70-353/1 213 Sayılı V.U.K. 353/1 Maddesi Gereğince Ceza Geldi.

Merhabalar. Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.
06.006.2014 tarihinde inşaat malzemeleri satışı için şahıs firma açılışı yaptım. 02.06.2014 tarihinde hafif ticari araç aldım. Muhasebecim aracın satış sözleşmesini vergi dairesine bildirdi. Muhasebe aynı zamanda aracın faturasına da ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Aracın faturasını satın aldığım yerden istedim. Fatura 02.06.2014 tarihinden itibaren 7 gün içinde kesilmemiş. 20.06.2014 tarihine kesilmiş ve bu ceza bu yüzden geldi. 32,500 tl. araç bedeli, kesilen ceza 3,250 tl. Vergi dairesine gittim, bu ceza için yapılabilecek 3/1 oranında indirim olur dediler. Buda 2,166 tl. ye tekabül ediyor. Ancak mahkemeye verir isem şansımın yüksek olduğunu, Hakimin genelde mükelleften yana sonuçlandırdığını söylediler.
Henüz 100 tl. para kazanmadan bu cezanın gelmesi benim için çok kötü oldu. O kadar fabrikalar var, faturasız mal satanlar var, kaçak göçek iş yapanlar var, benim gibi 2 aylık art niyetsiz küçük esnafı buldu. Sizlere bir kaç sorum olaca konu ile ilgili;

- Avukat tutma lüksüm yok.
- Mahkemeye verirsem kazanma şansım varmıdır?
- Kazanamazsam vergi dairesinin indirimi ortadan kalkıyor.
- Mahkeme masrafları bu bedeli aşarmı?
- Mahkeme takribi ne kadar sürer?
- Mahkemeyi kaybedersem vergi dairesi avukat bedeli çok pahalıya mı mal olur?

Cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla

Maliyeye bak af yok:D

İtiraz etmeyi denediniz mi? İlgili firmadan faturanın talebinde bulunduğunuzu onların ise göndermek için sizi beklettiğine dair.

İki tarafında muhasebecileri iş bilmez davrandı. Biri gönderirken noter satış sözleşmesi ile faturayı karşılaştırmamış, diğeri de teslim alınca. Vrgi dairesi iptal etmiyor. Mahkemeye verebilirsiniz diyor. Ancak hiç bilgim yok nasıl olacağına dair. Teşekkürler.

Fatura geç kesilmiş vermemek kadar almamakta suç satıcıyada aynı miktar ceza gelmiştir.Yasalarda açıkça yazılmış Suç açık müyeddiyesi belli mahkemede ne savunacaksınız merak ediyorum.İşyerininin sorumlu muhasebecisi en az şekilde ödenecek hale gelecek işlemi yapacak dışarda bir şey aramayın uzaktan faydamız olmaz.Mahkemeyi kaybederseniz 1/3 indirimde kalmaz.Satıcı görevini zamanında yapmadığı için kabahatli( parayı vermeden faturayı almayanda işi bilmediği için kabahatli arabayı almadan biraz taktik alması lazımdı )ona yükleyebilirseniz ne ala geçmiş olsun.

Sorumlu meslek mensubu olan her meslekdaşımın takıldığı zaman karar vermediği zaman veya farklı bir işle karşılaştığı zaman her zaman akıl alabileceği onay alabileceği hocası,ustası tecrübeli arkadaşı veya o konuda uygulama yapan
bir danışmanı vardır.Her mevzuatı her an bilemeyiz ama araştırırız sorarız en doğruyu öğreniriz Bırakın o danışsın vatandaşa için en uygun olanı yapsın.Mükellefin buralarda çare aramasına gerek yok itimat etmiş bir meslek mensubu ile anlaşmışsınız bırakın o sorunlara yardımcı olsun ezmeyin onu ondan habersiz çare aramayın sizin için en uygun olanı o yapacaktır itimat ediniz.İş hayatı cezalarda olacaktır cezadan korkanlar zaten işe başlamadan danışmanına gidiyor araba devrildikten sonra gelene maalesef fazlaca faydamız olmuyor.

