5510 Sayılı Kanun Genelgeleri Hk.

Arkadaşlar 5510 sayılı kanunun uygulaması ile ilgili taşra kurumlardaki memur ve şeflerin hiçbir bilgisi yok.İlgili genelgeleri beklediklerini söylüyorlar.E-bildirgede belge türleri ile ilgili hiçbir bilgi alamıyorum.Genelgelerin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili duyumu olan arkadaş var mı?

Ynt: 5510 sayılı kanun genelgeleri hk.

semerkant ' Alıntı:
E-bildirgede belge türleri ile ilgili hiçbir bilgi alamıyorum.Genelgelerin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili duyumu olan arkadaş var mı?
E-bildirge,
Belge türü,
Genelge,
Arasındaki bağıntıyı kuramadım.

SGK, her kamu kurumuna ve alt birimine genelge yollayacak değil. SGK tebliğ/yönetmelik vs açıklamalarını takip edip okumalısınız. (Kamuyu ilgilendirenlerde rg yayınlandı.) Eğer illa genelge bekleyecekseniz kendi kurumunuzun merkez teşkilatına başvurmalısınız.

İlgili taşra kurumu genelgelerin yayınlanmasını bekleyin diyorsa ne yaparsınız?

E-bildirgede belge türü seçerek bildirge vermiyormusunuz?Yeni eklenenlerle birlikte 39 adet belge türü var.Bununla ilgili yapılan bir açıklama yok ki?Deneme yanılmayla mı yapılacak?Daha önce 03 koduyla veriyordum şimdi 03 kodu olduğu halde uygulamadan kaldırılmış yerine hangi belge türüyle verileceğinin hiçbiryerde açıklaması yok.Hangi kanun hangi yönetmelikte geçiyor.

Elinizde 03 koduyla vermeniz gereken bildirge var neyle vereceğinizi hangi kanun hangi yönetmelik yazıyor.Kısaca kanunu yönetmeliği oku demek uygun bir üslup değil.SSK'nın ilgili biriminin şefi bile genelgeleri bekliyoruz diyor.

Ben sadece genelgeler ne zaman yayınlanacak bilgisi olan var mı diye sormuştum.

Sayın semerkant yapılan işin niteliği nedir? Başka anlatımla 03 olarak vermenize neden neydi?

Ogün Bey,
2098 sayılı yasaya tabi(itibari hizmet) çalışanların bildirgesini verirken 03 kodunu girerek vermek zorundasınız.Yeni uygulamaya giren sistemde 03 kodu bulunuyor fakat uygulamadan kaldırılmış.Onun yerine belge türü olarak 32'yi seçiyorsunuz.(iş koluna göre değişiyor)Bunu da yeni öğrendim sizlerle de paylaşmak istedim.

(Ancak SSK hala genelge bekliyor)

Ben de size 28-33 e kadar bir tavsiyede bulunmak için sormuştum işin niteliğini. Neyse sorununuzu giderdiğinize göre problem yok. Onlar beklesinler genelgeyi.

arkadaşlar bende sskya sordum banada aynı şekilde genelge bekliyoruz diye bi cevap verdiler bizde çalışan boyacı ve kaynakçılar var araç üst ekipman imalatı yapıyoruz fakat hangi koddan vereceğimi bilmiyorum bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ?

Ynt: 5510 Sayılı Kanun Genelgeleri Hk.

arkadaşlar bu konu ile ilgili sgk genelgesi yayınlandı ..

çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim :mad:

Genelge tamam da e-bildirgede 5510 kanun satırını görebilen var mı?

husman ' Alıntı:
arkadaşlar bende sskya sordum banada aynı şekilde genelge bekliyoruz diye bi cevap verdiler bizde çalışan boyacı ve kaynakçılar var araç üst ekipman imalatı yapıyoruz fakat hangi koddan vereceğimi bilmiyorum bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi ?

boyacı ve kaynakçılar için itibari hizmet kaldırıldı.... yönetmelikte onlar için bir şey göremedim....