6111 Taksitlendirmesi Muhasebe Kaydı

sera

Katkı Sunan Üye
6111 sayılı kanuna göre borcunu taksitlendirenelerin muhasebe kaydını nasıl yapacağız? Vergi dairesinden alınan listede örneğin Mayıs 2011 'den Mart 2014 E kadar borç taksitlendirilmiş.
Ödeme vadesi Yap.Alac.Tut. Kats.Tut. Aylık taksit tut. Öd.Üz.Vazgeçilen Alac.Tut.

şeklinde listemiz var.Bunun muhasebe kaydı nasıl olacak? Teşekkürler.

Ynt: 6111 taksitlendirmesi muhasebe kaydı

ödedikçe borçtan düşeceksin ilaveten bir işleme gerek yoktur

368 nolu hesap kullanılmayacak mı?

2010 yılında ödenmeyen vergilerini 368 e aldıktan sonra,2011 yılında taksitler ödendikçe 368 den düşeceksiniz.

Merhaba,

Ben şurayı anlıyamadım. Şimdi ödenmeyen primleri 361 den 368 nolu hesaba aldık. Dediğiniz gibi, burası tamam.
sigorta primlerini yapılandırdık ama burada tefe/tüfeden kaynaklanan asıl alacağa uygulanan bir artış var, kayıtlardaki rakam ile yapılandırma sonrası tutar arasında tefe/tüfe uygulamasından kaynaklanan bir fark mevcut oluyor. Bu farkı nasıl kayda alacağız?
Ödeme yaparken sadece bizim kayıtlarımızdaki yani 368 nolu hesaba aldığımız rakamı mı? düşmeliyiz..

örneğin; 1000.-TL borç var kayıtlarda 361/368 kaydı yaptık. Yapılandırmadan yararlandırdık Bu borca tefe/tüfe uygulanınca 1.250.-TL oldu diyelimki sonra 18 e böldük.. Ama bizim kayıtlarımızda bu borç 1.000.-TL gözüküyor. Aradaki 250.-TL yi nasıl kayda alacağız.

teşekkür ederim.
saygılarımla..

faiz işletilen kısmı kkg olarak kayıt yapacaksınız

emreaysama ' Alıntı:
faiz işletilen kısmı kkg olarak kayıt yapacaksınız

doğrudur. tefe veya tüfe herneyse o da gecikme zammı hüvviyetindedir sadece hesaplanış şekli değişiktir.

arkadaşlar ana parayı ödedikçe giderleştirin, yani kayıtlarımızda önce akif bilanço hesabı kullanalım
ana para dışında kalan tüfe vb. sair faizler kanunen kabul edilmeyen giderdir.

ayrıca ödedikçe kayıtlara intikal ettirebilirsiniz Ancak bu durumdada bilançonuzda o kadar kısım eksik olacaktır

Arkadaşlar ben vergi borçlarım ile ilgili olan yapılandırma ödememi muhasebeleştirirken şunu göz önünde bulundurdum;

Benim firmamın vadesi itibariyle borçları 1 seneyi geçiyor. Bu durumda 368- VADESİ GEÇMİŞ ERTELENMİŞ VEYA TAKSİTLENDİRİLMİŞ VERGİ VE DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER hesabı yerine 438- KAMUYA OLAN ERTELENMİŞ VEYA TAKSİTLENDİRİLMİŞ BORÇLAR hesabını kullanmayı daha uygun gördüm. Tabiki önce açılış fişinden gelen 368 hesabın 438 hesaba devrini yaptım.

------------------------------------ / ------------------------------------
368 xxx
438 xxx

Katsayı tutarını ise 689- DİĞER OLAĞANDIŞI GİDER VE ZARARLAR (-) hesabının altına kaydettim.

438 xxx
689 xxx
100 xxx

Merhaba,

Aşağıda KV matrah artırımının tüm aşamalarının muhasebe kaydı vardır.

Kolay gelsin.

Matrah artırımı (Vergi aslı)
Kod:
---xx.xx.2011---
689   xxx
    360  xxx

Matrah artırımının (Vergi aslı) KKEG yazılması
Kod:
---xx.xx.2011---
950   xxx
    951  xxx

Matrah artırımının (Vergi aslı) taksitlendirilmesi
Kod:
---xx.xx.2011---
360   xxx
    368  xxx (2011 yılı vadeliler)
    438  xxx (2012 ve sonrası yılı vadeliler)

Matrah artırımının (Vergi aslı) taksitlerinin UV'den KV'ye devri (yıl sonlarında)
Kod:
---31.12.2011---
438   xxx
    368  xxx (2012 yılı vadeliler)

Matrah artırımının taksidinin ödenmesi
Kod:
---xx.xx.201x---
368   xxx
689   xxx  (katsayı tutarı)    
    100/102/309  xxx

