509 Nolu Tebliğdeki İnternet Ortamında İlan Yayınlayanlar Hk.

Merhaba meslektaşlarım, biliyorsunuz 509 nolu tebliğ yayınlandı. Tebliğde bahsi geçen IV.2.4.2 madde bentte tanımı yapılan kişiler, maddeden anladığım kadarıyla internet ortamında ilanların yayınlanmasına aracılık eden -Gittigidiyor, hepsiburada gibi- firmalar e-arşiv'e geçecekler, mesele ve anlamadığım nokta ise bu sitelerde ilan yayınlayıp satış yapan ayrıca kendi web sitesi üzerinden satış yapanlar'da e-arşiv'e geçmek zorunda mı?

Siz değerli meslektaşlarım bu konu hakkında ne düşünüyor?

Ayrıca "internette ilan yayınlayanlar" çok kafa karıştırıcı bir tabir güzel Türkçemiz her yere çekilebiliyor malum. İnternette satışa aracılık yapanlar dese daha açık olurdu.

Benim anladığım e-ticaret altyapılı site işletenler ister kendi ürünlerinin satışları olsun, isterse satışa aracılık eden hepsiburada, gittigidiyor gibi siteler olsun e-arşive geçecek.

İnternette ilan yayınlayanlar sahibinden.com gibi siteleri kapsıyor sanırım ama o şekilde ilan yayınlayan e-ticaret altyapılı olmayan da bir çok site var, onların durumu ne olacak bilmiyorum.

Üstadım bende sizin gibi çıkarım yaptım,

"Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları"

Galiba benim anladığım;
-Kendi web sitesinde e-ticaret yapmayan sadece katalog yayınlayanlar e-arşiv'e geçmeyecek
-Sadece aracı sitelerden(hepsiburada vs.) satış yapanlar e-arşiv'e geçmeyecek
-Kendi web sitesinde e-ticaret yapanlar ise e-arşive geçecek

Tabi 5 milyonu aşanlar otomatik olarak geçmek zorunda

N11 ve hepsi buradadan satış yapan firmalar e-arşiv kesmek zorunda değil doğru mudur ?

Emin olmamakla beraber kesmeyecekler, sonuçta 2. sınıf işletme defteri yoksa e-arşiv/e-fatura/e-deftere geçmek zorunda kalacak ki çok mantıksız bu. 3 liralık işleri için 5 lira masraf yapmak zorunda kalırlar.

N11 ve hepsi buradadan satış yapan firmalar e-arşiv kesmek zorunda değil doğru mudur ?

Benim anladığım da o şekilde. Sanırım e-ticareti kontrol altında tutmak için yapılıyor. E-ticaret sitelerinin tamamı e-arşive geçmiş olacak (büyük küçük, genel veya firmanın kendine özel e-ticaretli siteler). n11den satış yapan bir kişi geçmeyecek, ama yaptığı satışlar zaten n11 kayıtlarından görülmüş olacak.

Üstadlar, 189'la konuyu görüştüm, onlarda tebliğin ucunun açık olduğunu belirttiler ama konuştuğum kişinin kanısı bahsettiğim yöndeymiş, yinede detaylı bilgi alıp haber verecekler 3 gün içinde, bilgi alınca paylaşırım.

Meslektaşlarım, maliye (189) verecek cevap bulamamış henüz, bazen 3 günü geçebiliyormuş, kendilerinin bile açıklayamadığı tebliği yazan başlıklandıran maliye çalışanlarına selam olsun.

Alomaliyede yayınlanan bir yazı var. Oraya da bir göz atın derim. "509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Tebliği İle Düzenlenen e-Belge Uygulamaları Hakkında Açıklamalar"

"e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları eFatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar." denilmekte. İnternet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklam aracılarını ayrı ayrı sayılmış.

Tabi bu açıklama da tatmin eder mi? İnternet ortamına ilan verenler denilseydi daha net olurdu.

Bence de ilan verenler kapsam dışı. Şöyle düşünün bir internet siteniz var. Şirketinize ait bilgileri burada sunuyorsunuz. Buraya kadar bir sorun yok. Ama sitenize reklam aldınız. İşte bu aşamada "internet ortamında ilan yayınlayanlar" tanımına giriyorsunuz. Ve zorunluluğunuz başlıyor. Bunu ifade etmek istenmiş olunabilir.