Sorumlu meslek mensubu olan her meslekdaşımın takıldığı zaman karar vermediği zaman veya farklı bir işle karşılaştığı zaman her zaman akıl alabileceği onay alabileceği hocası,ustası tecrübeli arkadaşı veya o konuda uygulama yapan
bir danışmanı vardır.Her mevzuatı her an bilemeyiz ama araştırırız sorarız en doğruyu öğreniriz Bırakın o danışsın vatandaşa için en uygun olanı yapsın.Mükellefin buralarda çare aramasına gerek yok itimat etmiş bir meslek mensubu ile anlaşmışsınız bırakın o sorunlara yardımcı olsun ezmeyin onu ondan habersiz çare aramayın sizin için en uygun olanı o yapacaktır itimat ediniz.İş hayatı cezalarda olacaktır cezadan korkanlar zaten işe başlamadan danışmanına gidiyor araba devrildikten sonra gelene maalesef fazlaca faydamız olmuyor.

Sayın Hasan bey meslek mensuplarını savunmak istemişsiniz ama ben katılmıyorum ve savunulmasınada karşıyım. Belgeyi alıp ne araştırıp ne bişi yapıp üstün körü belge tutan arkadaşlar var meslekte. Ben en doğruyu bilirim zekasıyla yaklaşanlar. Süresinden 7 gün geçmiş faturayı vergi dairesine götürüp faturası bu demesi sıkıntı. Burda hata sadece mali müşavirde değil tabiki işyeri sahibininde hatası var ama onuda söylemeyeceğim...

Son düzenleme:
Benim anlamadığım aracın satış sözleşmesini ve faturasını muhasebeci neden vergi dairesine götürmüş, muhasebe kayıtlarına girip dosyada saklaması yeterli (ki bu durumda tarih sorunu ancak bir incemele olması halinde onca fatura arasında "belki" dikkat çekecek).

Biraz muhasebeci işgüzarlığı var gibi geldi. Her konudan vergi dairesini haberdar etmek adına dosya memuruna bir sürü evrak verirsen o da bakar, inceler, ceza yazar :)

Benim anlamadığım aracın satış sözleşmesini ve faturasını muhasebeci neden vergi dairesine götürmüş, muhasebe kayıtlarına girip dosyada saklaması yeterli (ki bu durumda tarih sorunu ancak bir incemele olması halinde onca fatura arasında "belki" dikkat çekecek).

Biraz muhasebeci işgüzarlığı var gibi geldi. Her konudan vergi dairesini haberdar etmek adına dosya memuruna bir sürü evrak verirsen o da bakar, inceler, ceza yazar :)

İnşaat , Taşımacılık vb. gibi işlerde ticari aaraç alımında bildirim yapılıyor.

taşımacılık tamam da, "inşaat malzemeleri satışı"nda da gerekli mi?

Aslında durum biraz karışık konu ile ilgili 2 özelge paylaşacam inşallah işinizi görür. Benim anladığım kadarıyla hayır bildirmeniz zorunlu değil.

Başlık Ticari emtia olarak alım satımında bulunulan motorlu taşıtların vergi dairesine bildirim zorunluluğu olup olmadığı hk.
Tarih 05/09/2011
Sayı B.07.1.GİB.4.34.19.02-019.01-1459
Kapsam

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

Sayı
:
B.07.1.GİB.4.34.19.02-019.01-1459
05/09/2011

Konu
:
Ticari emtia olarak alım satımında bulunulan motorlu taşıtların vergi dairesine bildirim zorunluluğu olup olmadığı.

İlgide kayıtlı özelge talep formunda her türlü motorlu taşıt alım ve satım işi ile iştigal ettiğiniz belirtilerek, ticari emtia olarak alım satımında bulunduğunuz motorlu taşıtların vergi dairesine bildirim zorunluluğunun olup olmadığı sorulmaktadır.

