasın


* 1 Ekim'den önce Bağ- Kur sigortalıları bir gün dahi prim borcu olsa sağlık hizmetlerinden faydalanamamaktaydı.


* Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte 60 gün borcu olan Bağ- Kur sigortalıları sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Kısaca ifade edersek sağlık yardımları ile sigorta yardımlarından yararlanmak için 60 günden fazla borcunuzun olmaması gerekiyor.

Bağ-Kur'lulara emeklilikte çalışma avantajı sağlandı


* 1 Ekim'den önceki uygulamada Bağ-Kur'lular için almakta oldukları aylık miktarlarının yüzde 10, diğer kurumlardan aylık alanlar için ise 12 basamak karşılığı gelirin yüzde 10'u oranında, sosyal güvenlik destek primi kesilmekteydi. Mevcut sigortalıların bu kanundan sonra emekliliklerinde çalışmaları halinde tarımsal faaliyetler hariç olmak üzere Bağ- Kur'a tabi çalışan emeklilerin aylıklarından yüzde 12 oranında prim kesilecek, bu oran kademeli olarak üç yılın sonunda yüzde 15'e yükselecektir. Kesilecek bu miktar en yüksek yaşlılık aylığı alan Bağ-Kur emeklisinin aylığından kesilecek tutardan fazla olamayacak.

Bağ-Kur'lulara destek primi ödeyerek çalışabilme olanağı


* Reform ile Bağ-Kur'lulara sağlanan en önemli kolaylık emekli olduktan sonra aylıkları kesilmeden sosyal güvenlik destek primi ödemek şartıyla çalışabilme olanağının sağlanması.


* Reformdan sonra ilk defa sigortalı olanların emekliliklerinde çalışmaları halinde SSK ve Emekli Sandığı'na tabi çalışma halinde aylıkları kesilecek. Bağ-Kur'a tabi çalışmaları halinde almakta oldukları emekli aylıklarından yüzde 15 oranında destek primi kesilecek.


* Bu kolaylık ne SSK'lılara ne de devlet memurlarına sağlandı.


* Terörle Mücadele Kanunu kapsamında vazife malullüğü aylığı alanların SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı'na tabi çalışmaları halinde ise aylıkları kesilmeyecek.

İşçisinden az prim ödemeyecek


* Yeni dönemde Bağ-Kur'lu işverenin ödeyeceği prim tutarı beraberinde çalıştırdıkları en yüksek prim, ödenen işçi personelin prim tutarından aşağı olamayacak. Örneğin bir kafenin sahibi yanında çalıştırdığı garsonu bin 500 YTL'den bildirirken kendisini asgari ücretten bildiremeyecek.


* Aylık prime esas kazancı çalıştırdığı sigortalının 30 günlük prime esas kazancından düşük olduğu belirlenenler hakkında aylık prime esas kazançları belirlenen kazanç düzeyine çıkacak ve gecikme zammı ve gecikme cezası ile karşı karşıya kalınacak.

Bağ-Kur'lu için geçici iş göremezlik ödeneği imkanı geldi


Yeni dönemde Bağ-Kur'a tabi sigortalılara; iş kazası ve meslek hastalığına bağlı yatarak tedavi süresince ve analık sigortasından da doğumdan önce ve sonra 8'er haftalık sürede geçici iş göremezlik ödeneği imkanı sağlanıyor.

Jokeyler ve avukatlar da Bağ-Kur'a (4/b) tabi


*Reformla birlikte at yarışlarında görev yapan jokeyler ve avukatlar Bağ-Kur'lu (4/b) oldu.

Erdal Aydın / Takvim Gazetesi
 

Benzer konular

Üst