6111'e göre kasa matrah beyanı esas sermayenin 2/3'nün kaybedilmesi

dogan76

Katkı Sunan Üye
Şirket sermayesi 200.000 TL
Kasa matrah beyanı 300.000 TL

Bu durumda bilanço alt üst oldu...

Kasa matrah beyanı 689 hesapta KKEG gider kaydedildiği için bilançoda esas sermayenin 2/3'ünün altına inilmiş oldu. İSMMMO ile görüştüm sermayeyi arttır diyor fakat bunun bir anlamı yok tekrar kasanın şişmesi demek oluyor.

Dikkatinizi çekerim bu durum ticari faaliyetten dolayı değil Maliye Bakanlığının uygulamasından kaynaklanmaktadır.

Konuya hakim meslektaşlar yardım !

TKK Madde324'e göre "......Esas sermayenin üçte ikisi karşılıksız kaldığı takdirde, umumi heyet bu sermayenin tamamlanmasına veya kalan üçte bir sermaye ile iktifaya karar vermediği takdirde şirket feshedilmiş sayılır." denmektedir.

Ynt: 6111'e göre kasa matrah beyanı esas sermayenin 2/3'nün kaybedilmesi

Anladığım kadarıyla, Teknik iflas ile karşılaşmış durumdasınız.
6111 sayılı Kanunun 1 sayılı tebliğinde belirtilen muhasebe kayıtlarına uygun hareket etmeniz ve sonucunda 689 hesabında topladığınız rakamı, özsermaye oranınıza göre bir kısmını 689 nolu hesabda bırakmanızı diğer kısmınıda 280 nolu gelecek yıllara ait gider bölümüne atmanız sizi teknik iflasdan kurtaracaktır. 280 nolu Gelecek Yıllara ait giderler, sonraki yıllarda öz sermaye oranınıza göre 689 nolu hesaba KKEG olacak şekilde aktarım yapmanızı tavsiye ederim. Böylece teknik iflasdan kurtulmuş olursunuz. Bu işlemde vergi matrahını yıpratıcı bir durum olmadığı için herhangi bir eleştriye maruz kalmazsınız, ancak 2013 yılından itibaren TFRS kurallarına göre Muhasebe kayıtları yapılacağından 2012 yılında sermayeyi artırmanız yararınıza olacaktır.

mohicans aslında bende sizin gibi düşündüm. Aktif bir hesap bulup (bu 280 olabilir) bilançoda tutmak şeklinde. Fakat bir de olayın gerçeklik boyutu var bu gider ticari faaliyetten kaynaklanan bir gider değil rakamda az buz değil 300.000 TL. ayrıca bir gideri KKEG yapıp sonra gerçek gidere dönüştürmek biraz çelişki, yine de bu öneriyi tekrar çek edeceğim. Teşekkürler.

Ben KKEG'den çekip gerçek gidere dönüştürün demedim, Yazımdada dikkat ederseniz gelecek yıllarda da KKEG olarak dikkate alıp giderleştirin dedim. Yanlış anlaşılma olmasın.

mohicans ' Alıntı:
Ben KKEG'den çekip gerçek gidere dönüştürün demedim, Yazımdada dikkat ederseniz gelecek yıllarda da KKEG olarak dikkate alıp giderleştirin dedim. Yanlış anlaşılma olmasın.
Bunu yaparsanız TDHP uymamaktan ceza kesilebilir.

g705 ' Alıntı:
mohicans ' Alıntı:
Bunu yaparsanız TDHP uymamaktan ceza kesilebilir.
Bazen daha büyük riskler karşısında bu tür riskleri göze alacaksınız. Soruyu soran kişi de meslektaşım olduğu ve konuyu araştırdığı için bu konuya değinmedim. Dikkat ederseniz 2013 de TFRS göre yapamazsınız diyede ekledim. :)