fonradar

8 saatlik çalışmamda yemek saatlerimi mesailerimden kesiyor.

sinemada çalışıyorum sinema sabah 10:30 aksam 23:30 a kadar açık..daha önce sadece müşterilerden aldığımız bahşişlerle çalışıyor birimiz 10:30 21:00 diğer kişi ise 23:00 a kadar çalısıyorduk haftaiçi 1 er günde birbirimize izin veriyorduk.şirketten ne mesai ne maaş almıyorduk çünkü şirket sigortamızı yatırmak dışında bize birsey vermiyordu..bazı aylar asgari ücret kadar ancak kazanırken bazı aylar aylık kazancımız 1000_1200 TLyi buluyordu.1 mayıs itibariyle patron bizi asgari ücrete tabii yaptı..sinema salonlarının her köşesine müşterilere hitaben bahşiş vermeyiniz diye yazılar astı.buna göre birimiz sabah 10:30 18:30 olarak çalışırken diğerimiz 15:30 aksam 23:30 olarak çalısıyoruz.1 saat gün içinde yemek paydosumuz var.yemeğimiz tabi kendi cebimizden.ben artık 8 saate tabıı aylıkçı oldugumuz için sordum peki diğer arkadas izin yapınca ben sabah 10:30 akşam 23:30 olarak çalısınca bana 8 saatlik mesaimi vericekmisiniz diye müdür hayır dedi..gerekçe gün içinde kullandıgımız yemek saatleriymiş seans yokken sigara molalarıymış.bunları düşmüşler ve bizlerin haftalık çalışma saati yine 45 saat oluyormuş ve mesaiye hakkımız yokmuş..böyle bir kanun varmı bunu sormak istiyorum ben.benım yemek saatimi benden bu şekilde alabilirlermi?

Ynt: 8 saatlik çalışmamda yemek saatlerimi mesailerimden kesiyor.

Sadece sizin değil, tüm çalışanların öyle ;)
Gün içinde kullanılan ara dinlenme saatleri , yemek molası-çay molası gibi, günlük çalışma saatlerinden sayılmaz. HAftalık çalışma süreniz 45 saatin üzerine çıkması durumunda 45 saati aşan kısım için fazla çalışma ücretine hak kazanırsınız.
Haftada 1 gün izin gününüz olduğuna,
günlük 10:30 dan 18:30 a kadar çalıştığınıza,
günlük 1 saat yemek molanız olduğuna göre;
İşyerinde bulunduğunuz süre: 18:30-10:30 = 8:30 saat
8:30-1:00 saat yemek molası :7:30 saat günlük çalışma süreniz var demektir.
Haftada 6 gün X 7:30 saat günlük çalışma = 45 saat haftalık çalışma süresini tamamlamış, ama aşmamış oluyorsunuz.
Diğer arkadaşınızın izin günündeki ilave çalışma süresi ile haftalık 45 saati aşıyorsunuz bu duruma göre ve bu süreler için fazla çalışma ücretine hak kazanırsınız, eğer günlük 1 saatlik yemek molanızdan başka mola kullanmıyorsanız.

sayın keremcem aydınlatıcı cevabınız için çok teşekkür ederim.ben çok yanlış bılıyormusum.sanıyordumki 8 saatin içinde yemek molasıda.o halde hesaplamama göre haftada 48 saat çalışıyoruz.fakat bunu müdüre söylediğimde bana cevabı şu oluyor ''sigara içmeye çıkıyorsunuz kapının önüne aşada çay demleyip çay molası veriyorsunuz '' bunlarıda mola olarak sayıyor.ama bızım işimiz zaten seans yoksa eger o sırada zaten orda beklıyor olmak.ben o çayı içsemde içti sayılıcam içmesemde.veya sigara içmeyen arkadaşlarda var.onlarada verilmiycek mesai.yani istediği şekle dönüştürecek o zaman.haftada 3 saatimizi göz göre göre çalıcaklar.

Çay molalarınız da çalışma saatinden sayılmaz.
İnce bir hesaplama yapılsa belki 45 saatin de altında kalıyor olabilir çalışma süreniz.