fonradar

8000 YTL Üstü Banka Yoluyla Ödeme

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Şimdi fatura satın almalarda şöyle bir uygulama mevcut genelde x firmasına 200.000 ytl + kdv lik fatura gerekiyor y firmasıda fatura toplamından %8 ile fatura satıyor alışveriş yapılmadan hayali işlerin faturası şimdi faturayı satan ve kesen y firması diyorlki bu 200.000+kdv faturanın ödemesini de ben halledeceğim x firmasına sen karışma ben sana dekontları getiririm diyor ve 1 ay içinde y firmasından birileri x firması sanki ödüyormuş gibi ödemenin açıklamasına x firması diye yazdırıp 200.000+ kdv yi parça parça olarak y firmasının hesabına bankadan nakit olarak yatırıyor yani yatıran kendi parasını kendi şirket hesabına x firmasıymış gibi yatırıyor ve dekontları x firmasına vererek hesabın kapanışınıda banka üzerinden yapmış oluyor
Sormak istediğim; şimdi 8000 ytl üstü ödemelerin banka yoluyla yapılması gerekir fakat şimdi anlattığım olayda banka yolu ile yapılıyor fakat hesaptan hesaba değilde nakit olarak bankaya yapılıyor peki burda nakit ödemeden ne farkı kalıyor ki anlamadım bununda yasak olması gerekmezmi tamam banka yoluyla fakat başkasının adına yatırılan bir meblağ
Görüşlerinizi bekliyorum
Teşekkürler

Ynt: 8000 YTL Üstü Banka Yoluyla Ödeme

işlem zaten yanlış banka işlemlerini tek taraflı olmaz inceleme de bu işlem kabul edilmez.
şöyle olması gerekir:alıcının banka hesabından satıcının banka hesabına para aktarılmalıdır.

karşı tarafın resmi hesabına havale yapıpta gidip elden tahsil etseydi olabilirdi.

görmedim duymadım bilmiyorum ;D

Bahsettiğiniz işlem piyasada çokça kullanılan bir ödeme çeşidi. Tebliğde banka aracılığıyla diyor. Yani tek taraflı banka kabul edilebiliyor. Bunun için uygulamada da incemelelerde de bir problem olmaz. Ancak iki tarafta aynı şekilde kayıtlarına almalı. Yasa yada tebliğlerde böyle bir sınırlama olmadığından yasal bir işlem. Mantıklı düşünmek gerekirse tabii dediğiniz doğru ancak biz türkler kafamızı hep böyle işlere çalıştırıyoruz zekiyiz yanii. Dünyada örnekleri pek azdır. Tebliğde şunu deseydi bu ödeme şekli kesinlikle kabul edilmezdi; "müşterinin veya müşteri adayının banka hesabından satıcı veya satıcı adayının banka hesabına gönderilmesi gerekir"(bu ibare sadece mal ve hizmet alışverişinde gerekli).