Akaryakıt Fişleri Ba Ve Bs

veli

Katkı Sunan Üye
Şirket kendi benzinlik istasyonundan kendi kamyonlarına akaryakıt alıyor bunla ilgili akaryakıt fişleri 5000 tl yi geçtiğinde ba formu ile beyan ediyoruz.Tebliğde akaryakıt fişlerinin ba formuna dahil edilmesi gerektiği ancak satan için tesbit edilememesi durumu göze alınarak bs formuna dahil edilmeyeceği belirtilmişti.Bizde ise şirket akaryakıtı kendi arabasına sattığı için istesek ba ve bs formuna dahil edebiliriz tespiti mümkün.

Ben dahil etmiyorum tebliğ deki gibi sadece ba ya yazıyorum bir sıkıntı olur mu acaba..

teşekkürler

Yanlış hatırlamıyor isem sadece lisanslı akaryakıt satıcıları için Bs bildirim dışı.

Şirket kendi benzinlik istasyonundan kendi kamyonlarına akaryakıt alıyor bunla ilgili akaryakıt fişleri 5000 tl yi geçtiğinde ba formu ile beyan ediyoruz.Tebliğde akaryakıt fişlerinin ba formuna dahil edilmesi gerektiği ancak satan için tesbit edilememesi durumu göze alınarak bs formuna dahil edilmeyeceği belirtilmişti.Bizde ise şirket akaryakıtı kendi arabasına sattığı için istesek ba ve bs formuna dahil edebiliriz tespiti mümkün.

Ben dahil etmiyorum tebliğ deki gibi sadece ba ya yazıyorum bir sıkıntı olur mu acaba..

teşekkürler

akaryakıt fişlerinizi neden faturaya dönüştürmüyorsunuz ?

İyi Günler.

Akaryakıt fişleri rakamı ne olursa olsun fatura hükmündedir.

sayın merkür2,

akaryakıt fişleri fatura hükmündedir fakat akaryakıt fişleri iptal edilerek yerine fatura düzenlenmemesi gereir diye bir uygulamada yok ökc belgeleri iptal edilerek herhalukarda yerine fatura düzenlenerek fatuanın ekıne iptal edilen ökc belgeleri eklenebilir.

Size şöyle bir örnek vereyim günlük hayatta olan ve uygulananlar,

Diyelim ki şirkete ait bir iş için bir yere gidilmesi gerekiyor fakat o esnada şirket aktifinde kayıtlı araçlardan müsait bir araç yok ve şirket çalışanı kendi araçı ile gidiyor isini hallediyor ve diyelimki kendi aracına iş için 100 TL tutarında akaryakıt alıyor akaryakıt istasyonundan almış olduğu ökc belgesinde şirket çalışanının plakası yazılı bu durumda ne olacak direk kkeg şirket ise ilgili giderin kendi şirket işleyişi için yapıldığını ve karşılığında şirkete ait harcama belgesini istiyor bu durumda ökc belgesi iptal edilerek 100 TL tutarında akaryakıt bedeli şirket adına faturalandırılıyor ve ekine şirket çalışanı araçına düzenlenen ökc belgesi iptal edilerek düzenlenen faturaya ekleniyor.

Bu durumda sonuç olarak ökc belgelerinin fatura olarak düzenlenmesinde bir sakınca olmadığı ortaya çıkmış bulunmaktadır.

İyi Günler.

Maliye konu ile ilgili detaylı açıklamayaı yapmıştı. Bir kaç istisna hariç ft dönüştürmeyi yasaklamıştı. Sizin yazdığınız bu açıklamada yer alan istisna kapsamında bulunmamakta. KDV tebliğ 68 okuyabilirsiniz.