fonradar

Ağır ve tehlikeli işler yükümlülükleri

spiderden

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar,
bir fabrika, ağır ve tehlikeli işler kapsamında,
90 personel var, iki tane şirket var, şirketlerden birinde 80 personel birinde 10 personel var
80-35 personel yani 35 personeli o şirketten çıkartıp diğer şirket personeli yapsak iki şirkette de çalışan sayısı 45 oluyor
yani 50 nin altında
mesela işyeri hekimi bulundurmak zorunlu olmuyor
iş güvenliği uzmanı da bulundurmak zorunlu olmuyor
kafama takılan bir husus var,
ağır ve tehlikeli işler kapsamında diğer yükümlülüklerden kurtulunur mu? mesela işe giren personele sağlık eğitimi, işyeri ileri eğitimi, vs. gibi
teşekkürler

Ynt: Ağır ve tehlikeli işler yükümlülükleri

Aynı il sınırları içerisinde bulunan işyerlerinde çalışanların toplamı..o şirketin toplam sayısını verir..

Hadi diyelim ki bir yolunu buldunuz.. ben şansımı denemek istiyorum dediniz yaptınız..50'den az personel çalıştırsanız bile.. fabrikanızın statüsü değişmez..

teşekkür ederim cevabınız için,
bu ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği hem zor, hem zahmetli, hem maliyetli.
kolay gelsin

forwhom ' Alıntı:
Aynı il sınırları içerisinde bulunan işyerlerinde çalışanların toplamı..o şirketin toplam sayısını verir..

Hadi diyelim ki bir yolunu buldunuz.. ben şansımı denemek istiyorum dediniz yaptınız..50'den az personel çalıştırsanız bile.. fabrikanızın statüsü değişmez..

Vallahi ben rayına koyabilmek ve prosedüre göre hareket edebilmek için baya çaba sarfettim..

İş yeri hekimi.. ( dışarıdan bu hizmeti alırsanız ortalama 100 personel için ödeyeceğiniz meblağ yaklaşık 1400 TL )
Ağır ve tehlikeli işler raporu..( iş yeri hekimi hallediyor )
Risk analizi..( iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı )
İş güvenliği uzmanı..( ya dışarıdan tedarik edeceksiniz ya da eğitime gönderecek eğitim sonrasında da.. müdürlüğün sınavından en az 70 alacak.. yaklaşık 6 aylık bir süreç.. maliyeti 3000 TL'den fazla )
Ağır ve tehlikeli işler eğitimi..( sertifikalı uzman bu işlemleri halledecek..)
Sağlık taramaları..( akciğer,solunum testi,Odio,hemoglobin ve benzeri şeyler 100 kişilik personelde yaklaşık 5000 TL civarında )
İlk yardım eğitimleri..( bu eğitimi anlaşmalı sağlık kuruluşlarından alıyorsunuz.. yanlış hatırlamıyorsam beyaz yaka da her 20 kişide 1 kişi.. mavi yakada da her 10 kişide 1 kişi bu eğitimi almak durumunda.. kişi başı maliyeti de yaklaşık 200 TL civarında )

Ortalama 10000-12000 TL gibi bir maliyet var.. tabi bunların hepsini bir araya getirmeniz nereden baksanız 1 senenizi alacak..özellikle ve özellikle.. iş güvenliği uzmanını olacak kişiyi iyi seçin.. 3 gün sonra çekip giderse.. yerine birisini koymak zorunda kalacaksınız..aynı durum ilk yardım eğitimi alacak kişiler içinde geçerli..

Zor bir süreç.. Allah kolaylık versin..