4447/10 Mad. SSK Teşvik

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhaba...Tüm şartları uygun olduğu için Ekim/2012 de firmada işe başlayan 4447/10 teşvikli işçimize ilave olarak haziran/2013 teşvikli ikinci işçi girişimiz oldu...ilk teşvikli işçimiz eylül/2013 de bu ay içinde işten ayrıldı... ekim/2013de ek işçi girişi olacak...halen çalışmaya devam eden işçi ve ekimde girecek işçi için 4447/10 mad. teşvikden yararlanabilirmiyiz....(ekim ayında işe başlayack işçimizin şartlarıda teşvikden yararlanmaya uygundur.) firmaya başkacada işçi giriş çıkışı olmadı. genelgeyi ve örnekleri okudum fakat benim sorumdaki için net karara varamadım..

Yazdığınız verileri baz aldığımda şöyle bir sonuç çıkıyor ortaya:

1- Ekim 2012 de işe girip Eylül 2013 de işten ayrılan ilk teşvikli işçiniz Eylül 2013 APHB de 6111 teşviğinden yararlanır. Ortalama sayı 0, Hiç çalışan olmasa bile bu işçi çalıştığı sürece teşvikten yararlanabilirdi

2- Haziran 2013 de işe giren 2. teşvikli işçinizin ortalama sayısı 1. Bu durumda kendisi dahil en az 2 çalışan olduğu sürece teşvikten yararlanabilir. Dolayısıyla bu işçi 2013 Eylül de 6111 teşviğinden yararlanır. Takip eden aylarda da kendisi dahil en az 2 çalışan olduğu müddetçe teşvik süresince teşvikten yararlanır.

3- Ekim 2013 de işe girecek teşvik hakkı olan işçinizin ortalama sayısı 1,66. 1,50 ve üzeri tam sayıya tamamlandığı için bu işçinin ortalama sayısı 2 olur. Teşvikten yararlanması için ortalama sayıya 1 ilave edilir. Yani Ekim 2013 de işe girecek işçiniz işyerinde kendisi dahil toplam 3 kişi çalıştığı sürece 6111 teşviğinden yararlanabilecektir. Bu durumda işe girdiği Ekim 2013 döneminde mevcut verilerinize göre çalışan sayısı 2 olacağı için bu işçiniz 6111 teşviğinden yararlanamayacaktır. Takip eden aylarda 1 işçi girişi daha olursa hem Haziran 2013 te işe giren işçiniz hemde Ekim 2013 de işe giren işçinizin ikiside teşvikten yararlanabilecektir.

Not: Diyelim ki Ekim 2013 döneminde teşvik hakkı olan 1 değil 2 işçi işe almış olsaydınız ne olacak tı?

Bu durumda Ekim 2013 döneminde işe giren 1. işçininde 2. işçininde ortalama sayısı 1,66'dan 2 olacaktı....
Ekim 2013 te işe giren 1. işçi kendisi dahil 3 kişi çalıştığı sürece 6111 teşviğinden yararlanacaktı. Ortalamaya +1 ilave edilir.
Ekim 2013 te işe giren 2. işçi kendisi dahil 4 kişi çalıştığı sürece 6111 teşviğinden yararlanacaktı. Ortalamaya +2 ilave edilir.

selam... sigorta dosyası bulunan işyerimizde 1 adet sgk lı çalışanım bulunmaktadır.önümüzdeki günlerde 1 tane daha işçi girişim olcak. ilk defa teşvik uygulamasına başvuru yapmak istiyorum.. bu uygulamadan yararlanabilir miyim?

işverenin sgk ya bocu yok ise yeni işe giren kişinin 4447/10 na göre şartları uygun ise teşvikli yapabilirsiniz.4447/10 daki genel şartları inceleyin.maddeler halinde yazıyor.