Bilindiği gibi, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 153 ve müteakip maddelerinde, mükelleflerin ilgili vergi dairesine bildirmekle zorunlu tutuldukları hususlar işe başlama, adres ve iş değişiklikleri ile işyeri sayısındaki değişiklikler, işi bırakma, bina ve arazi değişiklikleri şeklinde belirtilmiştir. Mükelleflerin işe başlamayı, işe başlamadan önce bağlı oldukları vergi dairesine bildirmek zorunda olmalarına karşın işe başladıklarını bildiren mükelleflerin,

- İş ve ikamet adreslerindeki değişikliği,

- Yeni bir vergiye tabi olmayı,

-Mükellefiyet şeklinde değişikliği,

-Mükellefiyetten muaflığa geçmeyi gerektirecek değişiklikleri

Değişikliğin vuku bulduğu tarihi takip eden bir ay içinde bağlı bulundukları vergi dairesine bir dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir.

Yukarıda yapılan açıklamalara göre, ticari emtia olarak ve şirket aktifine kaydedilmek üzere aldığınız araçların alım satımında vergi dairesine herhangi bir bildirim zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

(*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.

(**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.

(***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü)

Sayı : B.07.1.GİB.4.06.18.02/32156-..

Konu : Araç Alım Satımında Bildirim Zorunluluğunun Olup Olmadığı Hk.

İlgi :..... tarihli ve ....... sayılı dilekçeniz.

İlgi dilekçenizde; ........ Vergi Dairesi Müdürlüğünün ....... vergi numaralı mükellefi olduğunuzu, her türlü nakil vasıtası satın almak suretiyle şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapmak ile binek aracı satın alarak kiraya vermenin ana faaliyet konunuzu oluşturduğu belirtilerek, her araç alım satımınızda bağlı olduğunuz vergi dairesi müdürlüğüne bildirim zorunluluğunuzun olup olmadığı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun156ncımaddesindeticari, sınai, zirai ve mesleki faaliyette iş yeri; mağaza, yazıhane, idarehane, muayenehane, imalathane, şube, depo, otel, kahvehane, eğlence ve spor yerleri, tarla, bağ, bahçe, çiftlik, hayvancılık tesisleri, dalyan ve voli mahalleri, madenler, taş ocakları, inşaat şantiyeleri, vapur büfeleri gibi ticari, sınai, zirai veya mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yer olarak tanımlandıktan sonra 159 uncu maddede; aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükelleflerin vergi dairesine bildirmeye mecbur oldukları hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, şehir içi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı yapmak amacıyla satın aldığınız nakil vasıtalarının her biri işyeri olarak kabul edileceğinden söz konusu vasıtaların alım satımı nedeniyle ortaya çıkan değişiklikleri bağlı olduğunuz vergi dairesine bildirmeniz gerekmektedir. Diğer yandan kiraya vermek amacıyla satın aldığınız binek araçlarının alım satımı nedeniyle bağlı olduğunuz vergi dairesine bildirim zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Aslı işi nakliyecilik olmayan firmada işletme içi ihtiyaçlarda kullanılan nakil vasıtaları diğer demirbaşlar gibidir yukarda arkadaşımızın yazdığı gibi işimde kullanacağım diye bildirime gerek yoktur ama bildirirsen idare değerlendirir onunda işi o.Bir mükellef işi bıraktım kendime ait olan işyerinide sattım diye dilekçe vermiş eh dilekçeyi alan daire doğal olarak bir bakın kim almış ne iş yapıyor daireye kayıtlımı diye yoklama çıkartmış yoklamacıda kaça satıldıya kadar yazmış sonuç gmenkul satış karı doğduğu görülmüş.
Satan arkadaş işimi terk ettim diye dilekçe vermesi yeterli idi boşuna gmenkul satışını karıştırmış .Sizin iştede faturayı kesen her zaman vasıta satmadığı için zamanında kesmeyi unutmuş ,ihmal etmiş uyarı üzerine koçanda tarih yürüdüğü için geri dönememiş yeni bir koçan açıp eski tarihe kesebilirdi ama sürekli form kullanıyorsa yapamaz bir zamanlama hatası yapmış alanda 2 tarihi yorumlamamış daireye verilmesi gereksiz idi zincirleme zarar görülmüş.Umarım ilk ve son hata olur.

Son düzenleme: