Alış İade

SERAY

Katkı Sunan Üye
mal alınınca,
------ -----------
153 b
191 b
320 a
------ -----------
iade olunca
320 b
153 a
391 a
------- -----------iade olunca 391 deki tutarı kdv beyanının hangi satırında göstermeliyiz?

Merhaba
Gider alış iadesi kümülatife eklenecek mi ? Diğer işlemlerde 504 kodu ile mi göstermek gerekiyor ? Muhasebe kaydı yaparken 740 hesap alacak olarak mı yazılmalı, 649 hesap mı izlemeliyiz ?
İyi akşamlar.

Merhaba,
benimde başımda aynı sorun var. Bir kurumsal otobüs firmasına hizmet veren taşımacılık firması, kurumsal otobüs firmasından işlerinde kullanılmak üzere 4 adet cep telefonu fatura karşılığı almıştı. Şimdi bu cep telefonları iade faturası ile firmaya iade edildi.
kdv beyannamesinde 504 nolu kod-Alınan Malların İadesi, Gerçekleşmeyen İşlemler bölümünde Matrah ve KDV sütunlarını doldurduğumda, toplam matraha ilave ediyor.. iade faturasının matrahı kümülatif satışın içine giriyor.. Matrahsız da kabul etmiyor sanırım.
Bunun bir çözümü yok mu? Matrah ve alıştan iade kdv yi bildirmek yeterli mi?

Birde beyannamede toplam matrahın altında bir satır var. "Daha önce indirim konusu yapılan KDV nin İlavesi" diye.. Buraya yazsak 504 nolu satırı kullanmadan.. bilemedim tereddütte kaldım.

Merhaba,
504 nolu satıra matrah ve kdv yi yazınca
"Diğer İşlemler Tablosunda vergi matrahın % 18 inden büyüktür. " şeklinde uyarı alıyorum.. Matrah nasıl % 18 den büyük oluyor anlayamadım.

504- nolu satıra yazdığım tutar... matrah... 711,86..... kdv 128,14
??

uyarıya rağmen devam etmeli miyim acaba

Merhaba,
504 nolu satıra matrah ve kdv yi yazınca
"Diğer İşlemler Tablosunda vergi matrahın % 18 inden büyüktür. " şeklinde uyarı alıyorum.. Matrah nasıl % 18 den büyük oluyor anlayamadım.

504- nolu satıra yazdığım tutar... matrah... 711,86..... kdv 128,14
??

uyarıya rağmen devam etmeli miyim acaba
711,86*18%=128,1348 YANİ 128,13 Aradaki 1 kuruş farktan dolayı hata veriyor 128,13 yapın matrahıda 711,87 yapın..

Merhaba, Aralık ayında mükellefe imalatçı vasfına haiz olmadığından gerekçesi ile ihraç kayıtlı kesmemesi gerekirken ihraç kayıtlı ve kdv oran ve tutarı belirtilmeden kesilen alış faturası için iptal süresi geçtiğinden taraflarca iptal edilememiştir.

Ocak ayında bu ürünler mükellef tarafından kdv siz olarak (faturada belirtilen gerekçeler yazılarak) satıcıya iade faturası düzenlenmiştir.
Bu durumda kdv beyannamesinde, Alıştan iade edilen mallar 504 nolu satırda gösterip ve kümülatif toplama dahil ettiğimde beyanname onaylanabiliyor. Bu doğrultuda tereddüt yaşadığımdan doğru bir işlem mi yapmış oluruz.

Merhaba, Aralık ayında mükellefe imalatçı vasfına haiz olmadığından gerekçesi ile ihraç kayıtlı kesmemesi gerekirken ihraç kayıtlı ve kdv oran ve tutarı belirtilmeden kesilen alış faturası için iptal süresi geçtiğinden taraflarca iptal edilememiştir.

Ocak ayında bu ürünler mükellef tarafından kdv siz olarak (faturada belirtilen gerekçeler yazılarak) satıcıya iade faturası düzenlenmiştir.
Bu durumda kdv beyannamesinde, Alıştan iade edilen mallar 504 nolu satırda gösterip ve kümülatif toplama dahil ettiğimde beyanname onaylanabiliyor. Bu doğrultuda tereddüt yaşadığımdan doğru bir işlem mi yapmış oluruz.
%0 kdvli malı iade yapmış olsanız bile onaylayabilirsiniz.