resim

7 Günlük Rapor Kim Ödeyecek ?

Üyelik
4 Nis 2007
Mesajlar
181
Merhaba

İşyerimizde yeni giren işçi (SSK aynı gün ) rahatsızlanınca yeni SSK lıyım diye özel hastaneye gitmiş ve 7 günlük rapor almış. Şimdi bunun ücretini kim ödeyecek işverenmi ?

1 - Yeni giren eleman kaç gün dolduktan sonra Vizite kağıdı alabilir ?

2- Eş ve çocukları kaç gün sonra Sağlıktan yararlanabilir ? ( Önceden 120 gündü )

3- Yeni giren eleman doktora gidebilir fakat ilaç alamaz diyenler var doğrumudur ?

4- Ameliyat gerekse ne olacak ?

Teşekkürler ....
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: 7 Günlük Rapor Kim Ödeyecek ?

EYUPPPP ' Alıntı:
Merhaba

İşyerimizde yeni giren işçi (SSK aynı gün ) rahatsızlanınca yeni SSK lıyım diye özel hastaneye gitmiş ve 7 günlük rapor almış. Şimdi bunun ücretini kim ödeyecek işverenmi ?

1 - Yeni giren eleman kaç gün dolduktan sonra Vizite kağıdı alabilir ?

2- Eş ve çocukları kaç gün sonra Sağlıktan yararlanabilir ? ( Önceden 120 gündü )

3- Yeni giren eleman doktora gidebilir fakat ilaç alamaz diyenler var doğrumudur ?

4- Ameliyat gerekse ne olacak ?

Teşekkürler ....
Geçici işgörmezlik ödeneği alabilmesi için 90 günlük hizmeti olması gerekir. Ne işveren nede kurumun ödeme yükümlülüğü yoktur.

1- İş kazası hariç 90 günü tamamlaması gerekir.
2- Eskiden olduğu gibi eş ve çocuklar için 120 gündür.
3- Yeni giren eleman doktora da gider ilaçta alır. (Parasını cepten ödemek sureti ile.)
4- Ameliyat konusuna gelince işsiz güçsüz sosyal güvencesi olmayan vatandaş ne durumda ise oda aynı katagoridedir.
 
Üyelik
4 Haz 2008
Mesajlar
3
Ynt: 7 Günlük Rapor Kim Ödeyecek ?

Merhaba,

Biraz daha olayı açmak gerekirse; buradaki 90 günü sizin işyerinde çalışması gereken gün olarak algılamamak gerekir. Sigortalının hastalık sebebiyle geçici iş görmezlik ödeneğinden hak kazanabilmesi için hastalıktan önceki son bir yıl içinde 90 gün prim ödemiş olması yeterlidir. (5510 madde 18)

Eğer, sizin işyerinizden önce başka bir işyerinde çalışmış ve sigorta primleri de ödenmişse o zaman bu kişi 7 gün rapor süresinin 5 günü için sgk dan geçici iş görmezlik ödeneği alabilir. siz 2 gün için bir ücret ödeme zorunluluğunuz yok.

saygılar
 
Üyelik
12 Şub 2009
Mesajlar
270
Ynt: 7 Günlük Rapor Kim Ödeyecek ?

arkadaşlar
pesonellerimizden biri 2 günlük iş görmezlik raporu getirdi. bu raporu işgörmelik belge girişinden girmek gerekiyormu? ayrıca bu tutarı ssk dan alamayacağına göre işveren ödemek zorundamı acaba. tıp merkezleri çoğaldıkça rapor alabilmek çok kolaylaştı bu maalesef çalışanlar taraından suistimal ediliyor angaryası bize düşüyor.
syg..
 
T

T U R K O

Ziyaretçi
Ynt: 7 Günlük Rapor Kim Ödeyecek ?

2 güne kadar olan raporları girmeniz gerekmez. Çünkü sgk ödeme yapmaz. İşv. ödemez ise (zorunlu değil) niyeti bozuk çalışanlarda bu yola başvurmaktan vazgeçer.
 
Üyelik
8 May 2009
Mesajlar
223
Ynt: 7 Günlük Rapor Kim Ödeyecek ?

HAZELSU ' Alıntı:
Eş ve çocuklar için 90 gün olmamış mıydı ..?
tarih 2008 zaten. evet ssklı kişi için 300, eş çocuk için 90 gün oldu
 
Üst