9015-Kdv Tevkifatı Beyanında Aylar Arasında Kayma ( Fatura Tarihi-Ödeme Tarihi Dolayısıyla)

Merhaba, bir bankada görevliyim. KDV tevkifatı yapma zorunluluğumuz var.
9015 kodlu Aylık KDV Tevkifat Beyannamelerinde (Sorumlu sıfatıyla) düzeltmeler yapmamız gerekiyor. Düzeltmeye konu olayı aşağıda özetliyorum.

x ayında bize düzenlenen fatura üzerindeki kdv tevkifatını biz x+1 ayı beyannamesinde beyan edip ödemişiz.
Bu durumu da şöyle fark ettik; Hizmet aldığımız bir şirket kdv iadesi için vergi dairesine başvurmuş ve yapılan araştırmada onların beyanlarıyla bizim beyanlarımızın tutmadığı, bir aylık gecikme olduğu fark edilmiş. Bu durumun düzeltilmesini istiyorlar.

Özetle dönemlerde kayma söz konusu. 1 sene içinde 6 dönemde.
Şimdi bunu biz düzelteceğiz ama gerçekte ekonomik olarak durum şu: ortalama 2 bin TL lik bir vergi tutarı dönemler arasında kaymış. Yani gerçekte sadece 2 bin TL nin 1 aylık gecikmesi söz konusu.

Ben bunu e-beyannameden düzeltmek istediğimde ise şu adımları izleyeceğim.
> x+1 ayından hatalı olan tutarı düşeceğim, burada bir iade alacağımız doğacak.
> Bu hatalı tutarı x ayına koyacağım ve bana x döneminden bugüne kadar (yaklaşık 16 aylık) gecikme faizi hesaplayacak. Ama dediğim gibi gerçekte sadece 1 aylık bir gecikme söz konusu. Tabi vergi anaparasını da ödememi isteyecek.

Hem fazladan gecikme faizi ödeyeceğim, hem de aslında x+1 beyanında ödediğim vergi anaparasını x ayı için tekrar ödeyip, x+1 ayında ödediğim vergi için de vergi dairesinden iade talep edip, iadenin yapılmasını bekleyeceğim.

Bu ve benzeri durumlarda izlenen yol bu mudur? Yoksa daha kolay, hem zaman hem de para kazandıran bir yöntem var mıdır?
Görüşlerinizi rica ederim.