fonradar

4447 Geçici 9 a Dair Ceza...

gulsevdam

Katkı Sunan Üye
İşçi 20.07.2010 da işe giriyor... bildirgeyi genelgedeki gibi verdim ... ama 2011 ocak ayında işçi hiç bildirilmeyecekmiş iptali isteniyor... ben ocak ayının 19 gününü 5921 geriye kalan günleri ise 5510 na göre verdim...

5921 den yararlanılan zaman dilimi:

07 12 gün
08 30 gün
09 30 gün
10 30 gün
11 30 gün
12 30 gün

01 2011 yılı

5921 19 gün
5510 12 gün

genelge ve genelgedeki örnek aynen bizim uygulmadaki gibi, üstelik bu bildirgeyi vermeden evvel şeflede görüştüm :"tabi tabi eksik gün vereceksiniz ekine hizmet listesi koyacaksınız vs. dedi."
bugun gelen yazıyla birlikte gittiğimde ankaradaki sistem hatalı bildirgeleri raporluyor bende yanlış bişeymi dedim diye bakıyorum ama aynen kanundakini demişim sana canım diyor bayan ve ekliyor ama o bildirgeyide almamız lazım düzeltilmiş olarak sistem yanlış kabul ediyor?

karşılaşan oldumu böyle bir cezayla ne yapmamızı önerirsiniz?

Genelge:

5- Sigorta Primi ?sveren Hissesi Tesvikinden Yararlanılacak Olan Süre
Anılan maddede öngörülen sigorta primi isveren hissesi tesvikinden, kapsama giren
her bir sigortalı için, ise girdiği tarihten itibaren altı ay süre ile yararlanılabilecektir.

Örnek 1- (E) gerçek kisi isvereninin, 2009/Nisan ayına iliskin düzenlenmis aylık prim
ve hizmet belgesinde kayıtlı sigortalı sayısına ilave olarak maddede öngörülen niteliklere
sahip (A) sigortalısını 13/10/2009 tarihinde, (B) sigortalısını ise 25/11/2009 tarihinde ise
aldığı varsayıldığında,
(A) sigortalısından dolayı 13/10/2009 ila 13/4/2010 tarihleri arasında,
(B) sigortalısından dolayı ise, 25/11/2009 ila 25/5/2010 tarihleri arasında,
5921 sayılı Kanunda öngörülen sigorta primi isveren hissesi tesvikinden
yararlanılması mümkün olacaktır.
5921 sayılı Kanunda öngörülen tesvikten yararlanılmasına iliskin altı aylık sürenin ay
içinde sona ermesi halinde, diğer tesvik kanunlarında öngörülen sartlara sahip olunması
kaydıyla, sözkonusu sigortalıların ayın kalan sürelerindeki hizmetlerinden dolayı diğer
kanunlarda öngörülen tesvik ve indirimlerden yararlanılabilecektir.

Örnek 2- 1 nolu örnekteki sigortalıların çalıstığı isyerinin Kurumumuza yasal ödeme
süresi geçmis prim, idari para cezası ve bunlara iliskin gecikme cezası ve gecikme zammı
borcunun bulunmadığı varsayıldığında, (A) sigortalısının 14/4/2010 tarihinden sonraki
hizmetleri, (B) sigortalısının ise 26/5/2010 tarihinden sonraki hizmetleri, 5510 sayılı Kanun
numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve hizmet belgesi ile Kuruma
bildirilebilecektir.
Dolayısıyla bu durumda, (A) sigortalısının 2010/Nisan ayındaki hizmetlerine iliskin;
- 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve
hizmet belgesindeki prim ödeme gün sayısı 13 gün,
- 5510 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve
hizmet belgesindeki prim ödeme gün sayısı ise 17 gün,
(B) sigortalısının 2010/Mayıs ayındaki hizmetlerine iliskin;
- 5921 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve
hizmet belgesindeki prim ödeme gün sayısı 25 gün,
- 5510 sayılı Kanun numarası seçilmek suretiyle düzenlenecek olan aylık prim ve
hizmet belgesindeki prim ödeme gün sayısı ise 5 gün,
olacaktır.

Ynt: 4447 Geçici 9 a Dair Ceza...

Sizi gökte ararken yerde buldum :) yaptığınızda bi yanlışlık yok gibi görünüyor ama tam olarak ceza niçin kesilmiş , ocak ayı için mi..?

Bende bu ay bir kişiyi sizin yaptığınız gibi yapacağım. 13 gün 5921 / 17 gün 5510 dan yararlandıracağım. Bize de ceza kesmesinler sonra :O

Ynt: 4447 Geçici 9 a Dair Ceza...

HAZELSU ' Alıntı:
Sizi gökte ararken yerde buldum :) yaptığınızda bi yanlışlık yok gibi görünüyor ama tam olarak ceza niçin kesilmiş , ocak ayı için mi..?

Bende bu ay bir kişiyi sizin yaptığınız gibi yapacağım. 13 gün 5921 / 17 gün 5510 dan yararlandıracağım. Bize de ceza kesmesinler sonra :O

sakın yapmayın ... :) özelden görüşelim...

13 günü 5921 den verince toplamda 6 aylık süre içinde teşvikten yararlanmış oluyor değil mi?
ama 7 ay bildirgede görünüyor?

adamların mantığı şu 31 mayısta işe girmiş olsa 1 gün bile yararlansa bir ay sayılıyor bildirgede görünüyor...
eee kanun diyorum, şefinizle görüştümde yaptım diyorum? o kanun bu cezayıda kesiyor diyorlar...