6111 kurumlar matrah artırımı

Arkadaşlar kurumlar 6111 sayılı kanundan yararlanarak tüm yıllara ilişkin olarak matrah artırımı yaptık, Muhasebe kayıtlarını nasıl yapmam gerekiyor, formda hiçbir yerde kurumlar matrah artırımına ilişkin muhasebe kayıtlarından bahsedilmemiş. Lütfen bilgisi olan arkadaşlar ayrıntılı yazabilirmi?

Ynt: 6111 kurumlar matrah artırımı

Tahakkuktaki arttırım kadar 689 K.K.E.G borç 360 alacak yapacaksınız.Taksitlendirme yaptıysanız eğer,taksitler ödendikçe de taksit miktarına göre aradaki farkları yine 689 K.K.E.G yapıp kasayı alacaklandıracaksınız.

Bu konu ile ilgili 6111 sayılı yasa tebliğinde kayıt örneği açıkça verilmemiştir.

Sadece aşağıdaki ifadeler yer almaktadır tebliğde.

c) Artırım Sonucu Ödenen Vergilerin Gelir veya Kurumlar Vergisinden İndirilmemesiGelir (stopaj) ve kurumlar (stopaj) vergisi artırımında bulunan mükelleflerin artırıma esas ücret tutarları ve artırılan matrahlar ile bu ücret ve matrahlar üzerinden ödenen gelir vergisi tutarları, gelir veya kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmayacaktır.
6- Diğer Hususlara) Matrah ve vergi artırımı sonucunda, hesaplanarak veya artırılarak ödenen vergiler, gelir veya kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde gider veya maliyet unsuru olarak kabul edilmeyecektir.
şeklinde yer alıyor.

689 hesabı çalıştırdığımız zaman,yıl sonunda bunu 690 la kapatarak ticari açıdan zarar şeklinde göstermiş oluyoruz.,Diğer taraftan nazım hesaplardada takibini yaparak KKEG olarak matraha ekleyerekde mali açıdan kayıtlara intikal ettirmiş oluruz.diye düşünüyorum.

Farklı düşünceleri olanlar varsa lütfen paylaşalım.

Aynen dediğiniz gibi olacak.Ben en çok kasa affından sonraki duruma takıldım.2011 yılı ticari açıdan külllüm zarar olacak.

yeterlilik ' Alıntı:
Aynen dediğiniz gibi olacak.Ben en çok kasa affından sonraki duruma takıldım.2011 yılı ticari açıdan külllüm zarar olacak.

Tabiki aynen doğrudur.

689
360
hem kasadan çıkan tutar +ödenen vergi için yapılacak kayıt budur.Burada mükellefi bir vergilendirmiş oluyor idare.
----------------
950
951
bu kayıtlada 2011 yılında matraha ilavesi yoluyla dolaylı olarak ikinci kez vergilendirilmiş oluyor mükellef.
----------------