Akaryakıt yansıtma muhasebe kaydı

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Hafriyat firmasıyız kiralık iş makinası çalıştırıyoruz akaryakıtını biz karşılıyoruz ve ay sonlarında onlar hakediş ft.sı bize kesiyorlar bizde onlara verdiğimiz akaryakıtı fatura ediyoruz bu durumda bu akaryakıt gelirini hangi hesapta takip etmeliyim
Teşekkürler

Ynt: Akaryakıt yansıtma muhasebe kaydı

Merhaba,

Akaryakıt alımlarınızı 740 hesaba almanız ve kestiğiniz faturayı da motorin giderlerine katılım payı veya motorin yansıtma bedeli şeklinde kesmelisiniz. Aksi takdirde EPDK tarafından idari para cezasına çartırılabilirsiniz.

Bu şekilde kestiğiniz faturayı 602 hesap altına atacağınız Motorin Yansıtma Bedeli vb. bir hesaba kayıt etmelisiniz.

Saygılarımla,

Bence 602 hesap doğru değildir.

602. DİĞER GELİRLER

İşletmenin korunması, ihracatı teşvik ya da hükümet politikasına uyma zorunluluğu karşısında oluşan işletmenin faaliyet hasılatındaki düşüklüğü veya faaliyet zararını gidermek için, sermaye katkısı niteliğinde olmayan, mali yardımlar (sübvansiyonlar), devletin bazı malları vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden istisna etmesi yoluyla yaptığı yardımlar (vergi iadeleri) ve satış tarihindeki vade farkları, ihracatla ilgili fiyat istikrar destekleme primi vb.. hasılat kalemleri bu hesapta izlenir

64 grubu hesaplar daha uygun.

64. DİĞER FAALİYETLERDEN OLAĞAN GELİR VE KARLAR

İşletmenin esas faaliyeti dışında iştiraklerden ve bağlı ortaklıklardan elde edilen temettü geliri ile faiz ve diğer temettü gelirleri, temerrüt faizleri, kambiyo kârları, kira gelirleri, menkul kıymet satış kârları gibi diğer faaliyetlerden elde edilen olağan gelir ve kârlardan oluşur.

Merhaba,

Sayın Nguroy,

Değerli Üstadım,

Arkadaşımızın dediği olayda kesilen akaryakıt yansıtma faturası bir satıştır. Dikket edilmesi gereken husus burada budur. Bakınız akaryakıt alışını 740 hesaba aldınız ve buradan 622 hesaba yansıttınız. Dolayısıyla gelir 600 ve 622 arasındaki hesaplardan birine girmeliki gelir tablosun saçmalık bir durum çıkmasın.

Akaryakıt yansıtma bedelinin 64 gruba alınması gelir tablosunda brut mal satış karını düşürecektir. Ayrıca gelir tablosundaki net satışlar KDV beyannamelerinde beyan edilen matrahla tutmayacağından inceleme konusu olacağı muhtemeldir.

Ayrıca kesilen akaryakıt yansıtma bedeli faturasının tamamı gelir değildir. Bu akaryakıt firmaca dıişarıdan temin edilmiştir ve maliyeti vardır. Şimdi siz maliyeti 62 grubuna alırken gelirinide 64 grubuna alınması durumunda gelir tablosunda dengesizlik oluşacak ve gerek bankalar nezdinde, gerekse maliye idaresi nezdinde vb bilanço kullanıcılarına devamlı surette açıklama yapılması gerekecektir.

Burada akaryakıt girişlerininde 659 hesaba altılması önerilebilir. Ama Uygun olmaz.Bu işlemleri daha bir karmaşık hale getirecektir.

Kanunlar lafzıyla ve ruhuyla geçerlidir. Burada belirli bir maliyetle girdisi bulanan ölçülebilen ve tartılabilen bir varlık tesliminden sözediyoruz. EPDk yasasına göre direk olarak motorin satamayacağından ötürü firma motorin yansıtma faturası kesmek zorunda kalmaktadır. Ama bu işlemin realitede bir ticari mal satışı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden Enerji piyasası düzenleme kurumuna muhalefet cezası yememek için yapılan bu işlemin, firmanın finansal tablolarına minimum hasar verececek şekilde düzenlemesi hususu özün önceliği kavramına uygun hareket edilmesi gereğidir.

