turkcell

Anonim Şirket Hisselerinin Satışı

Üyelik
9 Tem 2005
Mesajlar
26
Bizim bir anonim şirketimiz var. Ve bu şirketimizin 2 ortağı a.Ş ve ltd.şirkettir. Bu ltd ve a.ş ait olan hisselerimizi sahışlara satmak istiyor. Hisselerini satan anonim şirket ve limited şirket nasıl bir uygulama yapacak.İşlemler nasıl olacak.Hisselerini satan ltd. ve a.ş ne gibi işlem yapacak.Zira bu tür uygulama fazla olmadığından sıkıntı olsun istemiyorum.Daha önce uygulama yapan bir arkadaş varsa yardımcı olursa sevinirim.


Hikmet Güneş
gaziantep
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: Anonim şirket hisselerinin satışı

Merhaba,
Eğer hisse sahipleri tüzel lişilik değil de gerçek kişiler olsaydı;
Gelir Vergisi Kanununun Mük.80. maddesi gereğince şartların yerine getirilmesi halinde vergiden muaf olacaktı. Ama hisseler (diğer şartlar uyuyormu bilemiyorum) Anonim ve Limited (tam mükellef) şirlketlere ait olduğu için istisnadan faydalanamayacak ve ticari kazançlarınıza dahil etmek zorunda kalacaksınız.

GELİR VERGİSİ KANUNU ' Alıntı:
Madde No Mukerrer Madde 80
Kapsam
(4783 sayılı Kanunun 4 üncü maddesiyle değişen madde Yürürlük; 01.01.2003 tarihinden geçerli olmak üzere 09.01.2003) Aşağıda yazılı mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazançlarıdır.
1. (5281 sayılı Kanunun 27 nci maddesiyle 01.01.2006 tarihinden itibaren elde edilen gelirlere uygulanmak üzere değişen bent. Yürürlük; 01.01.2006) İvazsız olarak iktisap edilenler ile tam mükellef kurumlara ait olan ve iki yıldan fazla süreyle elde tutulan hisse senetleri hariç, menkul kıymetlerin veya diğer sermaye piyasası araçlarının elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar.(*)
 
Üst