681 Hesabın Kullanımı Hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
681 önceki fönem gider ve zararlar hesabının kullanımına ait tereddütlerim var. bazı kesimler geçen sene unutulma neticesi kayıtlara alınamayan gider belgelerinin bu hesap aracılığı ile kayda alınması gerektiğini düşünüyor. benim görüşüm bu hesabın kullanım amacı önceki döneme ait olup fakat bu dönem belirlenen, sonuçlanan işlemlere ait gider belgelerinin bu hesaba alınması yönünde. geçen seneye ait bir gider belgesinin ise 689-Diğer olağan dışı gider ve zararlar hesabına alınıp direkt KKEG olarak gösterilmesi.
Fikirlerinizi bekliyorum.

Ynt: 681 hesabın kullanımı hk

Dönemsellik ilkesi gereği . Bir önceki dönemde kayıtlara alınıp indirimi yapılmayan gider belgeleri yeni dönemde indirilemez. Yani KKEG olmak zorundadır.

Ynt: 681 Hesabın Kullanımı Hk.

yani ne diyorsunuz sayın nguroy.
681 geçen sene tarihli bir belgeyi kayda alabilmemiz için yeterlimidir.(aynı zamanda kkeg yapıp) yoksa 689 hesapta mı gösterimelidir(kkeg gösterilip) gerçi sonuç değişmiyor ama hesap planının doğru kullanılması açısından bana göre 681 hesabın kullanılma amacı başka şeyler olmalıdır.

geçmiş seneye ait gider belgesini 681 hesaba işlemeniz doğrudur. Ayrıca, sizinde belirttiğiniz gibi 681'e atılan işlemlerde zaten K.K.E.G.'dir

İyi günler

Geçmiş dönemleri ilgilendiren, cari dönemde ortaya çıkan giderler bu hesaba borç ilgili pasif hesaba alacak kayıt edilir.
Bu giderlerin ilgili dönemde indirim konusu yapılması daha öncede söylediğim gibi dönemsellik ilkesi gereği kabul edilmez.
Bu durumda işletmeler bu gider ve zararları dönem sonunda KKEG olarak vergi matrahlarına ekleyerek vergilendirmeleri gerekir.
Benim her zaman tercih ettiğim yöntem Nazım Hesaplarda bunların izlenmesidir.

sayın nguroy,
deneyimleriniz, yaşınız ve de buna bağlı olarak bilgi birikiminizden hiç kuşkum yok. bizim gibi size nazaran daha az deneyimli kişileri burada yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim...

Sn. TAMER00
Beni mahçup ettiniz. Burda bulunma amacım hem meslek aşkı hem de biraz kendime yönelik, yenilenme, mevzuattan kopmama, güncel kalabilme niyetimdendir.
Bu arada genç meslektaşlarıma da en ufak bir yardımım olursa bu beni çok mutlu eder tabi.

geçmiş dönem giderlerini 681 hesaba atıyoruz kdv sini de bu hesapta mı göstersek doğru olur yoksa 770.50 de indirilemeyen gider ve kdv hesabına mı atıyoruz