Amortisman Ayırmama

isg

Serbest meslek vergi mükellefiyyim. Aldığım sıfır aracımın KDV ve ÖTVsini gider olarak göstermek istiyorum. Kalan kısmıyla ilgili olarak ise amortisman ayırmak istemiyorum çünkü araç satışında vergi dilimini yükselttiği için avantajlı olmuyor.

Bu doğru bir uygula olur mu?

Eğer uygulanabilir ise aracın satışında ne yapılacak. Yani araç toplam fatura bedeli 36000, KDV+ÖTV 14000 ise araç da 5 yıl sonra 20000 tlye satılırsa

36000-20000=16000 tl zarar mı yazılır. yoksa

(36000-14000)-20000=2000 tl zarar olarak mı yazılır.

Yardımlarınız için teşekkür ederim

Ynt: Amortisman Ayırmama

Ayırmadığınız amortisman tutarını aracın satış kaydında ters kayıt ile düşeceksiniz arada kalan fark sizin gelir yada gideriniz olacak.

Araç satın alınırken ilave edilmiş ve 932+KDV ayrıca fatura kesilen alaşımlı jantlar bu durumda nasıl kaydedilmelidir?

araç maliyetine 932,00.-TL yi ilave edin. Kdv yi ise 191 indirilicek Kdv hesabına alın.

cetvel ' Alıntı:
Ayırmadığı amortismanı niye ters kayıtla düşsün

sayın cetvel
Aracınızı sattığınızda amortisman kaydını nasıl yapıyorsunuz.ters kayıttan kasıt satış fişinin içerisinde 257 hesabın kullanılmasını kasdettim.

Amortisman ayrılmamış ise 257 nolu hesap kullanılmamıştır.o nedenle ters kapatılacak bir hesap yoktur dedim. Araçlara amortisman ayrılmasada araç satışında amortismanlar dikkate alınır diyenler de var demeyenlerde. bende açıkçası aracı aldığımdan beri amortisman ayırmamışsam 257 hesabı dikkate almıyorum.

Aşağıdaki yazıya göre araç maliyetine eklediğimiz alımların KDV'si de ya yine maliyete ekleniyor ya da gider gösterilebiliyor, indirme yok diyor.

"Örneğin bakımonarım, temizlik gibi normal giderler maliyetine eklenmez, genel giderler içinde asnif edilirler (Koç Yalkın, 2005, 266). Olağandışı Giderler: Bu türden giderler sürekli değil, arızi olarak yapılırlar. İlgili duran varlığın kapasitesini artırmak veya ekonomik değerini sürekli olarak artırmak amacıyla katlanılan bu giderler ilgili varlığın maliyet bedeline eklenirler (Koç Yalkın, 2005, 266). VUK m.262?den; işletme döneminde yapılan harcamalardan iktisadi anlamda binek otomobilinin ömrünü uzatan ya da işlevini artıranlar dışında kalan diğer harcamaların, binek otomobilinin kullanımına dönük olduğu ve dönem gideri olarak dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılırken, bunların dışında kalan ve binek otomobilin iktisadi anlamda ömrünü uzatan ya da işlevini artıran harcamaların maliyete eklenmesi gerektiği anlaşılmaktadır. Buna göre; akaryakıt giderleri, bakımonarım giderleri, kasko ve zorunlu trafik sigortası gibi giderler, binek otomobilinin kullanıma hazır tutulmasına yönelik harcamalar niteliğindedir ve maliyete eklenmezler. Bu türden giderler, binek otomobilinin kullanıldığı mali dönemin giderleri arasında yer alması gereken giderlerdir. Amortismana tabi duran varlıkların kullanım süresini uzatan veya kullanma yararını artıran harcamalar nedeniyle ortaya çıkan ve ödenen KDV?lerin tıpkı amortismana tabi iktisadi kıymetlerin KDV?sindeki gibi ortaya çıktıkları dönemde indirilmeleri gerekmektedir (Tokay, 2002: 45). Buna göre binek otomobiline ilişkin harcamalardan doğan KDV tutarlarının yine binek oto
mobili edinimi sırasında ortaya çıkan KDV gibi değerlendirilmesi gerektiği ifade edilebilir. Bu bağlamda, binek otomobillerinin akaryakıt, tamir, bakım ve onarım gibi giderlerinden doğan KDV, ortaya çıktığı dönemde indirime tabi tutulmalıdır. Benzer bir yorumla binek otomobilin kullanım ömründe ya da işlevinde artışa neden olan harcamalardan doğan KDV tutarlarının ise tıpkı binek otomobili alımından doğan KDV?ler gibi maliyete eklenmesi ya da doğrudan gider olarak kayıtlanması gerekmektedir. Bizim önerimiz ise, tıpkı binek otomobili alımından doğan KDV?deki gibi 292 no.lu hesapta ertelenmesidir. Binek otomobillerinin aktife alınmasının ardından, işletme dönemlerine ait kur farkı ve faiz giderlerinin ortaya çıkması durumunda, işletmeler doğrudan dönem gideri yazmak ya da varlığın maliyetine eklemek konusunda serbest bırakılmışlardır (163 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği)."

