fonradar

Aktifte kayıtlı gayrimenkul satışında Kdv durumu

Firmanın aktifinde 2 yılı geçen süredir kayıtlı taşınmazın satışında kdv durumu nedir?Bu satışı kdv beyanında özel matrahta mı göstereceğim.

Ynt: Aktifte kayıtlı gayrimenkul satışında Kdv durumu

Sayın SMDEMİRYASİN

Sonucu Kar/ Zarar Hesaplarında K.D.V sini ilave edilecek k.d.v.satırında (........Satış tahsil K.d.v.şeklide) göstereceksiniz.

Kurumların en az iki tam yıl süre ile Aktifinde bulundurdukları Gayrimenkullerin satışları 01/05/2005 tarihi itibarı ile KDV den istisnadır. Şirketinize ait Bina en az 2 tam yıl süre ile şirketinizin aktfinde yer alıyorsa Fatura düzenleyerek KDV hesaplamayacaksınız.
faturanın üzerine Katma Değer Vergisi Kanunun 17.maddesinin (r) bendeine göre KDV den istisnadır yazarsınız Oluşan karın % 75 ini kurumlar vergisinden istisna edersiniz , İstisna edilen tutarı 549 fon hesabında izlersiniz.%25 ini vergilemete alacaksınız.istisna edilen tutarı 5 yıl içinde sermayeye ilave edersiniz.uygulanacak istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır. Satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziya uğramış sayılır.

bende aynı şekilde gayrimenkul satışından dolayı işlem yaptım kdv beyannamemde göstermedim fakat bs formunda gösterdim.