fonradar

4a'lı Taşeron İşçilere Evlilik Tazminatı?

Merhabalar, eşim 6 yıl B.köy Sadi Konuk Hastanesinde 4A'lı taşeron işçi olarak çalıştı. Kasım ayında evlendik ve Temmuz 2014'te evlilik dolayısıyla sözleşmesini fesh ettiğini, tazminatını talep ettiğini belirten dilekçeyi ve aile cüzdanımızın örneğini ek olarak hastanedeki firmaya verdik. Geçtiğimiz günlerde konu hakkında bilgi almak amacıyla gittiğinde yeni torba yasa öncesi istifa ettiği için tazminatının ödenmeyebileceğini belirtmişler. Konu hakkında 170'i aradığımda torba yasayı beklememizin gerekmediğini tazminatın geçmiş firmalardan talep edilmesi gerektiğini belirttiler. 6 yıl içinde 4 yada 5 kez firma değişti ve sanıyorum ki 1 yada 2 'si kapandı. Bu konuda nasıl bir yol izlerim dediğimde o zaman Sadi konuk hastanesine tazminat konusunda dilekçe vermelisiniz. Karşılık alamazsanız dava açacaksınız dedi. Konu hakkında kesin bilgisi olan var mı acaba? Nasıl bir yol izlemeliyiz ne gerekir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler,

Temel olarak,
işyeri veya işin devrinde son işverenle birlikte eski işveren de 2 yıl için kendi dönemi ile ilgili haklardan sorumludur.
Asıl işverenin sorumluluğu ise her zaman devam etmektedir.
Son işvereniniz ve üst işveren olan hastaneye karşı tazminatınız için dava açıp talep edebilirsiniz.
Torba yasadan önce falan kısmının sizinle bir ilgisi yoktur, sadece kafanızı karıştırmaya çalışmışlar.

170 ten verilen bilgide olduğu gibi,
üst işverenle birlikte son çalıştığınız işverene noter kanalıyla bir ihtar gönderip ilk günden itibaren başlayan süre için kıdem tazminatının örneğin 7 gün içinde x banka hesabınıza ödenmesini, ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı belirtebilirsiniz.
İhtarınızın alıcıların eline ulaştığı tarihten sonra belirttiğiniz süre içinde ödenmezse, iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Temel olarak,
işyeri veya işin devrinde son işverenle birlikte eski işveren de 2 yıl için kendi dönemi ile ilgili haklardan sorumludur.
Asıl işverenin sorumluluğu ise her zaman devam etmektedir.
Son işvereniniz ve üst işveren olan hastaneye karşı tazminatınız için dava açıp talep edebilirsiniz.
Torba yasadan önce falan kısmının sizinle bir ilgisi yoktur, sadece kafanızı karıştırmaya çalışmışlar.

170 ten verilen bilgide olduğu gibi,
üst işverenle birlikte son çalıştığınız işverene noter kanalıyla bir ihtar gönderip ilk günden itibaren başlayan süre için kıdem tazminatının örneğin 7 gün içinde x banka hesabınıza ödenmesini, ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı belirtebilirsiniz.
İhtarınızın alıcıların eline ulaştığı tarihten sonra belirttiğiniz süre içinde ödenmezse, iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum. Son birşey olarak noter ihtarını kendim gönderebilir miyim yoksa avukat mı göndermek zorunda? bununla ilgili notere gittiğimizde oradaki yetkili "ihtarı siz çekemezsiniz avukatınız çekmek zorunda" dedi. İhtar denen şey avukatlara mı özel :)

Verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum. Son birşey olarak noter ihtarını kendim gönderebilir miyim yoksa avukat mı göndermek zorunda? bununla ilgili notere gittiğimizde oradaki yetkili "ihtarı siz çekemezsiniz avukatınız çekmek zorunda" dedi. İhtar denen şey avukatlara mı özel :)
öyle değil elbette, kendiniz de çekebilirsiniz . Ancak şöyle bir sıkıntı var,
notere gittiğinizde ilgili memura işverenime şu konuda bir ihtar göndermek istiyorum dediğinizde o memur o işi yapmak zorunda değil, sonuçta işi ihtar yazısı yazmak değil.
Hazırladığınız ihtar yazısını notere götürüp, bu yazının ilgili firmaya gönderilmesini ve bir kopyasının dairenizde saklanmasını istiyorum dediğinizde, ücreti karşılığında ilgili yazıyı resmi formatta düzenleyip gönderir.

Son düzenleme:
öyle değil elbette, kendiniz de çekebilirsiniz . Ancak şöyle bir sıkıntı var,
notere gittiğinizde ilgili memura işverenime şu konuda bir ihtar göndermek istiyorum dediğinizde o memur o işi yapmak zorunda değil, sonuçta işi ihtar yazısı yazmak değil.
Hazırladığınız ihtar yazısını notere gönderip, bu yazının ilgili firmaya gönderilmesini ve bir kopyasının dairenizde saklanmasını istiyorum dediğinizde, ücreti karşılığında ilgili yazıyı resmi formatta düzenleyip gönderir.

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Özellikle son kısım bizim için çok açıklayıcı oldu. Tekrar teşekkürler..