5510 İle 5534 Sayılı Kanunlar Arasındaki Maaş Farkının Geriye Dönük Olarak Alınması

5510 İle 5434 Sayılı Kanunlar Arasındaki Maaş Farkının Geriye Dönük Olarak Alınması

İyi günler. uzun zamandır hem kafamızı kurcalayan hem de bir sonuç alamadığımız bir konu vardı. yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa seviniriz.
bir öğretmen arkadaşımız 2004 yılında VEKİL ÖĞRETMENLİK yaparak emekli sandığından emekli sicil numarası almış. daha sonra sözleşmeli olarak göreve başlamış ve 2011 yılında ki khk ile sözleşmeliden kadroya geçmiştir. ancak bu geçiş esnasında o zamanki mutemet bu arkadaşın daha önce emekli sandığına bağlı çalıştığını fark etmeyerek 5510 sayılı kanuna göre maaş işlemlerini yapmış. biz bu durumu 2014 yılı şubat ayında araştırarak gerek ilçe mem olsun gerekse de sgk olsun yazışmalarımız yaptık ve maaşının bundan sonra 5434 e göre yapılması gerektiği sonucuna ulaştık. 2014 ağustostan itibaren maaşı 5434 e göre yapılıyor. ancak sgk bu arada geçen 3 küsur yıllık süre için ödeme çıkarttı. biz de bu ödemeyi yaptık. ancak şu anda da 3 küsur yıldır arkadaşın maaşı eksik yattı (20 -25 TL aylık) bizim sıkıntımız da bu noktada başlıyor. sgk kendi alacağını bizden tahsil etti. peki biz eksik olan hakedişimizi nasıl tahsil edeceğiz. ilçe mem e yazdık ancak okulunuzda yapın işlemleri diye bizse geri gönderdi. bu konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa seviniriz.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz kanun Numarası 5434. Meb e-bordro üzerinden işlem yapıyor, bahsettiğiniz hocamızın işe girişinde önceki emekli sicil numarasının e- bordro tarafından atlamış olması tuhaf... yapacak fazla birşey yok... o zamandan bu güne bordrolar yapılacak ikisi arasındaki fark hocamıza ödenecek... bu arada fazla tahakkuk eden gelir vergisi de var... oda ayrı bi konu

İlave olarak, hocamızın memuriyete başlama tarihi 2004 yılı oluyor... terfi derece/kademeleride gözden geçirmenizde fayda vardır. Belki şuan olması gereken d/k den daha geridedir bilemiyorum.

yanlış yazmışım....
işte biz de bu noktada takılıyoruz. bu hesaplamayı nasıl yapıcaz geriye dönük olarak 3-4 yıl tek tek 40 -45 aylık bir fark var sistemede çok hakim değiliz. otomatik olarak yapamayız diye düşünüyorum..

yanlış yazmışım....

Yazdığınız numara bir başka kanuna ait , başka şekilde ilişkilendirilmesin diye hatırlattım sadece...
Dediğiniz gibi bayağı var evet, katsayı fark bordrolarınıda dahil ederseniz 60 dan fazla bordro hazırlanacak.
Siz hocamın son bordrosundan;
Derece-Kademe
Varsa ek Göstergesi
Yan Ödeme Puanı
Özel Hizmet Oranı,
Kıdem Yılı
Ek Ödeme oranı
ve % 16 Emekli Şahıs Kesinti rakamını
(Eğitim hizmetleri sınıfını bende fazla bilmiyorum eğitim tazminatı vs. benzer tazminatlar var ise oranlarını, sendika üyelik durumunu) yazınız

, bakalım zaman olurda yapabileceğimiz bir şey varsa yardımcı olalım.

ben 3 yıldır memurum 2008 de vekil öğretmenlik yaptım şimdi tespit edildi ve bundan sonra maaşım 5434 göre verilecek ancak benden bi miktar para istiyorlar geçmiş 3 yıllık fark arkadaşlar bu para doğrumu

5434

ben 3 yıl önce memur oldum 2008 de vekil öğretmenlik yaptım şimdi tespit ettiler şimdiye kadar maaşımı 5510 göre veriyorlardı bundan sonra 5434 göre verilecek ancak kurum benden para talrp ediyor 3 yıllık fark için bu para doğrumu 5434 avantajlı deniliyor arkadaşlar lütfen yardımcı olursanız bacılarda benşm alacaklı olacağımı söyleniyor bilgi karmaşası var yardımmmm

ben 3 yıldır memurum 2008 de vekil öğretmenlik yaptım şimdi tespit edildi ve bundan sonra maaşım 5434 göre verilecek ancak benden bi miktar para istiyorlar geçmiş 3 yıllık fark arkadaşlar bu para doğrumu

Kurum son 60 gün içerisindeki farkı isteyebiliyor diye biliyorum. Siz eksik aldı iseniz süre sınırı yok fakat kurum fazla ödeme yapmış ise 60 gün sonrasını isteyemiyor olması lazım. Yani Haziran 15 (Haziran 1 veya 30'uda olabilir maaş ödeme tarihinizi bilmiyorum) Haziran ve Mayıs ayı fazla ödeneni isteyebilir.

ben maaşı ayın 15 inde alıyorım.ben 657 memurum benşm maaşımı 3 yıldır 5510 göre veriliyor ancak 2002 de vekil öğretmenlik yaptığım için ve bunu şimdi fark ediyorlar bundan dolayı maaşım bundan sonra 5434 göre verilecek ancak 3 yıldır 5510 göre maaş bana verdikleri için benden şimdi yaklaşık 3000 TL para talep ediyorlar bu doğrumu

Sayın Cahidmetal27;

Durumunuzu tam bilmiyorum, memuruiyete başlarken siz gereken evraklarınızı tam verdinizmi;?, daha önceki vekillik durumunuzu çalıştığınız kurumuna söyledinizmi?, fazla ödeme sizin eksik/hatalı/yanıltıcı bilgi ve belgelerden kaynaklanıyorsa kurumunuz bunu her zaman isteyebilir, yok sizden değilde kurumunuzdan kaynaklanıyorsa bu durumda ödemenin yapıldığı tarihten itibaren 60 gün içerisinden fazla/yersiz ödemenin iadesini isteyebilir. Buradaki 60 gün mahkemelere dava açma süresidir. Kanun koyucu mahkemelerdeki yoğunluğu azaltmak amacı ile geri isteme süresini dava açma süresi olarak sınırlamıştır.
Belirtmeye çalıştığım gibi konunun çözümünde, hatanın kaynağının tespiti önem taşımaktadır. Varsa görev yaptığınız kurumun hukuk birimiyle, yoksa bulunduğunuz yerdeki muhakemat müdürlüğü ile (Muhakemat müdürlükleri İlçelerde Kaymakamlık, İllerde Valilik binasındadır) görüşmenizde fayda var.