Alomaliyede yayınlanan bir yazı var. Oraya da bir göz atın derim. "509 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Tebliği İle Düzenlenen e-Belge Uygulamaları Hakkında Açıklamalar"

"e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları eFatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorundadırlar." denilmekte. İnternet ortamında ilan yayınlayanlar ile internet reklam aracılarını ayrı ayrı sayılmış.

Tabi bu açıklama da tatmin eder mi? İnternet ortamına ilan verenler denilseydi daha net olurdu.

Bence de ilan verenler kapsam dışı. Şöyle düşünün bir internet siteniz var. Şirketinize ait bilgileri burada sunuyorsunuz. Buraya kadar bir sorun yok. Ama sitenize reklam aldınız. İşte bu aşamada "internet ortamında ilan yayınlayanlar" tanımına giriyorsunuz. Ve zorunluluğunuz başlıyor. Bunu ifade etmek istenmiş olunabilir.

Katılıyorum ama yayınlanan yazıda reklam aracıları demek ilanın yayınlanmasını sağlayan demek değil, öyle demek istese ilan aracıları derdi, reklam aracılarından kasıt, google'a reklam verilmesi benim anladığım. İlan yayınlayanlar ise gittigidiyor, yayınlatanlar ise mükellefler manası veriyor gibi. Şu anlamları kendi çalışanları bile açıklayamıyor biz de burada iğneyle kuyu kazmaya çalışıyoruz.

VUK 464 nolu tebliğde yer alan tanımlar:

İnternet Reklamcılığı Hizmeti: İnternet ortamında verilen ticari amaçlı reklam ve tanıtım hizmetini,

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracısı: İnternet ortamında ticari amaçlı reklam ve tanıtım hizmetinin verilmesine aracılık eden gerçek ya da tüzel kişiyi,

Yayınlatanlar ile ilan verenler aynı manada. Ve bence de ilan verenler, yayınlatanlar diğer şartları taşımıyorsa, sırf reklam verdi diye böyle bir zorunluluğa tabi tutulmamalı.

"İnternet ortamında ilan yayınlayanların", idarece ortaya konulan bir tanımı yok, "internet reklamcılığı hizmet aracısı" gibi. Belki başka tebliğlerde açıklamış olabilir. Bilenler var ise bu tanım açıklığa kavuşturur herşeyi.

"İnternet ortamında ilan yayınlayanların" ne farkı var, internet reklamcılığı hizmet aracısından ve internet satış platformlarından? Bu üçü ayrı ayrı sayılmış çünkü. Benim çıkarımım, yukarıda da izah ettiğim gibi, internet sayfanız var. Şirketiniz hakkında bilgi veriyorsunuz. Bu aşamada ne bir satış platformusunuz, nede internet reklamcılığı hizmet aracısı. Ama sitenize reklam aldığınız an, internet ortamında ilan yayınlamış oluyorsunuz.

Bu aşamada ilanın tanımını araştırdığımızda; "İlan kulağa ve göze hitap ederek ürün, hizmet ya da herhangi bir şeyin tanıtılması için yapılan duyurulardır."
gibi bir yazılı tanım da ortaya çıkıyor. Bu tanıma göre, firma kendi faaliyeti ile ilgili bir yazı yayınlasa kendi sitesinde bu zorunluluk kapsamına dahil oluyorsunuz.

Dediğiniz gibi iğne ile kuyu kazıyoruz şu an.

Bence idarenin amacı, kapsam dahilinde olmasa bile kafa karışıklığı yaratarak bir şekilde bu mükellefleri kapsama almak. Şimdi net bir açıklama gelmez ise,
ve en geniş kapsamda değerlendirilirse idarece bu mükellefler geçmemişse şayet yüklü cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Merhaba meslektaşlarım, 189'dan cevap alabildim. Düşündüğüm gibi ilan yayınlayanlara getirilmiş zorunluluk yok. Ama kendi web siteleri hakkında net cevap alamadım maalesef. Bu arada cevabı öğrenmek isteyenler 189'u arayıp benim bıraktığım 116063 soru numarasının cevabını bizzat öğrenebilirler.

