fonradar

45 saat calışma suresi pazar mesaisi

Merhaba Arkadaslar

Ben bir bir saglık sektorunde calısan bir kamu kurumunda taseron uzerinden calısmaktayım işe girerken hafta sonu calışması yok diye burayı tercih etmiştim ancak simdiye kadar mesai saatler 08:00 - 16:00 iken oglen yemek paydosuda verilmemekte yemek yenip hemen bolumune donmek zorundasın..
şimdi sorunum şu sozleşmemeizde 45 saat calışma kosulu oldugundan azalan kamu personelinide gerekce gostererek hafta sonları(cmts- pazar) eksik kalan saatleri doldurmak icin listeler yapıldı ayrıca kurumun zararda oldugundan yeni yapılacak ihalede %5 fiyat dusurecegi ve servis var diye yol paralarını odenmeyecegide solendi daha oncede yemek parasını kurum da cıkan tabldot yemek yararlanın deyip kesilmiştir..
su an 45 saat doldurmadıgımdan resmi tatil gunu pazar calıştırılmam mumkunmudur.. onumuzde bayram tatillerinide goze alırsak bayramlardada calısştırılmak isteneceğimi dusunuyorum haftasonu yol ve yemek ucretim odenmeden calıstırılmam yasal mı (servis ve yemek hafta sonu yok) pazar ve resmi tatil gunlerindede mesai ucreti odenmeden 45 saat doldurulması deyip calıstırılmam mumkun mu tesekkurler

Ynt: 45 saat calışma suresi pazar mesaisi

-Alt işveren(taşeron)da çalışmaktasınız.
-Önceden hafata içi 5 iş günü ,cumartesi-pazat tatil idi
-Günlük çalışma süresi 08.00-16.00...ara dinlenme 30dk fiili süre 7.5 saatx5gün=37.5 saat
-(ara dinlenme 1 saat 35 saat olur(ama böyle olduğunu sanmıyorum)
-Yani işyerinde haftalık çalışma süresi 45 saat in altında 37.5 saat oalarak uygulanıyor idi.Oysa sözleşme de 45 saat olarak tanımlanmış,buna göre şimdiki durum işverenin ,şverenin bu hakkını saklı tuttuğunu gösterir,durum böyle olunca buna uymak zorundasınız
-Bundan sonra hafta içi 37.5 saat+cumartesi 7.5 saat=45 haftalık çalışma süresi,hafta tatili 1 gün(pazar)
-Hafta tatilinde çalışmazsanız normal ücretini alır,çalışırsanız ayrıca+ ücret alırsınız.
-Sözleşme de ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işcinin çalışma yapacağına dair hüküm var ise çalışması gerekir, yok ise yani sözleşme de hüküm bulunmamsı halinde işcinin onayının alınması gerekir,bu günlerin ücretide +bir günlük ücreti ödenir
-İşi veren asıl işveren ile işi alan alt işveren(taşeron)arasındaki sözleşme de ücret dışında yol,yemek vs.gibi hususlar var ise bu hizmetler sağlanmalı veya bu hükme göre bedelleri ödenmeli, kurum yemek veriyor ordan yiyin,kurumun servisi var onunla gidin gelin denilemez,böyle olabilmesi yine yasal düzenleme gerekir,tabi resmi durumu bilemediğimiz için ilave söz söylemek uygun olmaz.