Açılış Tarihinden Önce Alınan Faturalar

merhaba arkadaşlar
mükellefim kendi adına gerçek usulde açacağı apart otel için vergi dairesine bildirmiş olduğu açılış tarinden 2 ay öncesinden tefriş için almış olduğu faturaları demirbaş ve gider olarak kaydedebilirmiyiz.

Ynt: açılış tarihinden önce alınan faturalar

sayın flash-aa,

işleyebilirsiniz.

Ynt: Açılış Tarihinden Önce Alınan Faturalar

Gider olan masraflarıda Kuruluş ve Örgütlenme giderleri olarak amortismana tabi tutabilirsiniz

sayın ilkay,soneralcı ve cemil beyler,
soruya yanlış cevaplar vererek soru soranları yanıltıyorsunuz.
arkadaş demiş ki; örneğin 1.6.2007 tarihinde mükellef otel işletmesi için vergi dairesine açılış vermiştir. Ancak bu mükellef,2 ay öncesinden yani 1.4.2007 tarihli demirbaş ve gider faturaları mevcuttur.bunları işleyebilirmiyiz demiş.
sizler işlenebilir demişsiniz. işlenemez arkadaşlar.çünkü faturalar açılışdan daha eski tarihlidir. ancak şöyle işleyebilir.eski tarihli faturaları kendisine gider pusulası ile belgelerse işte o zaman işleyebilir.

sayın nisan 123,

sitenin üyeleri arasında en çok mesaj veren birisiniz.

bu konuda maalesef yanıldınız.bir mukteza olmadan cevap

vermeyeceğimi tahmin etmeliydiniz.keza soneralcı ve cemil

beyde bu konuyu ya yaşadı yada aynı muktezayı okudu

gider pusulasınıda anlamadım stopajmı yapacaksınız.

sayın ilkaya katılıyorum.ve neden dikkate alınmaması gerektiğini anlıyamıyorum.faturaların açılışla ilgili alındığı belli.acılış yapılmış faaliyete geçilmiş.yıl feçmemiş ay geçmiş.neden dikkate alınmıyor?

kdv kanunu 29/3
3. [4] İndirim hakkı, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla, ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilir

sayın flash-aa

demirbaşları 253-255 e

kdv.yi 191 e

giderleri 770 e

işleyebilirsiniz.

mrb arkadaşlar;

Ben NİSAN123'e katılıyorum.Neden diye sorarsanız

1.İşletme 2 ay öncesine demirbaş faturası vb.. gider faturaları alıyorsa (yani fiili işe başlamıyorsa bile) vergi dairesine açılış kaydını yapmalı fakat ekindede işletmenin filli çalışmaya başlamadığını tadilat ve vesaire işlemlerin sürdüğünü fiili çalışmaya başlayacağı tarihi bildireceğini beyan eder gider ve demirbaş faturalarını alır 2 ay sonra işleri biter ve filli çalışmaya başlar onunla ilgili bir dilekçe yazar ve filli çalışmaya başlayacağını beyan eder.
Böylelikle almış olduğu demirbaş ve gider faturalarınıda rahatlıkla işler.

2.Eğer bunlar yapılmamış ise işyemez çünkü vergi dairesi sorar işletme sahibine inceleme söz konusu olduğu zaman derki sen bana hiç bir bildirim yapmadın ama 2 ay öncesinin faturasını işliyorsun demekki sen 2 ay öncesinde başlamışsın vergi kaçırmaya

arkadaşlar incelem uzmanlık isteyen bir iştir.Bu çok ince bir konudur ve iyi bir inceleme uzmanına denk gelinirse izahatı çok zordur.

hepinize kolay gelsin..

Sn İlkay sizin gibi düşünmüyorum.bu konuda alınmış bir mukteza varsa bizimle paylaşırmısınız.
mantık olarak çok saçma geliyor. işyeri açıldığı tarihden itibaren faturaları kayda alabilirler.

sayın nisan 123,

daha önce yazdım.okumadığım muktezayı bilgi diye sunmam.

üstelik bu mukteza kdv ile ilgili

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü

TARİH : 25.02.1998
SAYI : B.07.0.GEL.0.52/5234-1/6747
KONU : Mal ve hizmetlere ait KDV alış faturası
veya benzeri vesikalar üzerinde ayrıca gösterilmesi
ve bu vesikaların kanuni defterlere kaydedilerek
indirim konusu yapılacağı hk.

