Alınan Hizmet Bedelinin İadesi

stajer311

Katkı Sunan Üye
Özürlüler ile ilgili bir okul Milli Eğitim Bakanlığına iş yapıyor. Ve iş karşılığı faturalı olarak para alıyor. Fakat daha sonra yapılan teftişlerle milli eğitim bakanlığı alınan paradan 50.000 YTL geri ödenmesini istiyor. Biz fatuları kesip resmi kayıtlarımıza işledik. Bu durumda geri iade edilen 50000 YTL için nasıl bir işlem yapabiliriz. Ödediğimi KDV ve kurumlar vergisi yönünden ne gibi bir işlem yapbiliriz. Teşekkürler.

Ynt: Alınan Hizmet Bedelinin İadesi

Mutabakat sağlanmışsa 50.000.-ytl lik fiyat farkı faturanızı isteyin, bedelini ödeyin.
Yapılan işlem satış iade işlemi olduğundan;

___________/_____________
610-xxx
191-xxx
120-xxx

Merhaba;

Karşı kurum tarafından fiyat farkı faturası istemeniz konusunda sayın basar03 doğru tesbit yapmış. Ancak kayıtta borçlu hesap 611 olarak kullanılması daha uygun olacaktır.

---------- / / ------------
611 ***
191 ***

120 ***
---------/ / -------------

Saygılarımla,

İlginiz için teşekkür ederim. Fakat Millği Eğitim Bakanlığı İl Müdürlükleri FATURA kesebiliyor mu?

Merhaba;

Fatura kesemiyorsa gider pusulası düzenleyeceksiniz; stopaj uygulamayacaksınız; KDV yi göstereceksiniz; ve yukarıda yaptığımız kayıt gibi işleyeceksiniz;

Saygılarımla;

Sosyal ve askeri amaçlı istisnalarla diğer istisnalar:
MADDE17.-1. Kültür ve eğitim amacı taşıyan istisnalar:
Genel ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, köyler, bunların teşkil ettikleri birlikler, üniversiteler, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşları, siyasi partiler ve sendikalar, kanunla kurulan ve tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları, kamu menfaatine yararlı dernekler, tarımsal amaçlı kooperatifler ve Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıfların:

a) İlim, fen ve güzel sanatların, tarımı yaymak, ıslah ve teşvik etmek amacıyla yaptıkları teslim ve hizmetleri,

b) Tiyatro, konser salonu, kütüphane sergi, okuma ve konferans salonları ile spor tesisleri işletmek veya yönetmek suretiyle ifa ettikleri kültür ve eğitim faaliyetlerine ilişkin teslim ve hizmetleri,

konuyla ilgisi varmı bilmiyorum ama kdv istisnasına da bir dikkat etmek gerekiyor.

stajer311 ' Alıntı:
İlginiz için teşekkür ederim. Fakat Millği Eğitim Bakanlığı İl Müdürlükleri FATURA kesebiliyor mu?

tam emin olmamakla birlikde şunu söyleyim fatura kesiyorlar yalnız kdvden istisna olduklarından kdv ayırmıyorlar ayırırlarsa da resmi yazışmalar sonucu vergi dairesinden iade yada mahsubunu talep ediyorsunuz. yanlışım varsa üstadlarımdan düzeltmelerini rica ederim.

Parayı ödediğinizde Alındı makbuzu veya saymanlık makbuzu vs.Keseceklerdir.Makbuzun detayında kdv olmasına dikkat edin ve giderleştirin..( örnek:gümrüklere ödenen gümrük vergisi ve kdv yi gösteren saymanlık makbuzları)

Milli eğitim bakanlığına Gider pusulası yersiz olur, mevcut kanunlara göre gider pusulasının amacına ters düşer..!!!
Şahsen Tavsiye etmem.