6111 s. yasa kapsamında yapılandırma muhasebe kaydı?

trmersin

Katkı Sunan Üye
Sevgili üstadlar,
Emlak vergisi, ilan-reklam vergisi ve atıksu bedeli ile ilgili 6111 sayılı yasa kapsamında şirket olarak yapılandırmaya başvurduk. Bunlardan biri hariç diğerlerini peşin ödeyeceğiz. Taksitli ödenenin tahakkuk kaydını sanırım 689 hesap karşılığında 368 hesaba kaydedeceğiz? Peşin olanın muhasebe kaydını yaparken, tahakkuk kaydı yapılacakmı, yoksa ödediğimizde direk kanunen kabul edilmeyen giderleremi atılacak? Tahakkuk yapılacaksa nasıl yapılacak?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: 6111 s. yasa kapsamında yapılandırma muhasebe kaydı?

Neden Kanunen Kabul edilmeyen gider olduğu görüşündesiniz.
Bu tür vergilerin asıllarını normal gider yazabilirsiniz.
Diğer tarafdan peşin ödediğinizde ;
770 Vergi, Resim ve Harçlar
689 Gecikme zammı
Kasa
-----------------------------------------
şeklinde muhasebeleştirebilirsiniz.

Peki üstad, ödeyeceğimiz borçlar 2006 yılından bu yana gelen tutarlar. Dönemsellik gereği kanunen kabul edilmeyen gider olmuyormu?

torba yasa ile yaptığınız hiçbir şeyi gider yapamazsınız bu saatten sonra.Çünkü yasa 31/12/2010 ve öncesi.2011 vergilerini öderseniz gider olur ki buda zaten torba yasa dışında.Kısacası torba yasa ile yaptıklarınız dönemsellik gereği KKEG dir.

yeterlilik ' Alıntı:
torba yasa ile yaptığınız hiçbir şeyi gider yapamazsınız bu saatten sonra.Çünkü yasa 31/12/2010 ve öncesi.2011 vergilerini öderseniz gider olur ki buda zaten torba yasa dışında.Kısacası torba yasa ile yaptıklarınız dönemsellik gereği KKEG dir.

Bu söylediğinizi kabul etmiyorum. Lütfen kanun ve tebliğleri dikkatli okuyun
Örneğin Torba Yasa kapsamında Demirbaşların kayıtlara alınması için ödenen kdv gider yazılabilir.

trmersin ' Alıntı:
Peki üstad, ödeyeceğimiz borçlar 2006 yılından bu yana gelen tutarlar. Dönemsellik gereği kanunen kabul edilmeyen gider olmuyormu?
Sayın trmersin,
Dönemsellik verginin hesaplanması açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Ancak bu kuralında kanunla tanımlanan istisnaları vardır. Örneğin Ödenmeyen SGK primlerinin ilgili dönemde mali karın hesaplanmasında gider olarak dikkate alınamaması gibi.
Tabi yine uyuşmazlık konusu emlak vergilerinde de uzlaşma sonucu ödenmesi gibi.
Sonuçta 6111 sayılı kanun bir af yasası ve bu kapsamda sizinle bir uzlaşma sağlanarak bu vergileri geçmişe dönük olarak bu yıl içerisinde almış bulunmaktalar. Dolayısıyla benim kendi değerlendirmem sonuçta ortada bir uzlaşma mevcut ve ödendiği dönem gider yazılabilir şeklindedir.
Diğer şartlarda olsaydı yani 6111 sayılı yasa olmasaydı. KKEG şeklinde değerlendirilirdi.

mohicans ' Alıntı:
yeterlilik ' Alıntı:

Bu söylediğinizi kabul etmiyorum. Lütfen kanun ve tebliğleri dikkatli okuyun
Örneğin Torba Yasa kapsamında Demirbaşların kayıtlara alınması için ödenen kdv gider yazılabilir.

Öncelikle gerilmenize gerek yok.Demirbaş gibi istisnaları unuttum haklısınız.Fakat şu an ki bahsi geçen durum benim değerlendirmelerime göre de KKEG'dir diyorum.

Sayın yeterlilik,
Gerilmiyorum. Bu konudaki görüşlerimi açıklıyorum.
Tabi farklı değerlendirmeler elbette gelecek. Benim değerlendirmemde yukarıdaki şekildedir.