6111 Sayılı Yapılandırma İptali Hakkında ?

selamlar ,
29/04/2011 tarihinde Sgk idari para cezasını yapılandırdım.

2011 yılında 1 taksiti ödemedim.

2012 yılında 2 taksii ödemedim.

2013 yılında bulunan ilk 2 takside ödemedim bu gün bu yıla ait 3. taksiti ödemek için bankaya gittiğimde yapılandırma ihlali olduğunu ve yapılandırmanın bozulduğu söylendi.

Yasaya göre 1 takvim yılı içerisinde 2 den fazla ödememesi durumunda yapılandırmanın bozulduğu doğru deilmi ?

Benim ,

2011 yılında 1 - 2012 yılında 2 - 2013 yılında 2 taksik ödememe hakkımı kullandım.

Bozulmaması gerekmez mi?
Yorumalarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla.

bence de iki taksit ödememe hakkın var. Zannedersem ödenmeyen taksitlerin tamamının son taksidin ödeme süresini takip eden ay içinde tamamını ödemek lazım. Siz de böyle bir durum olabilir mi acaba? En doğru yol Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmek. Belki sizin 2013 yılı içindeki ödemelerinizden birisi takside sayılmamış veya işlenmemiş olabilir.

Arkadaşlar mesela 20 bin liralık borcun 5 bin lirasını ödedi ve geri kalanı ödemedi.Yapılandırma bozuldu. Bu 5 bin lirayı 368 hesaptan düştüm. Yapılandırma bozulunca yapacağım kayıt ne olacak. 5 bin liralık ödeme aynen kalacakmı, iptalmi edilecek. Yapacağım kayıt nasıl olmalı?

Ödediğiniz 5.000 TL yapılandırma yapılmamış gibi asıl ve faize eşit orantılı olacak şekilde dağıtılır. Ne kadarının ana para ne kadarının faiz için olduğunu sgk müdürlüğünüzde dosyanıza bakan memurdan öğrenebilirsiniz.

Yani asıl ve faize eşit orantılı olarak dağıtılır derken,368 hesabı asıl kadar alacaklandırıp ödediği rakam kadarını tekrar kasaya giriş mi yapacağım? Faizi nasıl kaydedicem?