AYDIN VALİLİĞİNE
(Defterdarlık : Gelir Müdürlüğü)

İLGİ : 16.12.1997 tarih ve 7720-14072 sayılı yazınız.

İlgide kayıtlı yazınız incelendi.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 34/1 maddesine göre, mal ve hizmetlere ait katma değer vergisi alış faturası veya benzeri vesikalar üzerinde ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanuni defterlere kaydedilmek şartıyla indirim konusu yapılabilmektedir.

Aynı Kanunun 29/3 maddesi gereğince indirim hakkı, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilecektir.

Bu hükümlere göre, ilgide kayıtlı yazınızda adı geçen .... Yapı Kooperatifinin 01.01.1997 tarihinden mükellefiyet tesis tarihi olan Haziran 1997 tarihine kadar yaptığı harcamalarla ilgili olarak aldığı ve ilgili dönemlerde defterlerine kaydettiği katma değer vergisinin, mükellefiyet tesis tarihinden sonra verilecek katma değer vergisi beyannamelerinde indirilecek katma değer vergisi olarak gözönüne alınması mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yerine getirilmesini rica ederim.

Bakan a.
Daire Başkanı

Sayın NİSAN123
Lütfen mantığınızla değil müktezalarla cevap verip, forum üyelerini yanıltmayın.

cemil bey,konuşma uslübunuz hiç hoş değil.burası bir forum sayfası.ve herkes bilgi ve görüşlerini paylaşır.herkeste bir yanılma payı vardır.hata olmadan doğrular bulunmaz.benim her zaman doğruyu ben bilirim gibi bir tavrım yok,olamaz.bende hata yaparım.
muktezalar genele hitap etmez.kişi/kurumlara özeldir.ben böyle bir durum karşısında kendime özel mukteza çıkarttırmadan hareket etmezdim.tabi bu benim görüşüm.
lütfen karşınızdakine söz hakkı doğuracak şekilde soru sorarken,yada konuşurken kırıcı olmayınız.

Sayın NİSAN123
Niyetim sizi kırmak değildi, eğer böyle anlaşılıyor ise özür dilerim. Niyetim sorunu olan arkadaşın sorununa doğru çözmesini sağlamak.

arkadaşlar kolay gelsin
doğruyu bulmak için girdiğiniz bu tatlı hararetli ortama katılmak için kendimi tutamadım
öncelikle bir tespit yapmak istiyorum izninizle
biz muhasebecilerin bir özelliğide kanun koyucuların kanun koyarken ne kasttetiği açıkça belli değilse
bunu mantığımızı kullanarak yorum yapma kabilyetimizi kullanabilmemizdir.
bu özelliğimizden dolayı muhasebeci;bir olaya ilişkin fikir beyan ederken bütün kanun,tebliğ,mükteza,vs..
donaleri gözönüne alarak bunların harmanlaması sonucu yeni bişey üretmek zorunda olan kişidir.
yani sıkıştığımız zaman mantıken düşünüp genel bir hüküm vermemiz hepimizin doğasında olan bişeydir.
bu mantıki düşünüşler sonucunda vardığımız sonuçlar doğru da yanlışta olabilir
dolayısıyla muhasebeci sürekli üreten olması gerektiği kanaatindeyim.
sayın flaş aa yazdığı konuya gelince
yeni açılacak bir işletme için yapılan gider ve alınan demirbaşlar açılacak işletmeye uygun ve yoklama esnasında
tespiti kolayca yapılabilecek, izahi bariz olan şeyler ise(yoklama fişine tespiti yapılırsa dahi iyi olur )
işletme açıldıktan sonra işlenebilir
buna benzer yargı kararlarını okumuştum
hatta örneğin 2005 yılına ait olan faturayı şahıs 2006 açılış yapmış 2006 yılında işlediği için vergi mahkemesi kararına rağmen kullanabileceğine karar vermiştir.
vessalam burdada mantığımı kullanarak işlenebileceği sonucuna vardım (ama doğru ama yanlış)
hepinize kolay gelsin
rast gele

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim .Amacımız birbirimizi eleştirmek değil.Ben inanıyorum ki bu formdaki her arkadaş çok değerli bilgilere sahip.