Adi Ortaklık.

merhaba arkdaşlar. Adi ortaklık Kuruluşu ile İlgili bölümü Okudum fakat anlayamdğımım bir husus var iki firmanında merkezleri farklı illerde yapılacak iş farklı bir ilde. muhasebecimiz pilat ortağın merkezinde ki vergi dairesine başvuruda bulunmamız gerektiğini söylüyor bende adi ortaklığın kurulduğu merkezdeki vergi dairesine başurda bulunmamız gerektiğini savunuyorum.. hangisi doğrudur?

Ynt: Adi Ortaklık.

Adi ortaklı iki gerçek kişi tarafından kurulur örneğin : Ahmet pusula ve Mehmet pusula ortaklığı gibi bu örnekde verdiğimiz gibi ise İşyeri merkezi nere ise o adrese başvurulması gerekir . Gerçek kişilerin kendi bünyesinde işleri ve mükellefiyetleri olabilir , burda dikkat edilmesi gereken adi ortaklık kuruluşu sonradan tesis edileceği için buradaki ortaklık nisbetini esas vergi kaydının olduğu yer ile birleştirmesi vergilendirmesini buradan yapılmasıdır. KDV yönünden ortaklık tescilin yapıldığı vergi dairesine verilecektir.

pusula ' Alıntı:
merhaba arkdaşlar. Adi ortaklık Kuruluşu ile İlgili bölümü Okudum fakat anlayamdğımım bir husus var iki firmanında merkezleri farklı illerde yapılacak iş farklı bir ilde. muhasebecimiz pilat ortağın merkezinde ki vergi dairesine başvuruda bulunmamız gerektiğini söylüyor bende adi ortaklığın kurulduğu merkezdeki vergi dairesine başurda bulunmamız gerektiğini savunuyorum.. hangisi doğrudur?

Anladığım kadarı ile siz bir iş ortaklığı kuracaksınız Müşavirinizin dediği doğrudur pilot ortağın bağlı olduğu vergi dairesine açılış yapılır.

Kolay gelsin

Sayın akın beyin dediği gibi iş ortaklığı ise
İş ortaklığının bağlı bulunduğu vergi dairesiortaklığın kuruluş sözleşmesinde gösterilen merkezin bulunduğu yer vergi dairesidir. Sözleşmede merkezin adresi gösterilmemiş ise merkezin bulunduğu yer vergi dairesidir.

Dinçer KUM ' Alıntı:
Sayın akın beyin dediği gibi iş ortaklığı ise
İş ortaklığının bağlı bulunduğu vergi dairesiortaklığın kuruluş sözleşmesinde gösterilen merkezin bulunduğu yer vergi dairesidir. Sözleşmede merkezin adresi gösterilmemiş ise merkezin bulunduğu yer vergi dairesidir.

Dinçer bey iş ortaklığı herhangi bir işi iki şirketin beraber yapabilmesi için kurulmuyormu bu iş ortaklığının bir merkezi olmuyor zaten her şirket kendi işini kendi şirket merkezinden yürütüyor.

Biz iş ortaklığının açılışını pilot ortağın vergi dairesine yaptık .Çünkü şimdiye kadar yapılan uygulamalar böyle
Ama ortaklık sözleşmesinde bir merkez adresi olur bir yer tutulur onunla ilgili bir bilgim yok.

Kolay gelsin

Sayın Akın bey
İş ortaklıkları 31 nolu Kurumlar Vergisi Genel tebliğinde de açıklandığı gibi 1 ( ) K.V.K kanununun 2/7. maddesinde yazılı kurumların; kendi aralarında veya şahıs ortaklıkları ya da gerçek kişilerle belli bir işin birlikte yapılmasını müştereken taahhüt etmek ve kazancı paylaşmak amacıyla kurdukları ortaklıklardır.
Burda 2 side şirket olması gerekmez, en az 1 şirket olması yeterlidir.

ayrıca belirttim gibi kuruluş mukavelesi veya sözleşmesinde bir yer belirtilmiş ise orası merkezi olması gerekir yok belirtilmemiş ise merkezin bulunduğu yer vergi dairesi olması gerekir.Siz sözleşmede merkezi pilot ortağın adresini belirtin o şekilde sıkıntı çıkmamasını sağlayın.