fonradar

%60 rapor 1800 le emekli olmak için yeterlimi ?

06,05,1972 doğumluyum... ilk işe başlangıç tarıhım 15.4.1994... askerlik yapmadım çürüğe ayırdılar...

ilk işe başlangıcımda normal ssk gırısı yapılmıştı (özurlu olarak deıl) daha sonra 2004 senesınde özürlu olarak işe gırdım ve tam teşekkullu raporumuda ılk o zaman aldım %60 rapor verdıler ve aynı zamanda 193. maddeye gorede vergı ındırımınden faydalanmaktayım... Mevsımlık işçi olarak çalışmaktayım senede ortalama 120 çalıştırılıyoruz... şu ana kadar 1900 günum var...

sorum %60 raporla 1800 günle malülen emeklı olabılırmıyım ?

vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Ynt: %60 rapor 1800 le emekli olmak için yeterlimi ?

kımse yokmu bu konuda biilgi verecek... :(

Ynt: %60 rapor 1800 le emekli olmak için yeterlimi ?

Önce malulen emeklilik talebi için SGK?ya yazılı başvurmanız gerekecek. Bu başvuru sigortalı işten ayrıldıktan sonra yapılacak. Başvurudan önce kurumdan istenen belgeler ve dilekçe örneğini almalısınız.
1- Malulen emeklilik talebinde bulunan kişi, ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünün yüzde 60?ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybetmiş ise, bu özründen dolayı malullük aylığından yararlanamaz. Bu durumdaki sigortalı malulen emekli olamaz. Doğuştan veya ilk sigortalılığından önce malul sayılmayı gerektirecek düzeyde bir hastalığı olan sigortalı en az on beş yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta kollarına prim ödemekle birlikte herhangi bir yaş şartı aranmaksızın emekli olabilir.
2- Malulen emekli olmak için 10 yıllık sigortalılık süresi ve1800 gün prim ödemesi yeterlidir.
3- Malulen emeklilik talebiniz tıbbi muayene sonucu ret olursa ve de %40-59 arası oranda özürlü raporu verilmesi halinde 16 yıl sigortalılık süresi ve 3760 gün sayısı ile yaşa tabi olmaksızın özürlü emekli olabilirsiniz.