621 Satılan Ticari Mal Maliyetinin Bulunması

merhaba arkadaşlar

ben satılan ticari mal maliyetinin bulma formünü

dönembaşı mal mevcudu+dönem içi alışlar

------------------------------------------------------------

dönemsonu mal mevcudu+ dönem içi satışlar şeklinde mi bulunur

veya sattığımız tutardan bu malları satarken yapmış olduğumuz giderleri düşünce bu bizim maliyetimiz olmuş olmuyor mu?

örneğin : 600 yurt içi satışlarımız 200 000 ytl

770 genel yönetim giderlerimiz 15 000 ytl olsun

200 000 - 15 000 = 185 000 ytl bi,zim satığımız malın maliyetini bulmuş olmaz mıyız

muhasebe kaydıda şöyle yapılmaz mı

------------- ------------------------
621 satılan tic.mal maly 185 000
153 ticari mal hs 185 000
------------ ---------------------------

lütfen yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: 621 Satılan Ticari Mal Maliyetinin Bulunması

satılan malın maliyeti formülü
(dönem başı emtia+dönem içi alışlar)-dönem sonu emti mevcudu (envanter)

Dönem başı Mal Mevcudu + Dönem içi alışlar - Dönem sonu envanter = Satılan Malın Maliyeti

Peki bu Satılan Ticari Mallar maliyeti kaydi envantere göre nasıl bulunuyor.. Yani mizan üzerindeki hesaplama nasıl oluyor.. Mizan çekildiğinde sadece bakiyeler var buradan hareketle 621 nasıl bulunur....

stajyer35 ' Alıntı:
Peki bu Satılan Ticari Mallar maliyeti kaydi envantere göre nasıl bulunuyor.. Yani mizan üzerindeki hesaplama nasıl oluyor.. Mizan çekildiğinde sadece bakiyeler var buradan hareketle 621 nasıl bulunur....

Dönem Başı 15,000
dönem içi 15,000
toplam 30,000
envanter 15,000
satılan ticarı mal 15,000

yevmiye kaydı yapmanız gerekir
153 15,000
621 15,000

Merhaba arkadaşlar
bu konu ile ilgili bende birşey sormak istiyorum;Tekstil ürünleri ticareti ile uğraşan bir mükellefim var(corap,camaşır...vs) hem ceşit fazla hemde miktar fazla aslında kaydi envantere göre calışıp smm ni bulmak gerekli fakat ürün ceşidi çok fazla olduğu için ortalama kar haddi kalkmış olmasına rağmen peşin vergi dönemlerinde ortalama kar uygulamaktayım, yorumlarınız için için teşekkür ederim.

deniz9 ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar
bu konu ile ilgili bende birşey sormak istiyorum;Tekstil ürünleri ticareti ile uğraşan bir mükellefim var(corap,camaşır...vs) hem ceşit fazla hemde miktar fazla aslında kaydi envantere göre calışıp smm ni bulmak gerekli fakat ürün ceşidi çok fazla olduğu için ortalama kar haddi kalkmış olmasına rağmen peşin vergi dönemlerinde ortalama kar uygulamaktayım, yorumlarınız için için teşekkür ederim.
değerli, meslektaşlar muhasebe bürosu olarak çalışıyorsanız sizlerinde bileceği gibi a satılan malın maliyetini ortalama kar haddi ile bulmaktan başka çare yok. birbir maliyet uygulaması yapabilmek için tek bir firmanın işini değişik birimlerde takipe alarak anca yapabilrisiniz. tabiki buna faturasız mal giriş ve çıkışlarının sıfır olmasınıda eklemeliyim. sizce mümükün mü

Dönem Sonu Mal mevcudunu nasıl bulacağız ?

> Mükellefimin gidip tek tek mallarını saymasını, bu malı bu kadardan aldım,şunu şu kadardan aldım diye hesap tutması imkansız.

üretim İşletmelerinde satılan malın maliyeti nasıl olacak. 2013 Şubatta hazır beton üretimine başladık. Betonun stoğu yok. Yarı mamül ve stok olayıda yok. Üretilip iki saat içinde satılıyor.

1-Üretim işletmelerinde satılan mal maliyeti olmaz, satılan mamul maliyeti olur.

2-150-151-152-620-710-720-730 hesapları kullanarak SMM hesaplayacaksınız, ama uygulaması buradan anlatamayacağımız kadar karışık.

1-Üretim işletmelerinde satılan mal maliyeti olmaz, satılan mamul maliyeti olur.

2-150-151-152-620-710-720-730 hesapları kullanarak SMM hesaplayacaksınız, ama uygulaması buradan anlatamayacağımız kadar karışık.

s.a abi benim bi ödevim var yapılan tüm alımlar 15100 tl cıkıyor tum satıslarda 22500 cıkıyor sorularda maliyet vermiyor satılan malların maliyeti nasıl bulabilirim ?

s.a abi benim bi ödevim var yapılan tüm alımlar 15100 tl cıkıyor tum satıslarda 22500 cıkıyor sorularda maliyet vermiyor satılan malların maliyeti nasıl bulabilirim ?

Muhasebe kayıtlarında iki türlü maliyet hesaplama yöntemi bulunur.(sürekli envanter yöntemi ve aralıklı envanter yöntemi)

Sonuç olarak kar/zarar aynı olur sadece yöntemler farklı olur.

Sürekli envanter yöntemi

Peşin Mal Alımı
153 (BORÇ)
191 (BORÇ)
100 (ALACAK)

Peşin Mal Satışı
100 (BORÇ)
600 (ALACAK)
391 (ALACAK)

Satılan Malın Maliyet Kaydı
621 (BORÇ)
153 (ALACAK)

Aralıklı envanter yöntemi

Peşin Mal Alımı
153 (BORÇ)
191 (BORÇ)
100 (ALACAK)

Peşin Mal Satışı
100 (BORÇ)
600 (ALACAK)
391 (ALACAK)

Satılan Malın Maliyet Kaydı
621 (BORÇ)
153 (ALACAK)

Dönem Başı Mal Mevcudu
Dönem İçi Mal Alışları (RAKAM xxxxx)
Mal Alış Gİderleri
Mal Alış İskontoları
Mal Alış İadeleri
Dönem Sonu Mal Mevcudu (RAKAM xxxxx)
Satılan Malların Maliyeti (RAKAM xxxxx)

Sürekli envanterde satıştan sonra,aralıklı envanter yönteminde dönem sonunda tek seferde maliyeti hesaplayabilirsiniz.

Aleyküm Selam.

İyi Günler.