Açılış Fişi

Yevmiye no Hesap kodu / adı Açıklama Detay Borç Alacak
1 ------------------01.01.2008------------------ ------------------------------
100 KASA AÇILIŞ FİŞİ BİLANÇO 10.000,00 ????
153 TİCARİ MALLAR 65.766,05
190 DEVREDEN KATMA DEĞER VERGİSİ 5.238,09
255 DEMİRBAŞLAR 1.924,28
257 BİRİKMİŞ AMORTİSMANLAR (-) AÇILIŞ FİŞİ BİLANÇO 144,74
500 SERMAYE AÇILIŞ FİŞİ BİLANÇO 63.035,48 ?????
570 GEÇMİŞ YILLAR KARLARI AÇILIŞ FİŞİ BİLANÇO 19.748,20

Değerli Meslektaşlarım İşletme Hesabından Bilanço Hesabına geçen bir mükellefimin açılış fişini yukarıdaki şekilde oluşyturdum.
Kasa yı 10.000.tl olarak belirtince Sermaye yüksek çıkıyor gibi geldi bana. ne yapmalıyım acaba?Bunun bir zararı olurmu?
570 imi 590 hesabını mı kullanmalıyım?
Birde sene içinde kasanın alacak verdiği zamanlar oldu 331 hesabını kullandım.Ortaklara borçları açılış fişinde gösterebilirmiyim.Borç mu alacaktamı göstermeliyim ?
Açılış fişinde 331 gösterirsem sene içinde nasıl kullanmalıyım(331 açılış fişinde alacak kısmında yazılıyor diye biliyorum.O zamanseneiçinde kullanınca borca yazıyoruz burada kaldım işte...)
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. :-[

Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Ynt: AÇILIŞ FİŞİ

Selamlar Sayın deryaderya

Öncelikle şu linki incelemenizi önererek bildiklerimi paylaşayım.

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=23870.0

Kasayı çok yüksek başlatıyorsunuz.Bu kadar nakitle açılış yapılması pek mantıklı değil.Daha uygun ve mantıklı bir rakama çekmelisiniz.Sermaye rakamını nerden belirlediniz?Eğer bu kişinin ito kaydı varsa oradaki sermayeyi alın,yoksa 1000-2000 gibi bir tutarla sermayeyi belirlemeniz yeterli olacaktır.Eğer firmanın elinde 2009 yılına sarkan çek-senet-borç-alacak vs.varsa bunları açılış fişinde belirtmeye çalışın.Aksi taktirde 2009 yılında elinize ödeme veya tahsilat makbuzu gelirse kayıtlara alamayacaksınız,çünkü devri olmayacak.2009 yılına devreden vergi ve ssklar varsa bunları 360-361 hesaplarında gösterin.Açılış fişinde bilanço mantığı güdün,yani karı 590 da gösterin ek bir madde yaparak 570 e alırsınız.Tüm hesaplar bittikten sonra maddeyi eşitlemek için 331 veya 131 kullanabilirsiniz.Bu hesaplarda Yıl içindeki hareketlere göre borç veya alacaklarında oynamalar yapabilirsiniz.

Saygılar.

Ynt: AÇILIŞ FİŞİ

sayın twolf ,
Kasa miktarını 10.000 tl olarak belirtince 500 sermaye hs. kendiliğinden çıkıyor.
570 hs yerine 590 mı yazayım?Siz nasıl yapardınız bana yazabilirmisiniz. Kapanışları yapıyorum tıkandım kaldım. teşekkür ederim.

Ynt: Açılış Fişi

Sayın deryaderya,demem o ki kasa tutarı ile sermaye tutarını kendiniz belirleyin.Bu açılışı ben yapacak olsam kasaya 500 sermayeye de 2000 koyarak açılışa başlardım. 31 aralıktan 1 ocağa geçişte 10.000 nakitle geçmek pek mantıklı gelmiyor bana. Gerçi şahıs firmalarında kasa ve sermaye bakiyesi çok önemli olmasa da işletmenin hacmine göre uygun bir tutarda başlatırdım.Eğer sizin işletmeniz kasada 10.000 Tl yı kaldıracak büyüklükte ise ona birşey diyemem tabi. Firmayı bilmeden yorum yapmak ne derece sağlıklı olur bilmiyorum ama ben,belirttiğim rakamlarda başlatırdım.Açılışta 570 veya 590 yazmanız çokta önemli olmasa da 2009 yılında tekdüzen tutacağınızdan önce 590 da gösterip sonra 570 e almak daha sağlıklı geliyor bana.Ama 570 le başlasanızda kimse size niye 570 le başladınız demez sanıyorum.Bu kararı size bırakıyorum.Yaptığınzı örnekte fişi eşitlemek için bakiyeyi sermayeye attığınızı görüyorum.Bence sermaye tutarını belirleyip bakiyeyi ortaklar hesabı ile kapatın.Bu kişi daha sonra ticaret odasına kayıt yapmak istediğinde bu sefer sermayeyi kayıtlarda görünen sermaye olacak şekilde belirtmek durumunda kalabilirsiniz.Bu da size fazla aidat ödemesi olarak geri dönecektir.
Kendi yorumum bu yöndedir.Saygılar.