Merhabalar, konu ile ilgili tam netlik ulaşmamış fakat benim de bir sorum mevcut , yardımlarınızı rica ediyorum.

Gerçek kişi mükellefimiz, Instagram sayfası üzerinden ünlü markaların tanıtımını yapıyor( firmalara reklam hizmeti veriyor) ve karşı firmaya bu iş karşılığında fatura kesiyor.

Bu durumda e- arşiv mükellefi olması gerekiyor mu?

Merhaba meslektaşlarım, 189'dan cevap alabildim. Düşündüğüm gibi ilan yayınlayanlara getirilmiş zorunluluk yok. Ama kendi web siteleri hakkında net cevap alamadım maalesef. Bu arada cevabı öğrenmek isteyenler 189'u arayıp benim bıraktığım 116063 soru numarasının cevabını bizzat öğrenebilirler.
Basit bir örnekle 5 milyon ciroyu geçmeyen bir oto alım satım firması olsun ;

1- oto alım satım işi ile uğraşanlar malum sahibinden.com üzerinden araçlarını ilana koyup satıyorlar. bu kişiler aracı hizmet sağlayıcılar tanımına girmediğinden e fatura ve e arşiv düzenleme zorunlulukları yok. peki bu firmalar kendi web siteleri üzerinden araclarını satarlarsa durum ne olacak? aracı hizmet sağlayıcı bir firma olmadıklarından yine e fatura e arşive geçmeyecekler. sadece bu firma platform kurup kendi web sitesi üzerinden aracı hizmet sağlayıcı konumuna gelirse başkalarıda araçlarını burada satma şansına sahip olup firma bu hizmeti verirse o zaman e fatura e arşiv vb. uygulamalara dahil olacak.

Merhabalar, konu ile ilgili tam netlik ulaşmamış fakat benim de bir sorum mevcut , yardımlarınızı rica ediyorum.

Gerçek kişi mükellefimiz, Instagram sayfası üzerinden ünlü markaların tanıtımını yapıyor( firmalara reklam hizmeti veriyor) ve karşı firmaya bu iş karşılığında fatura kesiyor.

Bu durumda e- arşiv mükellefi olması gerekiyor mu?

İnternet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları e arşive geçke zorundadır denilmektedir. Bu kapsamda firmanız internet ortamında reklamın yayınlanmasına ve internet reklamcılığı hizmet aracısı konumunda olmadığından e arşiv zorunluluğunuzun olmadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:
... peki bu firmalar kendi web siteleri üzerinden araclarını satarlarsa durum ne olacak? ...

Merhaba,
Satış bedeli KDV Dahil 5 bin TL/ 30 bin TL hadlerinden dolayı e-arşiv fatura düzenlemek gerektiğine dikkat edelim.

İnternet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları e arşive geçke zorundadır denilmektedir. Bu kapsamda firmanız internet ortamında reklamın yayınlanmasına ve internet reklamcılığı hizmet aracısı konumunda olmadığından e arşiv zorunluluğunuzun olmadığını düşünüyorum.

GİB'in sitesindeki ilgili tebliğ açıklamasında

"e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracıları e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olacaklardır." yazmakta

Burada üçü ayrı ayrı sayılmış;
1-İnternet satış platformları
2-İnternet ortamında ilan yayınlayanlar,
3-İnternet reklam aracıları.

Sizin yazdığınnız şekilde yazılmamış. O anlam çıkarılacaksa, sizin yazdığınız gibi yazılması gerekirdi.

Tabi şu da denilebilir, "internet ortamında ilan yayınlayanlar" bu işin en geniş tanımı. Neden diğerleri sayılmış?

Kafa karışıklığı yaratıyor haliyle. Ama bu şekilde yazıldığı için tam emin olmak lazım. Çünkü üçü ayrı ayrı yazılmış, dediğiniz gibi internet ortamında ilan yayınlayan internet satış platformları ve internet reklam aracıları denilmemiş.

İsmmmo'nun bugün devam eden e-dönüşüm seminerinde Gib Grup Başkanı'nın açıklamalarına göre e-ticaret yapanlar değil aracılar e-belgelere geçecek anladım.