730 lu Hesapların Geçici Vergi Döneminde Yansıtılma Durumu?

İyi Günler Arkadaşlar,
Sorum,
1-)Üretime Nisan/07 Başlamış Fabrikanın 730'lu hesaplarda biriken tutarların,tam bitmiş mamulü olmadığı için 2.Geçici Vergi Döneminde ne yapmamız gerektiğidir.710,720,730lardaki hesaplara hiç dokunmamak mı lazım yoksa 30.06.2007 tarihinde fiş düzenliyerek 151 yarı mamul hes.'na yansıtmak zorunlumudur.
2-)İhracat gerçekleştirdikten sonra ihraca konu olan malın ,bünyesine giren faturaları yüklenilen listesinde belirtiyorduk.Bu ay yüklenilen faturalardan birinin net tutarı 1000 ytl kdv 180 ytl olsun.Fakat biz bu faturaya itiraz edip karşısında Fiat Farkı faturası kessek.Fiat Farkı fatura tutarı 400 ytl 72 ytl olsun.Yüklenilen Listesi yaparken Bu özellikli fatura nasıl işliyeceğiz?

Ynt: 730 lu Hesapların Geçici Vergi Döneminde Yansıtılma Durumu?

Sanırım Nisan 07 tarihinde açılmış fabrika demek istediniz.

Nisan ayında üretime başlayıp bu gün (ya da 30 haziran) itibari ile bitmemiş mamul ne olabilir diye düşünüyorum da. Sanırım işletmeniz tersane gibi bir üretim işletmesi.

Anlatmak istediğim; maliyetlerinizin doğru olması için şirket kapasitesini dikkate almanızdır.

Mesela,

Nisan-Haziran arası 90 günün 40 günü üretim yapıldı ise mamul de bantta 5 gün kalıyor ise, 40 günlük üretimi mamule çekmek, 5 günlüğü yarı mamule almak, 45 günlük işçilik ve GÜM'ü çalışmayan kısım zararına çekmektir.

Tam olarak anlatamadıysam. Ne ürettiğinizi filan yazarsanız yardım etmeye çalışırım.

Ynt: 730 lu Hesapların Geçici Vergi Döneminde Yansıtılma Durumu?

Yüklendiğiniz tutarı net olarak dikkate alacaksınız.

YAni 108.-YTL