Syın twolf,
ortaklara borçlar hesabını yukarıdaki yevmiye maddesinde alacak kısmına yazıyorum.Ama sene içinde mal alışlarında bu hesabı kullanırkengene alacağa yazıyorum. Bu kısımda bilgilerim eksik..malalışı oluca nasıl işlem yapmalıyım.
Ayrıca ortaklara borçlar hesabını 50.000 tl olarak göstermememin sakıncası varmı
teşekkür ederim.

yıl içinde mal alışlarında öncelikle kasa veya cari kullanın.Kasada yeterli paranın olmaması durumunda ortaklar hesabından kasaya para girişi yapabilirsiniz. Kasa fazlalığı durumunda da ortaktan aldığınızı geri ödersiniz.Şahıs firmalarında ortak aynı zamanda firma sahibi olduğu için ortaklar hesabının çok yüksek olması çokta önemli olmayacaktır.Kasa hesabından tek farkı kasada bulunan para,eldeki nakiti gösterdiğinden kasadaki para nerde diye sorulursa gösteremeyeceksiniz.O nedenle kasada az,ortaklarda fazla tutar olabilir.Ama bu yalnız şahıs firmalarında böyledir.Tüzel kişilerde bu mantığı kullanamazsınız.Özetle
1- Mal alışlarında nakitse kasa kullanın,kredili ise cari hesap kullanın.
2- Kasada para kalmadığında ortaktan para girişi yapın.
3- Kasada fazla para birikirse ortağa borcunuzu ödeyin.
4- Kasada fazla para var ama ortağa borcunuz yok.Ortaklardan alacaklar kullanın (131)
5- İncelemelerde ilk bakılan yer kasadır.Çok para varsa parayı gösterin dendiğinde gösteremezsiniz,o nedenle bu para kasada değilde ortakta durması bence daha uygun.
Saygılar.

Sayın twolf,
vakit ayırdığınız için çok teşekkür derim.-Utanarak soruyorum ama...331 i açılış fişinde alacak kısmına yazıyorum
Kasada para bitince mal alışımı 331 üzerinden yapmak istediğimde 153 B 331A oluyor.Bildiğim kadarıyla.
Aşılış fişinde alacak hesap kullanırken alacak burada bir terslik var gibi geliyor. Nasıl yapmalıyım.
Teşekkürler ederim

Sayın derya öncelikle utanılacak bişey yok :) bunu kafanızdan atın.Yardımcı olabilmek için buradayız.Söylediklerimizde yanlışlık varsa diğer üstatlar muhakkak düzelteceklerdir.Açılış fişinde 331 i alacakta kullanmanız doğru.Mal alışında ise 2 değişik işlem yapabilirsiniz.Seçim size ait.
1- Mal alırken kasada para yoksa önce kasaya ortaktan para koyun,malı kasadan çıkarak nakit alın;veya
2- Malı direk ortak hesabı kullanarak alın.Sonuç değişmeyecektir.Her halükarda ortaklar hesabı yine aynı tutarda artacaktır.

Eğer normal ticaretten (mal satışı veya tahsilatlardan) kasaya para girişi yapılamıyor hep ortak kullanılıyorsa işletmenin satış politikasında veya tahsilat politikasında problem var demektir.Ticaret politikasını gözden geçirmekte fayda var.

Saygılar.

Sayın twolf,
Kasaya ortaktan Para koyunca Kasa B Ortaklar A oluyor. Açılış fişindeortaklar hesabı alacaklı zaten.Bu sefer rakam yükseliyor.Burayı anlayamıyorum.

------------------01.01.2009-----------------
100 KASA 2.000,00
102 BANKALAR 624,58
131 ORTAKLAR 63.220,23
254 TAŞITLAR 80.582,83
255 DEMİRBAŞLAR 3.734,06
257 BİRİKMİŞ AMORT. 16.863,38
500 SERMAYE 20.000,00
590 DÖNEM NET KARI 113.298,32
----------------------- / ------------------

öncelikle kolay gelsin arkadaşlar..
bnm sorum ;
2008 döneminde İşletme defterine tabi olan mükellefimin 2009 dönemi bilanço olarak geçmiştir.
yaptığım açılış fişi yukarıda verilen örnekte yer almaktadır.
Açılış fişimde herhangi bir anormallik varmı?
şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım...

deryaderya ' Alıntı:
Sayın twolf,
Kasaya ortaktan Para koyunca Kasa B Ortaklar A oluyor. Açılış fişindeortaklar hesabı alacaklı zaten.Bu sefer rakam yükseliyor.Burayı anlayamıyorum.

331 pasif karakterli bir hesaptır daima alacak çalışır önceki dönemde alacaklı olan 331 kapanış fişinde borçlandırılarak kapatılır yeni dönem açılış fişinde yine alacaklı olur. "Bu sefer rakam yükseliyor.Burayı anlayamıyorum." demişsiniz burada ortaklara olan borcumuz yükseliyor yani ortaklar firmadan alacaklı oluyor
anlatabilmişimdir inş.