cetvel ' Alıntı:
Amortisman ayrılmamış ise 257 nolu hesap kullanılmamıştır.o nedenle ters kapatılacak bir hesap yoktur dedim. Araçlara amortisman ayrılmasada araç satışında amortismanlar dikkate alınır diyenler de var demeyenlerde. bende açıkçası aracı aldığımdan beri amortisman ayırmamışsam 257 hesabı dikkate almıyorum.

+1

http://www.link vermek yasak/binek-araclarda-amortisman-ve-degerleme.htm adresinde

"Vergisel düzenlemeler bakımından ?aktife alma?, ilgili varlık üzerinden amortisman ayrılmasına bağlanmaktadır. Eğer ilgili varlık üzerinden henüz amortisman ayrılmamış ise o varlığın aktife alınmamış olduğu kabul edilir (Kaval, 2005; 326)." şeklinde bir ifade var.

Serbest meslek mensubu olarak KDV +ÖTV yi gider göstererek ve amortisman ayırmamakla (tabi bu arada demirbaş listesine alarak) aktife almış olmaz mıyız?

VUK?na uygun olmayan ve fazla ayrılan amortismanlar (VUK Md. 313-321)
isg ' Alıntı:
Serbest meslek vergi mükellefiyyim. Aldığım sıfır aracımın KDV ve ÖTVsini gider olarak göstermek istiyorum. Kalan kısmıyla ilgili olarak ise amortisman ayırmak istemiyorum çünkü araç satışında vergi dilimini yükselttiği için avantajlı olmuyor.

Bu doğru bir uygula olur mu?

Eğer uygulanabilir ise aracın satışında ne yapılacak. Yani araç toplam fatura bedeli 36000, KDV+ÖTV 14000 ise araç da 5 yıl sonra 20000 tlye satılırsa

36000-20000=16000 tl zarar mı yazılır. yoksa

(36000-14000)-20000=2000 tl zarar olarak mı yazılır.

Yardımlarınız için teşekkür ederim
eğer amortisman ayırmamışsanız 5 yılın sonunda yada diğer dönemde amortisman olarak işlenemez kanunen kabul dilmeyen gider yazılır VUK?na uygun olmayan ve fazla ayrılan amortismanlar (VUK Md. 313-321) kanunen kabul edilmeyen giderlerde dönem sonunda matraha ilave edilir dolayısıyla ayrılmayan amortismanı ayırmaya kalkarsanız amortisman gideri değil kanunen kabul edilmeyen gider olur

Tam hatırlamıyorum ama bir mahkeme kararı okumuştum daha önce ayrılmayan amortismanların gider olarak düşülebileceği kararına varılmıştı

Dönemsellik ilkesi gereği giderin ilgili dönem içerisinde indirilmemesi halinde sonraki dönemlerde indirilmesi mümkün değildir.K.K.E.G dir.