Ödenen katsayının KKEG yazılıması
Kod:
---xx.xx.201x---
950   xxx  (katsayı tutarı)    
    951  xxx

merhaba ,
Bizimde 6111 den yapılandırmamız oldu.
Ancak durum biraz bizde farklı. İthalatçı bir firmayız. Mal ithal öderken önce para transferini yaptık sonra malı çektik. Ancak banka Paraya valör koyduğu için durum terse düştü. Gümrük KKDF ve KDV farkı talep etti. Kabul etmedik.Mahkemelik olduk. Sonrasında bu yasada çıkınca gittik nakit olarak yapılandırma yaptık. Mahkemeden vazgeçtik. Şimdi bu işlemin kaydı nasıl yapılmalı. Aslında KKDF malın maliyetine girer , ama mal satıldı şimdi nasıl yapmalıyım.
KDV yi indirim konusu yapabilir miyim. Yapılandırma 27/05/2011 ödemem haziran içinde olacak . hangi ay indirim konusu yapmalıyım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,

Ödeme ithalattan sonra olduğu için size ithalat bedelinin %3'ü oranında KKDF,
KKDF tutarını KDV matrahına ilave ederek KDV farkı

için Gümrük kararı mı çıkardılar?

Bunlardan başka herhangi bir ceza uyguladılar mı?

KKDF ve KDV nasıl tahakkuk ettirdiniz?

Konuyu biraz detaylandırırmısınız?

Şükrü ERGÜL ' Alıntı:
Merhaba,

Ödeme ithalattan sonra olduğu için size ithalat bedelinin %3'ü oranında KKDF,
KKDF tutarını KDV matrahına ilave ederek KDV farkı

için Gümrük kararı mı çıkardılar?

Bunlardan başka herhangi bir ceza uyguladılar mı?

KKDF ve KDV nasıl tahakkuk ettirdiniz?

Konuyu biraz detaylandırırmısınız?

evet aynen dediğiniz şekilde oldu. İthalatın ödeme şekli vadeli akreditifdi. Biz lc vadesinden önce ödedik aslında ama banka valör koyunca işler bozuldu. Çünkü mal önce, ödeme sonra oldu.
İş mahkemelik oldu. ( Paranın valörlü olarak çıktığı sonradan öğrenildi yoksa mahkemelik bir durum yok. Suçlu olan biziz daha doğrusu banka. bize başka beyan verip, swifti farklı çıkarmış. )
Bu yasayla mahkemeden vazgeçtiğimizi beyan edip yasadan faydalandık.
tefe-tüfe faizinden başka cezası olmadı.
İlk gün talep ettikleri KKDF-KDV ye artı olarak tefe-tüfe faizi eklediler 15000 TL gibi rakam çıktı.
( 11000 gibi KKDF - 2000 gibi KDV - kalanı tefe tüfe )
Yapılandırmayı 27.05.2011 de yaptım. Henüz tahakkuk kaydı yapmadım.
Bu konuyla elimdeki belgeler, ilk bu olay ortaya çıktığında bizden talep ettikleri KDV ve KKDF lerle ilgili gümrük yazıları. Yapılandırma talep dilekçemiz. Yapılandırmanın yapıldığı ve tutarları detaylı olarak.... TL KKDF .... TL KDV diye saymanlık yazısı var.
Tahakkuk için bu yazı yeterli olmalı diye düşünüyorum.

arkadaşlar bu konuda yokmu bana yardımcı olacak...

Merhaba,

Vergi İndirimi

Kanun Ad KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU
Madde No 29
Kapsam

1. Mükellefler, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden, bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, faaliyetlerine ilişkin olarak aşağıdaki vergileri indirebilirler:

a) Kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisi,

b) İthal olunan mal ve hizmetler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi,

İndirimin Belgelendirilmesi

Madde No 34
Kapsam
1. Yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait Katma Değer Vergisi, alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanunî defterlere kaydedilmek şartıyla indirilebilir.

2. Katma Değer Vergisinin fatura ve benzeri vesikalarda ayrıca gösterilmesine gerek görülmeyen işlemlerde vergi indiriminin nasıl belgelendirileceği Maliye ve Gümrük Bakanlığınca tespit olunur.

Gümrük İdarelerince Alınan Katma Değer Vergisine İlişkin Hükümler
Gümrük Makbuzu

Madde No 47
Kapsam
İthal sırasında alınan Katma Değer Vergisi gümrük makbuzunda ayrıca gösterilir.

Sizin yaşadığınız olay spesifik bir konu, ancak ben kanaatimi söyleyeyim.
ödeme yaptıkça;
KDV'yi indirmeniz,
KKDF yi de malın maliyetine veya SMM ne eklemeniz gerekir.
Ödenen cezaları da KKEG e atmanız gerekir.

Kolay gelsin.

ilginize teşekkürler.
Kdv yi dediğiniz gibi ödediğimde indirim konusu yapacağım, tefe tüfe kkeg olacak. Ancak Satılan malın maliyetine yazamıyorum çünkü bu malı alıp satalı çok oldu. Geçmiş yıl gideri olarak kayıt altına alırsam sanırım sorun oluşturmayacaktır.

6111 den yararlanan sgk ödemelerini nasıl yapacağız?

6111 vergi taksitlendirmesi yapmış fakat 1-2 taksit ödeyip devamını ödememişse nasıl kayıt yapılacak.