4B Bağkur son ödeme tarihi ceza uygulaması hk.

milayda

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar,

Haziran 4b (bağkur) primi son ödeme tarihi bugün, bunu alo 170 aradığımda da teyid ettiler. Fakat ödeme yapmaya çalıştığımda ve e-devlet sisteminde %3 oranında ceza tutarı tahakkuk etmiş görünüyor. Alo 170 görüştüğüm kişi bununla ilgili bir bilgi veremekte.. Bağlı bulunduğunuz sgk müdürlüğünü arayın diyor. Tabii düşürebilene aşkolsun.. Aranızda bugün ödeme yapan oldu mu, böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Ynt: 4B Bağkur Son Ödeme Tarihi

SGK'nın 4/b sistemi baştan aşağı hatalı çalışıyor. Kanunda ertesi ayın sonu olarak gözüken ödeme gününü gayrikanuni olarak ilgili ayın sonu olarak uyguluyorlar. Yani eski kanundaki gibi 06 ay primi 06 ay sonu 07 ay primi 07 ay sonu olarak kayda alıyorlar. Yeni kanuna göre ödeme yapmaya kalkarsanda gecikme yapıştırıyorlar.

Ynt: 4B Bağkur Son Ödeme Tarihi

Normal tahakkuk eden prim tutarını ödüyorum, ceza tutarının sistemden silinmesi lazım. Bu işin de takipçisi olurum... Kendi memurları son ödeme tarihinin bugün olduğunu teyid ediyor..

Ynt: 4B Bağkur son ödeme tarihi ceza uygulaması hk.

Arkadaşlar, bağkur sistemden ceza tutarlarını silmiş. Eski kanuna göre bir uygulama yok, ben 3-4 aydır yeni kanuna göre ödeme yapıyorum, yani haziran primini temmuz sonunda ödüyorum şimdiye kadar tahakkuk eden herhangi bir ceza olmadı. 01-08-2011 de görünen ceza sistemin hatasından ödemeyi yaptıktan sonra ceza tutarını silinmiş görünüyor.

Haziran sonu ödediğimiz primle Temmuz sonu ödediğimiz prim farkı nedir o zaman

pardon şunuda ekliyeyim, alo 170 e pek fazla güvenmeyin. insanı yanıltıcı bilgi veriyorlar. isterseniz deneyin. iki kere arka arkaya aynı soruyu değişik kişilere sorun, farklı yanıt alacaksınız. benim başıma geldi.

NİSANLI ' Alıntı:
Haziran sonu ödediğimiz primle Temmuz sonu ödediğimiz prim farkı nedir o zaman

Prim farkı yok, Haziran sonunda ödediğim aslında mayısın prim tutarı.. Temmuz sonunda ödediğim ise haziran prim tutarı asgari ücrete göre 266,83 tl, ağustos sonunda ödeyeceğim temmuz priminin tutarı ise değişen asgari ücrete göre 280,40 tl.
Az önce e-devlet şifresiyle kontrol ettiğimde sistemde 2 aylık prim borcu görünüyor 560,80 tl yani temmuz ve ağustos primleri ceza filan da yok.. sorun şu sistem eski kanuna göre borcu tahakkuk ettiriyor ama 1 ay gecikmeli (ssk daki gibi) ödediğinizde faiz işletmiyor.. döküm olarak yazabilirim görmek isteyen varsa..

???????? Sicil No için 4B Ödeme Dökümünüz:
Kaynak Tarih Ödenen Miktar
02 28.01.2011 266,83
02 28.02.2011 266,83
02 29.03.2011 266,83
02 31.05.2011 266,83
02 27.06.2011 266,83
14 01.08.2011 266,83

tabloya dikkat ederseniz 6 adet 266,83 tl yani ocak-haziran 2011 dönemi ödemeler.. ilk 3 aylık dönem eski kanuna göre ödeme yapılmış yani her ayın primi aynı ayın sonunda ödenmiştir. ondan sonraki nisan ayında ödeme görünmüyor yani nisan primi 31.05 tarihinde ödenmiş, daha sonraki 2 aylık mayıs ve haziran da aynı şekilde devam edilmiş..

.................Sicil No için 4B Borç Bilgileriniz :
Adı .......... Soyadı ................
Tescil Durumu Aktif Sigortalı Son Basamak 1
Son Basamak Tarihi 08.11.2010 Meslek Başlangıç Tarihi 08.11.2010
Toplam Borç 560,80TL Fazla Ödeme 0TL
Ceza 0TL Prim Borç Ay Sayısı 2 AY

şu an ki borç durumu tablosu da bu, görüldüğü gibi ortada bir ceza yok..

Siz nasıl 266 ödediniz anlayamadım. Ben temmuz primini temmuz sonunda 280 tl olarak ödedim

temmuz primi 280,40 tl zaten eski kanuna göre ödediğiniz için öyle olmalı..
ben haziran primini ödedim 266,83 tl. temmuzu henüz ödemedim, ağustos sonunda ödeyeceğim..

Hııı tamam. Ben sistemde 280 tl borc bakiyem olduğunu görünce onu ödedim 01 temmuz da cari hesabımıza borç kaydedilmiş. Sistemde ne görüyorsam onu ödüyorum zaten 6 ay fıx

evet aynen öyle, 1 ay gecikmeli olarak ödeyebilirsiniz herhangi bir faiz tahakkuk etmiyorlar...

iyi çalışmalar