AGİ Verilmemesi

merhabalar olayı en başından anlatacağım.lütfen yardım ederseniz sevinirim..12.06.2012 de işe başladım ve deneme süresi diye üstelediler 18.07.2012 de ssk yapıldı..ve bugun itibari ile işten ayrıldım.hem memleketime döneceğim dedim hemde agi leri yatırmadınız vermediniz dedim.biz öyle birşey bilmiyoruz diye kendilerini savundular.ve günde 12 saat çalışan sabah 10 akşam 10 çalışıp 750 TL maaş alıordum.fazla mesai ücretlerimide vermediler.şikayet edeceğim ve nasıl yol izlemem gerek lütfen yardım edin acil yarın bu dilekçesi ilgili birime vermeliyim.ve sonuç başarılı olur muı? dilekçe içeriği nasıl olmalı..şimdiden tşk ederim

İşyerinin bağlı olduğu Çalışma ve İş Kur Müdürlüğüne gidip, işçi şikayetlerini dinleyen birimle görüşebilirsin. Orada ki matbu şikayet formunu doldurabilirsin. Ayrıca dilekçe ile uğraşmana gerek yok. 170'i arayarak ta şikayetini bildirebilirsin.

Öncelikle, deneme süresi adı altında sigortasız çalıştırma yoktur. Deneme süresi boyunca sizi sigortalı yapmak zorundalar. Süre sonunda iki tarafında bildirimsiz fesih hakkı vardır. Agi denen asgari geçim indirimin verilip verilmediğini bordroyu görmeden bilmemiz mümkün değil. Bordroda gösterilmiş ise ve siz bordrodaki rakamı aldıysanız ücretin içinde olabilir. Elinizdeki evraklar ile önce ALO170'e, sonra da şehrinizdeki bölge çalışma müdürlüğüne başvurun.

Sayın Manisalı
1) siz yaklaşık 1 ay deneme süresi olarak sigortasız olarak çalıştırılmışsınız. Kanunlara göre bu dönemde de sigortalı olmanız gerekiyordu. Şikayet edeceğiniz bölümlerden biri
2) Aylık 750 TL maaş alıyordum diyorsunuz. 2012 yılı Temmuz Aralık arası asgari (AGİ dahil) ücret bekarlar için 745,00 TL. (medeni durumunuzu bilmediğim için tam rakam veremiyorum. Bu bölümde şikayetiniz geçersiz olabilir.
3) Sabah 10 akşam 10 arası 12 saat çalışma olur. 1 saat yemek molası kullandığınızı varsayarsak 11 saat çalışmış olursunuz ki, buda haftada 66 saat yapar. Yani 21 saat haftada mesainiz olur. Bununla alakalı da şikayette bulunabilirsiniz.

Zaten sadece fazla mesai ücretini almanız kanaatimce size yetecektir. Ancak bu sürelerde çalıştığınızı ispat etmeniz de sizin sorumluluğunuzdadır. Bunun içinde orada sizinle çalışan şahitlerinizin olması gerekir.

PEKİ AYLIK NET 750 LİRA AYLIK ALIYORDUM.18.07.2012 DEN 17.04.2013 E kadar geçen zaman zarfında hep 8 yerine 12 saat çalıştım.bende şimdi ihtar çektim.tahmini mahkemeye versem ne kadar para alırım.tşekkür ederim ilginize şimdiden

750/225= 3,333tl saat ücreti
3,333x 1,5= 5tl fazla çalışma saat ücreti.
dava açıp fazla çalışma sürelerinizi ıspatlayabilirseniz, ıspatlayabildiğiniz kadar fazla çalışma süresi karşılığında saati 5tl olarak ücret alabilirsiniz. ( ancak AGİ dahil ücret buysa , bu rakamda da bir problem var, yaşınız kaç?-evli/bekar?)
Ancak her , sabahy 10 akşam 10 çalışma , fazla çalışmış olmak demek değildir.
Haftanın her günü aynı şekilde mi çalıştınız, ara dinlenme süreleriniz neydi , haftada kaç gün tatil yaptınız ...
bunlar önemli etkenlerdir çalışma süresi hesabında.
sonuçta herhangi bir şey alamamanız da ihtimal dahilinde

Son düzenleme:
Yaşım 24 vee bekarım haftada 1 gün hafta içi iznim vardı ve çalıştığım süre zarfında sabah 10 akşam 10 da oldu 10:30 da.yemeğide genelde dükkanda yerdim öyle 1 saatlik yemek molamız yoktu

elbette fazla çalıştığımı ispatlarım.hem avm de çalışıyordum oradaki güvenlik kayıtlarıda işime yarar diye düşünüyorum.hemde çevre mağazalardaki çalışanların görmelerinden dolayı