Saygılarımla,

Peki şöyle yaparsak ne olur?

1-Kamyonların kullanılma saatlerine göre (hakediş) bir fatura geliyor (demekki benzini de içinde).
2-Benzini biz kullanıyoruz ve maliyet yazıyoruz.
3-Hakedişdeki saate göre kullanım primi, iadesi, indirimi adı altında bir fatura kesiyoruz.

Enerji kurulu riskini ekarte ediyoruz.

UZMAN ' Alıntı:
Kanunlar lafzıyla ve ruhuyla geçerlidir. Burada belirli bir maliyetle girdisi bulanan ölçülebilen ve tartılabilen bir varlık tesliminden sözediyoruz. EPDk yasasına göre direk olarak motorin satamayacağından ötürü firma motorin yansıtma faturası kesmek zorunda kalmaktadır. Ama bu işlemin realitede bir ticari mal satışı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden Enerji piyasası düzenleme kurumuna muhalefet cezası yememek için yapılan bu işlemin, firmanın finansal tablolarına minimum hasar verececek şekilde düzenlemesi hususu özün önceliği kavramına uygun hareket edilmesi gereğidir.

Saygılarımla,

Sayın UZMAN
Akaryakit gideri yansıtma faturasına nihai olarak " Ama bu işlemin realitede bir ticari mal satışı olduğu gerçeğini değiştirmez" diyerek
aslında akaryakıt satışıdır demişsiniz ve EPDK ya aykırı olabileceği hükmüne varmışsınız..

Aynı mantıktan hareketle katlanılan faiz giderlerinin yansıtılması işlemi ile ilgili olarak bankacılık faaliyetinde bulunduğumuzu ve BDDK yada Bankalar kanununa göre yasal olmayan bir işlem yaptığımızı söyleyebilirmisiniz.?

Ayrıca NGROY' un bahsettiği 64 grup hesabına kesinlikle katılıyorum.Sırf bu hesap kullanıldı diye
KDV Beyannamelerinizde matrah tutmaması düşünülemez.Siz beyanname yaparken sadece 60 hesaplara bakarak beyanname yapıyorsanız sadece bu hesapları kullandığınız içindir.

Merhaba,

64 grubu neden uygun değildir. Onu açıklamadan önce

Sayın Basar03,

EPDK lisansı olmayan bir işletmenin akaryakıt satışı suçtur. Bu yüzden faturanın akaryakıt yansıtma bedeli olarak kesilmesi hususunu öneren zaten benim. Bu şekilde kesilen fatura EPDK ya göre suç değildir. Hangi ifademden bu anlamı çıkardınız. Anlamadım.
Benim altını çizmek istediğim nokta realitede bir mal teslimi yapıldığı. Ve bunun gelir tablosuna tahrifat yapmasına izin vermeyecek bir kayıt tekniği kullanılması gerektiği.

64 grubu mevzusuna gelince ortada reel anlamda kazanılmış bir gelir zaten yok. Neticede sizen maliyeti 100 YTL olan bir akaryakıtı yine 100 YTL den yansıtıyorsunuz. Gelir bunun neresinde ki 64 grubuna atıp gelir tablosunun anlaşılabilirliğini bozasınız.

Dediğim gibi çaresizlik neticesinde yapılan bir işlemin mali tablolara minimum zarar verecek şekilde bir kayıt tekniği kullanılarak kayıtlara intkali gerekir.

Şimid anlaşılmasını kolaylaştırmak için bir örnek yapalım

siz o ay 10.000 YTL + KDV değerinde akaryakıt aldınız. Ve 14.000 YTL+ KDV değerinde bir hizmet teslimi gerçekleştirdiniz. Bu işi yaparken kendi araçlarınız yanında iki adet iş makinasını 5000 YTL + KDV ye kiraladınız. İş makinalarının kullandığı 3000 YTL + KDV tutarındaki akaryakıt bedelini firmaya yansıtıp 2000 YTL+KDV sini ödediniz.

