fonradar

7256 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırma Kapsamında Dahil Olmadığım Söylendi. Sizce de Öyle mi ?

2013 yılına ilişkin, takdir komisyonu kararı gereğince 2019 yılında, adımıza salınan vergi ve cezalar için 2019 yılında vergi mahkemesine dava açtık. Vergi borcumun dönemi 2013 yılına ait. Vergi mahkemesi 31.07.2020 tarihinde aleyhimize sonuçlanan bir karar verdi. Akabinde biz davayı istinat mahkemesine götürdük. Halen istinat süreci, istinat mahkemesinde devam etmektedir. İlk vergi mahkemesi kararı, 31 temmuz olarak aleyhimize sonuçlandığı için, Vergi dairesi 17.11 2020 tarihinde tarafımıza vergi ceza ihbarnamesini gönderdi ve bu ihbarnameye göre borcun vadesini 1 ay sonraya yani 20.12.2020 tarihine tahakkuk ettirdi. Bu kapsamda ben yapılandırma başvurusuna bulundum. Ancak vergi dairesi, borç dönemi 2013 yılı olmasına rağmen, mahkeme ilk aşaması 31.07.2020 olmasına rağmen, istinat mahkemesinin devam etmesini ve borcun ödeme vadesinin, tebliğ tarihi itibariyle 31.08 2020 den sonra olduğu gerekçesiyle yapılandırma talebimizi reddetti. Üstelik yapılandırma başvurusunu elden yaptım ve başvuru formu üzerinde davadan vazgeçtiğime dair ibareyi işaretleyip davadan vazgeçme şartını da kabul ettim. Forumdaki uzmanlar acaba benim durumum hakkında ne derler. Bir çıkış yolu aramaktayım. Öneri ve görüş varsa çok sevinirim.