A.Ş. İçin Damga Vergisi Defteri

stajer66

Katkı Sunan Üye
Ben A.Ş. için damga vergisi defterinin tasdikinin zorunlu olup olmadığını öğrenmek istiyorum. İlginizden dolayı teşekkür ederim.

Ynt: A.Ş. için damga vergisi defteri

Sayın stajer66

Zorunlu değil.

stajer66 ' Alıntı:
Ben A.Ş. için damga vergisi defterinin tasdikinin zorunlu olup olmadığını öğrenmek istiyorum. İlginizden dolayı teşekkür ederim.

Anonim şirketlerde Damga vergisi defteri tasdik ettirilmesi zorunludur.

Dayanağı;

Damga Vergisi Kanunu
Genel Tebliği
(Seri No: 43)
(4.2.2005 Tarih ve 25717 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanmıştır

3.1. Damga Vergisi Kanunun 22 nci maddesinin son fıkrasının verdiği yetkiye istinaden Bakanlığımızca, daha önce yayımlanan 16 Seri No.lu Damga Vergisi Genel Tebliğinde[3] sayılan aşağıdaki kurum ve kuruluşların sürekli damga vergisi mükellefiyetinin devam etmesi uygun görülmüştür.
KATMA BÜTÇELİ İDARELER
İL ÖZEL İDARELERİ-BELEDİYELER
DÖNER SERMAYELİ KURULUŞLAR
BANKALAR
KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ
DEVLET VE KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ İŞTİRAKLERİ
ÖZERK KURULUŞLAR
DİĞER KAMU KURUMLARI
ANONİM ŞİRKETLER
3.2. Damga Vergisi Kanunu 16 Seri No.lu Genel Tebliğinde sayılan kurum ve kuruluşların eskiden olduğu gibi damga vergisi defteri tutması ve bu defterleri notere veya ticaret sicil memurluğuna tasdik ettirmesi uygulamasına devam etmeleri gerekmektedir.

Damga Vergisi Kanunu 16 Seri No.lu Genel Tebliğinde sayılanların yanısıra bu statüye sonradan dahil olanların da aynı uygulamaya tabi olacağı açıktır.

ek : ilgili dönemlerde mükellefin damga vergisi ile ilgili işlemi yoksa,beyan vermez.Dilekçe ile bildirilmesinede gerek bulunmamaktadır.

Damga Vergisi Kanunu Genel Tebliği

(Seri No: 46)

22 Haziran 2006 Perşembe - Sayı : 26206
konu ile ilgili açıklamalar mevcuttur.

Sayın Serpil YAVUZ

A.Ş. olduğu gözümden kaçtı. Düzelttiğiniz için teşekkür ederim.

Ynt: A.Ş. İçin Damga Vergisi Defteri

ilave olarak 2008 yılı Damga vergisi defterinin 2009 yılı içinde yeteceğini dşünüyorsan 2009 yılı için ocak ayı içerisinde ara tasdik yapabilirsin.

Ynt: A.Ş. İçin Damga Vergisi Defteri

Peki defter tasdiği hiç yaptırılmadıysa Anonim şirketin mükellefiyet tesis ettirmesi yeterli olur mu?