Kestiğiniz fatura

Yaptığınız İşin bedeli 14000 + 2520 = 14520
Akaryakıt Yansıtma 3000 + 540 = 3540
------- ------ ------
toplam 17000 + 3060 = 17700

Aldığınız Fatura

Akaryakıt Bedeli 10000 + 1800 = 11800
Kira Bedeli 5000 + 900 = 5900
------- ------ ------
Toplam 15000 + 2700 17700

64 gruba atılmış gelir tablosu

600 14000
622 15000
--------
Brüt Mal Satış Zararı (1000)

Diğer Gelir Ve kar 3000
---------
Brüt Kar 2000

Şimdi Gelin analizini yapalım

1. KDV beyannamesinde beyan edilen matrah 17000 Burada 60 Grubunun toplamı 14000 vergi dairesi tarafından izah istenecektir.

2. Realitede olmayan bir gelir (Neticede 3000 YTL ye malolan Mozotu 3000 YTL ye Yansıttınız) gelir tablosunda varmış gibi gözüküyor.

3. Gerçekte 2000 YTL sizin bu işten kazandığınız para ancak brüt mal satış karında zarar gözüküyor. Bu da işletme sanki zararına faaliyet yapmışta ek faaliyetlerinden dolayı kara geçmiş gibi bir durum göstermekte. Bu ek faaliyeti her zaman yapamazsa demek işletme faaliyetlerini finanse edmiyor.

Benim önerdiğim şekil

600 14000
602 3000
--------
Satşlar toplamı 17000
622 15000
----------
Brüt Mal Satış Karı 2000

Analz yapalım
1. KDV beyannamesinde beyan edilen matrah 17000 Burada 60 Grubunun toplamı 17000 beyanlar tutuyor

2. Realitede olmayan bir gelir (Neticede 3000 YTL ye malolan Mozotu 3000 YTL ye Yansıttınız) zaten yok

3. Gerçekte 2000 YTL sizin bu işten kazandığınız para ve bu bedel brüt mal satış karına aynen yansımış durumda.

Gördüğünüz gibi gelir tablosunda hiç bir tahrifat yapmadan faaliyeti net olarak göstermiş olduk.

Saygılarımla,

Hesap planı tartışmalarını çok sevmem, insanı işin özünden uzaklaştırır. Hangi hesap hesap hangi kodda çok uzar gider. Burada bir özden uzaklaşma var. Nedir o. 640 a yazılan bir gelirin maliyetinin 620 li kodlara yazılmasıdır. Yani gelir 640 daysa gider 640> şeklinde kodlara yazılmalıdır yani 641 ve sonrasında gelen en uygun gider koduna. Ama 600, 602 de gelir yazıldıysa 621 olur. Yani SAyın Uzmanın mantığı daha uygun.

basar03 ' Alıntı:
Ayrıca NGROY' un bahsettiği 64 grup hesabına kesinlikle katılıyorum.Sırf bu hesap kullanıldı diye
KDV Beyannamelerinizde matrah tutmaması düşünülemez.Siz beyanname yaparken sadece 60 hesaplara bakarak beyanname yapıyorsanız sadece bu hesapları kullandığınız içindir.

Burada ne demek istediğinizi anlamadım.

Saygılarımla,

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Akaryakıt yansıtma bedelinin 64 gruba alınması gelir tablosunda brut mal satış karını düşürecektir. Ayrıca gelir tablosundaki net satışlar KDV beyannamelerinde beyan edilen matrahla tutmayacağından inceleme konusu olacağı muhtemeldir.

Merhaba,

Kur farkları, Mal alış iskontosu faturalarını 60 gruba yazılmaması gereken faturalardır. Bunun yanında demir baş satışlarını beyannamede ilave edilecek KDV yerine matraha eklenmesi neticesinde de KDV beyannamesindeki Matrahla 60 grubu tutmayabilir.

