fonradar

4447 ve İstihdam Yasası Hk Görüş ve Fikirlerinizi Bekliyorum

İşyeri olarak başımıza bir olay geldi sizinle bunu paylaşmak ve görüşlerinizi almak istiyorum

Gelen tebliğe göre 4447 istihdam yasasından yararlandığımız 1 sigortalımızın bu kanunda öngörülen şartları taşımadığı tespit edilmiştir.

Bu hata yararlanmak istediğimiz sigortalarlıların listesi sigortaya dosya memuruna verildiğinde dosya memurunun onayından , sonra kimlerin yararlandığı ortaya çıkmaktadır. Dosya memurunun inceleme sonu istihdamdan yararlanmaması gereken sigortalıda bu kapsama alınmıştır. Sonuç olarak bilgi sigortadan bize yanlış gelmiş ve bizde sigortadan onaylanan listeye göre işlem yapmış bulunmaktayız. Bu durumun tespit edilmesinden dolayı sigortalıya ait iptal ve ek bildirge vererek yararlandığımız indirimi geri ödememiz gerekeceğini burda 5510 ve 4447 sayılı yasalardan yararlandığımız indirimi kurum iptal ediyor ve bize fark çıkartıyor bu konu hakkında bilgisi olan veya başına gelmiş olan bir arkadaş varmı ?

İlginiz ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

Ynt: 4447 ve İstihdam Yasası Hk Görüş ve Fikirlerinizi Bekliyorum

Kuruma teşvikten yararlanmak istediğinizi belirttiğiniz sigortalılar için dilekçe verdiğinizde sigortalıların durumları incelenmemektedir. Bu kişilerin yararlanıp yararlanmayacağını siz tespit edip sigortaya bildirip ilgili kanun satırının açılmasını sağlıyorsunuz.Daha sonraki dönemlerde bildirgelerinizin kontrolü sırasında kurum bu kişinin yararlanamayacağını tespit etmiş ve yararlandığınız indirimleri geri istemektedir.İlk dilekçede dosya memurunun onayı diye bir durum sözkonusu değildir.İlgili tebliğde 9.madde muvazaalı işlemlerin önlenmesi bölümünü tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Kimlerin teşvikten yararlanıp yararlanamayacağı bulmak sizin göreviniz. Onların görevi ise sizin teşvikten yararlanma şartlarını taşıyıp taşımadığınıza bakmak ve taşımayanlara ek prim ve ceza tahhakkuk ettirmek. Yani tüm teşviklerde şartları taşıyıp taşımadığınızı kendiniz bakmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Ancak örn; yeni aldığınız kişi için ilgili dönemde çalışıp çalışmadığına sgk sitesinden baktınız çalışmıyor göründü siz teşvik uyguladınız sonradan o dönemde sgk kayıt hatasından çalışmış olduğu ortaya çıktı ise o zaman size hak veririm.

T U R K O ' Alıntı:
Kimlerin teşvikten yararlanıp yararlanamayacağı bulmak sizin göreviniz. Onların görevi ise sizin teşvikten yararlanma şartlarını taşıyıp taşımadığınıza bakmak ve taşımayanlara ek prim ve ceza tahhakkuk ettirmek. Yani tüm teşviklerde şartları taşıyıp taşımadığınızı kendiniz bakmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Ancak örn; yeni aldığınız kişi için ilgili dönemde çalışıp çalışmadığına sgk sitesinden baktınız çalışmıyor göründü siz teşvik uyguladınız sonradan o dönemde sgk kayıt hatasından çalışmış olduğu ortaya çıktı ise o zaman size hak veririm.

Evet burda geçikme zammı ve faizi ile ödeyeceğim söyleniyor 9-1 maddede açıklamalar var haksız ben oluyorum tamam kabul 9-4 ten dolayı ben suçlu oluyorum 9-1 göre işlem yapılıyor

9.4- Aylık prim ve hizmet belgelerini 4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesine istinaden
düzenleyerek Kuruma veren işverenlerin, Kanunda öngörülen şartları taşıyıp taşımadıkları, Sigorta
Primleri Servislerince her ay düzenli olarak kontrol edilecek ve sözkonusu teşvikten
yararlanmaması gerektiği halde yararlanmış olan işverenlerle ilgili olarak 9.1 nolu bölümde
açıklandığı şekilde işlem yapılacaktır.

burda bana her ay kontrol edilip bilgi verilmesi gerekiyor 6 ay sonra düzenlemesini istemesi bana garip geliyor ve 5510 %55 indirimimin gitmesi sonuçta o ayda benim kuruma muaccel hale gelen borçum yok bütün indirimlerimin gitmesi mantıksız değilmi ?