fonradar

506 sayılı kanun uygulaması ile ilgili yardım

Sevgili Arkadaşlar,

Bir meslektaşım sormuştu ben de araştırdım ama çözüm bulamadım.

506 sayılı kanun uygulaması ile ilgili yardımınıza ihtiyacımız var.

1986- 1995 yılları arasında Omman Sultanlığı Büyükelçiliğinde işçi olan çalışan müvekkilim 2002 yılında emeklilik için SSK’dan hizmet dökümünü
istediğinde söz konusu yıllara ilişkin herhangi bir sigorta kaydının
olmadığını görmüştür.

Müvekkil 2004 senesinde TC Dışişleri Bakanlığı’na dilekçe ile
başvurmuş, bakanlık da Omman Sultanlığı’na durumu nota ile bildirmiştir ve aldığı cevabı müvekkile iletmiştir. Cevapta Sultanlığın söz konusu şahsın belirtilen yıllar arasında sultanlıkta muhasebeci olarak çalıştığı,
sözleşmesinin tüm ek ödemeler ve ayrıcalıkları içerdiği ve kendisine bütün mali hakları ve hizmet sonu mükafatının ödendiği belirtilmiştir. Anılan cevap ile Sultanlığın sigorta prim ödemelerini de sözleşme kapsamında değerlendirdiği görülmektedir.

506 sayılı Kanun’un 99 maddesi de dikkate alınarak söz konusu döneme
ilişkin bir hizmet tespiti davası açılması mümkün müdür yoksa hak
zamanaşımına uğramış mıdır? Kanunda söz konusu hakka ilişkin zamanaşımı süresi öngörülmemiş, sadece iş kazaları, meslek hastalıkları, analık ve ölüm sigortasından kazanılan hak ve aylıklar ile ilgili 5 yıllık bir süre düzenlenmiş, yaşlılık aylığı ile ilgili bir düzenleme getirilmemiştir.

Eğer dava açmak mümkün ise işverenin bir büyükelçilik olduğu da
düşünülürse özel bir usul gerekir mi? Daha önce buna benzer bir durum ile karşılaşmış olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Av. E.Baturay ALTINOK