Ama bunlar genelde ufak rakamlar olup devamlılık arzetmeyen arizi işlemlerdir. Ancak soru sahibinin bahsettiği hafriyat sökteründe devamlılık arzeden ve önemli rakamlardır. Ama sanırım siz benim demek istediğimi tam olarak anlamış değilsiniz.

Benim ilk paragrafta yazdığım ve KDV beyannamesindeki Matrahla, 60 grubunun tutmamasına neden olan işlemler gerçek bir gelir olduğu için işlemin özelliğine göre açılmş hesaplarda takip edilen işlemlerdir.

Burada bir gelir yok. 100 ytl ye giren bir varlık 100 ytl ye çıkıyor.

Aslında sorun olaya geniş bakmakla alakalı. Firma faaliyetlerinin finansal tablolara net olarak yansıtılmasındaki hassasiyetle. Ancak ülkemizde finansal tablolar genellikle sadece vergi için düzenlendiğinden ya nasıl olsa sonuç değişmiyor. Öylede olsa aynı vergi böyle de olsa mantığıyla, yani düz mantıkla yaptığınız işten tatmin olma noktasında sonuç karın değişmiyor olması sizin için yeterliyse, ne deyim,

Benim inadım başka, girdiği kapıdan çıkan bir yansıtma faturasının olmayan geliri ve karının gelir tablosunda işi ne.

Burada ünlü fizikçi Albert Einstein'in bir sözünü hatırladım şimdi.

"Önyargıları parçalamak, atomu parçalamak daha zordur."

Saygılarımla,
Yukarıda verdiğim örneği inceleyin.

Sn. Uzman

Uzun yazmayı seviyorsunuz. Ancak detayla uğraşırken işin özünü kaçırıyorsunuz gibi geliyor.
Ben sadece 602 yanlış dedim çünkü 602 ye atılacaklar tebliğde açık açık sayılmıştır.

Merhaba Üstad

Yönetici kimliğinizle fiinansal tablolara göre karar vermeniz durumunda;
aşağıdaki gelir tablolarından hangisine göre karar vermeniz daha kolaydır.

1. Şekil
----------------------------------
600 14000
622 15000
--------
Brüt Mal Satış Zararı (1000)

Diğer Gelir Ve kar 3000
---------
Brüt Kar 2000

2. şekil
---------------------------------

600 14000
602 3000
--------
Satşlar toplamı 17000
622 15000
----------
Brüt Mal Satış Karı 2000

Sayın UZMAN

İşletmenin dönem içindeki haraketlerini raporladığımız belli başlı 3 farklı kurum vardır
1-Yöneticiler
2-Kredi verenler
3-Kamu yönetimi yani Maliye

Yaptığınız gelir tablolarını yönetime sunacaksanız ki bu yönetim muhasebesini gerektir her yönetici kendi anlayacağı şekilde kuralları koyar tabloları oluşturursunuz.Kimi yönetici için detaylara gerek dahi kalmaz dip toplam yeterlidir.
Bu anlamda mali tablolara baktığınızda 60 hesablara atılırsa analizi daha kolay olmakta brut kar marjı olumlu olduğundan faaliyet kar marjına kadar olumlu görünebilmektedir.Tüm yöneticilerin görmek istediği talo budur,
sizinde bahsettiğiniz gibi yönetim muhasebesi için 2.yol yani...

Sayın Ngroy ise mesleği gereği soruyu T.D.H.P. çerçevesinde Muhasebe standartlarına göre değerlendirmiş.Mali tabloların Kamu yönetimine verilmesi ihtimaline göre değerlendirileceği varsayımı ile haraket etmiş.Dolayısı ile 64 hesaplara atılmasının daha uygun olcağı kanaatine varmıştır.Bu anlamda kendilerine katılıyorum.

Zannedersem kızılderili sorusunu T.H.H.P. çerçevesinde değerlendirilmesini istemiştir diye düşündüğümden bu forum konusu içinde Ngroya katılıyorum.

Fakat yönetim muhasebesi ve raporlanması anlamında ise Sn.Uzmana katılıyorum.