6111 Sayılı Kanun ile KSS gönderilen beyannameler hk.

Arkadaşlar bir konuyu toparlamak istiyorum.

Bende bir mükellefimin 2009-2010 yıllarına ait beyannamelerini 6111 sayılı kanundan faydalanarak gönderdim. Arada B formları da vardı. E-Beyanname ile KSS ve 6111 seçeneklerini seçip beyannameleri gönderdiğinizde karşınıza vergiye istinaden yapılandırma dökümü geliyor. Ayrıca da İhbarname ve Tahakkuk Fişi alıyorsunuz.

Yapılandırma dökümünü anladık, ödeyeceğiz onda sorun yok ama bu Ceza İhbarnameleri iptali için ne yapılacak. Kimisi dilekçe verdim iptal edilecek diyor kimisi de vergi dairesi dilekçeyi kabul etmedi kendisi otomatik olarak silinecekmiş diyor. Vergi daireleri zaten normal bir vatandaşa cevap verir gibiler artık. Ba Bs Formları içinse Ceza İhbarnamesi ve Tahakkuk Fişi zaten hiç olmadı.

Var mı bu işlemi sonuçlandıran?

Ynt: 6111 Sayılı Kanun ile KSS gönderilen beyannameler hk.

Dilekçeye gerek olmaksızın bizim cezaları sildiler.

ceza ihbarnameleri ödeme tamamlandıktan sonra kaldırılacak ama vergi dairesi mi kaldıracak sistem mi henüz belli değil ba bs için zaten kanundan yararlanamıyorsunuz sistem otomatik ceza kesmiyor daha sonra vergi dairesi tarafından düzenlenecek ihbarnameler elinize ulaşacaktır

Bizede 100 e yakın beyanname verilecek 2 şirket geldi fakat beyannameler boş 6111+kss şeklinde verecegiz cezalar otomatik kalkıyor.benim düşündüğüm 100 cıvarında ödeme planı cıkacak bunları tek bir hale getirme imkanımız olması lazım.bunu yapan veya bilgisi olan arkadaş var mı

eneral ' Alıntı:
Bizede 100 e yakın beyanname verilecek 2 şirket geldi fakat beyannameler boş 6111+kss şeklinde verecegiz cezalar otomatik kalkıyor.benim düşündüğüm 100 cıvarında ödeme planı cıkacak bunları tek bir hale getirme imkanımız olması lazım.bunu yapan veya bilgisi olan arkadaş var mı
Bence asıl düşünülmesi gereken 100 e yakın beyanın müteselsil sorumluluğu

müteselsil sorumluluk yok çünkü firmalardan biri 1996 dan beri gayri faal diğerinde ise postacılık durumuyla yani düzenleyen kısmına mükellef bilgileri girilerek göndereceğiz.(2.sınıf )

İnceleme ve tarhiyat safhasında bulunmayan vergiler için pişmanlıkla ya da kendiliğinden yapılan beyanlarda kanunda belirtilen süre ve şekilde tamamen ödenmesi şartıyla gecikme faizi ve vergi cezalarının tümünün tahsilinden vazgeçildiğini ancak Ba ve Bs Formları için Vergi Dairesi tarafından kesilecek usulsüzlük cezalarının %25'inin ödenmesi gerektiğini öğrendim. Yarın da vergi dairesine tebliğler için gittiğimizde kesinleşmiş olur.