Anne ve Baba İçin Sağlık Karnesi

Merhaba...
Bir bayan işçimiz, anne ve babasını kendi ssk'sı üzerinden baktırmak istiyor. Herhangi bir yerden gelirleri, maaşları vs. yok. SAdece babasının üzerine kayıtlı oturdukları ev var.
Şuan anne ve baba işçinin abisi üzerinden bakılıyor, fakat abi başka şehirde olduğu için sorun çıkıyormuş.

Bu konuda yardımcı olur musunuz ?
Bayan işçimiz anne ve babasını kendi üzerine alabilir mi ?
Alması için ne işlem yapılması gerekiyor?

abisinin üzerinden düşürtüp ssk başvurup ssk karnesi çıkaracak+ssk karnesi başvuru evraklarıyla birlikte

böyle bir uygulama doğru ozaman, evraklarını tamamlayıp başvurusunu yapacak. işçinin Evli olması, babasının bir evi olması, bunlara etken değil yani.
tşk muro

Benim elimde bitane tahahhütname var, ssk dan verilen, orada bazı maddeler var.
1-Anne ve babamın gecimi tarafımdan sağlanmaktadır
2-Anne ve babam herhangi bir kuruma tabi değildir
3-Anne ve babam yeşil kart sahibi değildir
Anne ve babamın üzerinde herhangi bir gayrimenkul bulunmamaktadır.

son madde o zaman muro nun dediği ile çelişiyor.
Bunlar zorunlu durumlar değil mi ?
gayrimenkul var ise, çıkartabilecek mi ?

benim kayınpeder isteğe bağlı ssk.yatırırken emekli olmadan önce astsubay oğlunun üzerinden sağlık işlemlerini görüyordu ve üzerinde ev traktör tarla vardı sanırım bu engel değil öyle olsaydı kayın peder bakınamazdı şimdi emekli olunca artık kendisi sağlık karnesi çıkardı

benimde korkum , ssk şimdi kabul eder, 5 sene sonra bi yazı yollar, üzerinizde gayrimenkul kaydı vardır, vs. geri ödeme istemesin :shock:
Devlet işi hiçç belli olmaz.

öyle deme NİSAN , nerde aç sefil var, ssk onların yakasında...
:!: :!: :!:

sayın meralll sakın yanlış anlamayın size gülmedim,siz sonuna kadar haklısınız. Benim gülmem sadece sinanbal'ın cümlesine idi. o da çok hoşuma gitti de ondan. ne oluyosa şu memlekette zaten hep garibanlara oluyor.

pardon NİSAN ben o cümleyi sen yazdın sandım :oops:

lafım sinanbal'aydı :(

Kıstas şu olur kanısındayım.Mesken olarak kullandıkları gayri menkul için bir sorun olmaz.Ama kiraya verip gelir elde edilen mesken,dükkan veya arazi gibi, üzerlerine kayıtlı gayri menkuller var ise dolayısıyla bunlardan gelir elde edildilği veya edilebilinir durumu dolayısıyla sorun olur...

Kolay gele....

Ynt: Anne ve Baba İçin Sağlık Karnesi

peki bir soruda benden; sigortalının babası yıllar evvel zamanın muhtarı tarafından tarım bağkur a kayıt ettirilmiş(iyilik yapmış) ama kendisinin bundan hiç haberi olmadığından bir tek prim dahi yatırmamış. gün geçmiş bağkur prim borcundan icra takibi yapacağını bildirmiş bildirmiş ama hiç prim yatırılmadığından yasal olarak bunu gerçekleştirememişler(yasada böyle bir madde var herhalde). şimdi dosya bağkur müdürlüğünde öylece beklemekte ve hem kendisi hemde eşi sağlık yardımı alamıyor. zira sigortalı anne babasına karne çıkartmak istediğinde babasına ait kurum kaydı çıktığından elleri kolları bağlı. bu durum hakkında fikri olan yapılabilecek birşey varmıdır.

Muhtarlar tarafın tarım beyan edilip tarım bağkuru kapsamına alınan kişiler geriye dönük tarım bağkurluğunu terkin ettirebilir.
Tarım bağkurlusu olabilmesi için tarımla uğraşması gerekir tarım kooperatiflerine veya zirai donatı kurumuna üye olması gibil .
Bağkurdan alacağı ib formunu muhtardan ve belirli kurumlardan kaydı olmadığına dair doldurup bağkur.md verildiği zaman terkin işlemi yapılır.
Not : ilerde ihtiyaç olur ise dönüşü yoktur.

Merhaba Arkadaşlar,
Hazır konu açılmışken bir personelimiz annesine sağlık karnesi çıkaracak fakat annesinin bağkur a borçu varmış.
karne çıkarabilirmi?