Anneme Karne Alamaz mıyım?

Üyelik
24 Mar 2008
Mesajlar
2
arkadaşlar yeni üye oldum ilgililendiğinizi gördüm danışayım dedim.
ben 7 aydır ssk lıyım babamın birikmiş 36 milyar bağkur borcu var ve %3 faiz ve + prim ile ayda yaklaşık 1300 ödeme yapmamız lazım yapamıyoruz faizini bile ödeyemiyoruz
anneme bu durumdayken benim üzerimden sağlık hakkı tanınması mümkün mü
saygılar.
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
260
Ynt: ANNEME KARNE ALAMAZMIYIM?

Babanız, Bağkur a başvurup hizmetini sildirme karşılığında borcundan kurtulabilir. (Hala yürürlükte mi bilmiyorum, sorunuz)
Anne ve babanız sağlık hizmetlerini sizin sosyal güvenceniz altında alabilir. Tabi herhangi bir gelire sahip olmadıklarını, muhtaçlık belgesini ilgili kurumlardan imzalatarak ispatlamaları halinde.
 
T

Türk_bey

Ziyaretçi
Ynt: Anneme Karne Alamaz mıyım?

tayfun26 ' Alıntı:
arkadaşlar yeni üye oldum ilgililendiğinizi gördüm danışayım dedim.
ben 7 aydır ssk lıyım babamın birikmiş 36 milyar bağkur borcu var ve %3 faiz ve + prim ile ayda yaklaşık 1300 ödeme yapmamız lazım yapamıyoruz faizini bile ödeyemiyoruz
anneme bu durumdayken benim üzerimden sağlık hakkı tanınması mümkün mü
saygılar.

Sosyal güvencesi bulunmayan karı ve kocanın sağlık hizmetleri öncelikle eşlerin biri üzerinden yürütülür. Her ikisininde bir geliri doğal olarakta sosyal güvencesi bulunmaması sebebi ile geçimleri çocukları tarafından sağlanması halinde sağlık hizmetleri çocukları üzerinden yürütülür.

Sorunuzdan anlaşıldığı üzere Babanız esnaf. Bu durumda bir geliri olması nedeni ile Annenizin sizin üzerinizden sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün görünmüyor. Bağ-kur ek-19 maddeye göre sigortalılığının askıya alınması Babanınzın vergi mükellefiyetinin devam ettiği sürece bu durumu değiştirmeyecektir.
 

Benzer konular

Üst