A.Ş. de Ortaklıktan Çıkarma

Üyelik
14 Haz 2005
Mesajlar
270
Konum
İstanbul
Merhabalar

Firmanın 1984 yılındaki ana sözleşmesinde 1 adet nama yazılı , 34.499 tanede hamiline yazılı hisse senedi olarak paylar ifade edilmiş. Bu bugüne kadarda böyle devam etmiş. Ancak ellerinde basılı olarak hisse senedi yok. Aile şirketi olduğu içinde ortak sayısını 2 ye düşürmeye karar verdik. Sormak istediklerim ;

- Ortaklardan çıkarılacaklar için vergi yükü doğmaması açısından şu anda düzenleyebilirmiyiz hisse senetlerini? Bunun şekil şartları nelerdir? Kuruluş sözleşmesinde hisse başına değer 1 tl iken daha sonra bir tadil yapılarak 10 tl denilmiş. Bu durumu nasıl etkiler?

- Ortaklardan ikisi % 1 er lik hisseye sahipler. Bunların ortaklıktan çıkmayı kabul etmeme riski var. Bu durumda çoğunluk hisse sahiplerinin yapabilecekleri birşey var mı?

- Ana sözleşmede yeni ttk ya uyumlu hale getirilmesi gereken maddeler dışında , ana sözleşmenin tamamına tadil verilebilir mi? Yeni türkçe kelimelerle sözleşmeyi düzenlemek istediğim için bunu yapabilirmiyim ?
 

asuri33

Katkı Sunan Üye
Üyelik
19 Tem 2008
Mesajlar
133
Konum
İSTANBUL
funda hanım ben de aynı konuda iki bölüm açtım ama maalesef cavaplayabilen olmadı araştırdığınız konu hakkında bilgi bulabilirseniz paylaşırsanız sevinirim
 
Üst