6111 sayılı kanun 4.madde...Acil...

trmersin

Katkı Sunan Üye
Üstadlar yardımınıza ihtiyacım var.
6111 sayılı kanun yayımından önce başlamış ve yeni sonuçlanmış bir vergi davamız var. 3 kat vergi ziyaı cezası ve vergi aslı borcumuzla ilgili 6111 sayılı kanun 4.maddeye göre yapılandırmadan yararlanabilirmiyiz?

Ynt: 6111 sayılı kanun 4.madde...Acil...

hayır yararlanamazsınız kanunun uygulanması süresi içinde 3.maddeden yararlanmanız gerekirdi

Üstad bence yararlanabilir diye düşünüyorum. Çünkü kanunun 4. maddesi derki:

MADDE 4- (1) Bu Kanunun kapsadığı dönemlere ilişkin olarak, bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce başlanıldığı halde, tamamlanamamış olan vergi incelemeleri ile takdir, tarh ve tahakkuk işlemlerine bu Kanunun matrah ve vergi artırımına ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla devam edilir.....

Bu hükme göre kanun yayımlanmadan önce takdire sevkedilmiş, ancak tebliğ edilmemiş incelemeler için tebliğ edildikten sonra 30 gün içinde başvurmak kaydıyla yasanın bu maddesinden yararlanabiliriz diye yorumluyorum. Yanlışmı düşünüyorum.

davadan vazgeçilip 6111 yararlanma talebi yapılması gerekirdi.

sizinde belirttiğiniz gibi kanundan önce başlanmış ve kanunun yayımından sonra tamamlanmış bir vergi incelemesi ya da takdir kararı olmalı 4. maddeden yararlanabilmeniz için oysa sizin incelemeniz kanunun yayımından önce tamamlanmış ve dava konusu yapılmış dolayısıyla 4 değil 3. maddeye girer ve kanunun uygulanma süresi içinde davadan vaz geçme hakkınızı kullanmanız gerekirdi