annem emekli olabilirmi

Merhaba annem 1936 doğumlu. 1956-1961 arası 4 yıl 10 ay emekli sandığına bağlı olarak çalışması var.Başka bir çalışması yok
Annemin emekli olabilmesi için:
1-SSK lı gösterip gününü 3600 a tamamlayabilirsek emekli olabilirmi
2-Emekli sandığı veya bağkur için aynı şartlar geçerlimi
3-Toptan ödeme yaparak herhangi birisinden emekli olabilirmi

Şimdiden ilginize Teşekkür ederim...

sayın ...35,
ben rumuzlara takıntılıyım. en yakın yerdeki emekli sandığı şubesine giderek bir ara isteğe bağlı ödeme sistemi çıkmıştı. onun olup olmadığına bakarak bağkura başvurursunuz.3600 günle kısmi emekli olur. ssk en az 3 yıl fiili çalışma koşulu getirdiğinden başvuramazsınız... toptan ödeme hiçbir kurumda yok.

sayın ibrahimb,
merhaba annemi 3 yıl sigortalı olarak çalışıyor göstereceğiz.
O durumda olur sanıyorum.

sayın ...35,
sigortalı göstermek diye birşey yoktur. 70 yaşındaki annenizi çalıştıracak bir yer varsa çalıştıracaksınız. 3 yıl çalıştıktan sonra isteğe bağlı sigortalı olabilir.
selamlar

sayın İbrahimb
ilginize teşekkür ederim.
Annemi kızı kendi çocuğuna bakıcı olarak gösterebiliyormuş ve sigortasını yapabiliyormuş diye öğrendim.Bu konuda bilginiz varsa öğrenebilirmiyim teşekkür ederim.

sayın ...35,
kanunda muvazaa diye birşey var. kızın çocuğuna bakmak gelenek ve göreneklerimize göre doğaldır. anneanneler torununa bakmak için yaratılmışlardır. bunun için para alan annelere toplumumuzda iyi gözle bakılmaz. siz ne dersiniz bu işe. varsa kayınvalidenize siz ücret öder miydiniz?

Emekli olmasını sağlayacaksa neden olmasın Sonuçta bu iş onun emekli olarak bir geliri olmasını sağlıyor ve hayatını bir miktar daha garantiye almasına yardımcı oluyor. Bunun neresi kötü ki.