fonradar

Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışamaz Raporu

Mrb ben 2006 dan bu yana kalp kapak hastası m ve ameliyat li yim suan 2012 den bu yana ağır ve tehlikeli işler kapsamına giren bir fabrikada çalışıyorum işe girerken anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşu bana ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu verdi iş yeri hekimi de beni halen çalışmakta olduğum plastik pres leme makina ların da çalışmak üzere işe başlattı aradan üç buçuk yıl geçti sadece bir kere oda yeni girdiğim dönemlerde sağlık taraması ndan geçtik ondan sonra da hiç bir tarama yapılmadı ve ben 3 ay önce gece vardiya sinda rahatsızlandım izin istedim vermediler ve ilerleyen saatlerde durumum daha da kötüye gitti bende beni hastaneye götürün dedim daha sonra bayilmisim beni hastaneye diye yola çıkarmışlar yolda biraz hava aldırdı lar sonra amir hastaneye gitmekte kararlimisin sabaha kadar seni orda tutarlar benimde isim var geri dönmek zorundayım falan diye ikna çabasına geçti bende götürmeye niyeti in olmadığını anlayınca tamm eve götür dedim ve eve geldim ertesi gün personel beni aradı bu şekilde çalışma min doğru olmadığını engelli raporu almak için bana izin yazdıklarını söylediler engelli raporu için hastaneye başvurdum kalp doktorum ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz yazdı ve yüzde verdi heyet 2 ay sonrasına gün verdi ama o iki ay boyunca bana çok sorunlar çıkartılar sürekli ücretsiz izin dayatmasi yaptılar kabul etmeyin zorla bölüm değişikliği yaptılar calistirdiklari bölümde rahatsızlanan ca tekrar geri bölüme aldılar raporum yüzde 51 engelli dir ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz diye çıktı is yerine bu raporu sundum ve yine personel bana aynı bölümde devam edeceğimi burasını n ağır ve tehlikeli işler sınıfına girdiğini bana göre bir iş olmadığını ve suan çalıştığım bölümün uygun olduğunu söylediler ama ben bu duruma ihtar çekerek ten itiraz ettim ihtar ima cvp gelmedi aksine ihtar çektim diye bana tutanak tutuldu imzalamaya zorlandım imza atmayacsgimi savunma yapmam için düşünme sürem i kulksnacagimi söyledim ve tutanağı istedim vermediler resmi evrak dışarı cijatikamaz dendi ertesi gün personel müdürünün emri ile işim zorlandı göz önünde olmamı emretti ve müdürleri n odasının tam karşısında bir makina ya verdiler ve sürekli personel müdürü bana önce falcata kukksmicagina dair rapor ol dedi ertesi gün gelip gece calisamicagins dair bir rapor al dendi bir sonra ki gün tekrar gelip burasi ağır ve tehlikeli işler fabrikası burda cakisamicagina dair rapor al dendi bende kalp doktoruna gittim oda bana kan sulan dir ici icmekte kesici ve delici alet kullanması tehlikeli ve yasaktır kalp ritim bozukluğu ve nefes darlığı mevcuttur bu durumu zorlayıcı yada ikerketici durumda çalışması yasaktır ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz diye tekrar bir rapor yazdı bunu iş yerine götürdüm ve gene aynı kişi bu raporu engelli raporuna ekle t git dedi ve kesici delici alet kullanamaz dendiği halde falcata işinin ağır yogun olduğu bir makinaya verildi m itiraz edince personel müdürüne şikayet edildi m şimdi ben olanları anlattım bu durumda benim hakları m nelerdir bana bu şekilde davranilnadi suç mudur yasal mıdır