Anonim Şirketinde Ortak Olan Kişi 4/1a Kapsamında Sigortalılığı

1)Anonim şirketinde ortak olan fakat yönetim kurulunda görevi olmayan ortak kendi şirketinde 4/1 a kapsamında sigortalı olarak çalışmasında bir sakınca varmı.?
ben 4 1 a kapsamında olabileceğini düşünüyorum...........
(zira aşagıdaki hüküme göre bağkurlu olmak için hem ortak hemde yönetim kurulunda görev alınması gerekli...
Sigortalı sayılanlar
MADDE 4- (Değişik: 17/4/2008-5754/2 md.)Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından
3) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylarabölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,)

2) 2021 tarihinde kurulan tek ortaklı anonim şirkette, 4 /1 a kapsamında çalışan yönetim kurulu üyesi kişi,2024 yılnda şirkete ortak olduğu takdirde hem ortak olduğu hemde yönetim kurulunda yer aldığı için 4 /1 b kapsamında sigortalı olması gereklidir diye düşünüyorum ....

Sayin celalelibuyuk

1479 sayılı Kanunun mülga 24 üncü maddesi kapsamında şirket ortağı olması nedeniyle (4/b) kapsamında sigortalı olan şirket ortağının, daha sonraki bir tarihte ortağı olduğu şirketten (4/a) kapsamında sigortalı bildirilmesi halinde, önce başlayan sigortalılık sona ermediği sürece diğer sigortalılık devreye girmeyeceğinden, (4/a) kapsamındaki sigortalılık iptal edilecek (4/b) kapsamındaki sigortalılığı geçerli sayılacaktır.

5510 sayılı Kanunun "1479 sayılı Kanuna ilişkin geçiş hükümleri" başlığını taşıyan geçici 8 inci maddesinde; tarım sigortalıları hariç olmak üzere, Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) kapsamındaki sigortalılık niteliği taşıdıkları halde Kanunun yürürlük tarihine kadar kayıt ve tescillerini yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğünün bu Kanunun yürürlük tarihinden itibaren başlayacağı öngörülmüştür.

2008/Ekim öncesinde Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında hizmet akdiyle çalışırken, çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olanlar, (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar 4/(b) kapsamına alınmamaktadır.

1/10/2008 tarihinden önce 1479 sayılı Kanun kapsamında tescili yapılması gerektiği halde 506 sayılı Kanun kapsamında tescil yapıldığı söz konusu tarihten sonra tespit edilen sigortalılar, Kanunun geçici 8 inci maddesi kapsamında değerlendirilmeyecek, (4/a) kapsamında yapılan tescil kaydı beyan kabul edilerek, (4/b) kapsamında sigortalı olması gereken tarih itibariyle (4/b) kapsamında sigortalılığı başlatılacak ve (4/a) kapsamındaki hizmetler (4/b) kapsamında hizmet olarak değerlendirilecektir.

Bu durum, (4/a) kapsamında çalışmaya başladığı tarih ile şirket ortağı olduğu tarih aynı olan sigortalılar için de uygulanacaktır. Burada esas olan, (4/a) kapsamında çalışma devam ederken (4/b) kapsamında sigortalılığı gerektiren şirket ortaklığının gerçekleşmesidir. Ancak, şirket ortağı olduğu gün diğer bir ifadeyle, (4/b) kapsamında sigortalı olması gerektiği halde aynı gün ortağı olduğu şirketten (4/a) kapsamında bildirim yapıldığı tespit edilenlerin, şirket ortaklığı nedeniyle (4/b) kapsamında bildirimi;

• Yapılanların (4/a) kapsamındaki sigortalılığı iptal edilecek (4/b) kapsamındaki sigortalılığı geçerli sayılacaktır.

• Yapılmayanların ise, (4/a) kapsamında yapılan tescil kaydı bildirim kabul edilerek, (4/b) kapsamında sigortalı olması gereken tarih itibariyle (4/b) kapsamında sigortalılığı başlatılacak ve (4/a) kapsamındaki hizmetler 4/(b) kapsamında hizmet olarak değerlendirilecektir.

2008/Ekim öncesinde (4/a) kapsamında hizmet akdiyle çalışırken, çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olanlar, (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar (4/b) kapsamına alınmayacaktır.

(4/a) kapsamındaki çalışmaları sona erdirip en az bir gün ara vererek ortağı olduğu şirketten yeniden hizmet akdine tabi çalışmaya başlanması durumunda hizmetler kesintiye uğramış kabul edilecektir. Ortağı olduğu şirketten (4/a) kapsamında hizmeti bildirilen ve kendinden başka (4/a) kapsamında sigortalı kalmayan şirket ortaklarının, çalıştıkları şirketin sermaye şirketi olması halinde ise, (4/a) kapsamında sigortalılığı devam ettirilecektir.

Kaynak : 2013/11 Sayili SGK Genelge

Ferhat Bey merhaba,

Müsaitseniz size bir şey danışmak isterim.

10.01.1995 Tarihinde xxx A.Ş. kuruldu.

01.04.1997 Tarihinde xxx A.Ş.’ye ortak olundu. (Yani kurucu ortak değilsiniz ve bu tarih öncesinde de Bağ-kurlu olmanızı gerektiren başka bir durum yok)

20.03.2001 Tarihinde xxx A.Ş.’ye 4/a girişiniz yapıldı. (Bu tarih ve öncesinde bir Bağ-kur tesciliniz yok)

12.03.2003 Tarihinde xxx A.Ş.’den askerlik nedeniyle çıkışınız yapıldı.

13.08.2003 Tarihinde xxx A.Ş.’ye askerlik sonrası tekrar 4/a girişiniz yapıldı ve kesintisiz bir biçimde devam ediyor.

10.01.2010 Tarihinde xxx A.Ş.’ye Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildiniz. (Yönetim Kurulu üyesi olanlar Bağ-kurlu olmak durumunda, 4/a sigortalılık ile çakışıyor.)

Yapılan değerlendirmeler sonucunda;

xxx A.Ş. kurucu ortağı olmamanız. Kuruluş 10.01.1995 , Ortaklık tarihiniz: 01.04.1997

4/a (SSK) sigorta girişinizden önce bir 4/b (Bağ-kur) tescilinizin olmaması.
4/a SSK tarihleri (4/a 20.03.2001 – 12.03.2003) - (13.08.2003 – devam ediyor)

İlk Yönetim Kurulu üyeliğiniz 10.01.2010 tarihinde başlaması ve hem bu tarihten hem de 01.10.2008 tarihinden önce kendi şirketinizden 4/a sigorta girişinizin olması ve kesintisiz bir biçimde devam ediyor olması

4/a sigortalya ara verilem dönemde (13/03/2003 – 12/08/2003 arasında) Bağ-kurlu olmanızı gerektirecek bir durumun olmaması

13.08.2003 tarihinden buyana 4/a sigortalılığınız xxx A.Ş.’de kesintisiz bir biçimde devam ediyor olması

nedenleriyle xxx A.Ş. üzerinden gösterilen 4/a sigortalılığın geçerli olacağı değerlendirilmekte.

Sizce de bu görüş doğru mudur?

SGK, 2008 sonrası kesintisizlik ile alakalı konu hakkında düzenleme yapmış, yüz küsür sayfalık bir yazının bir yerine sıkıştırmışlar, artık bunu kullanmıyorlar.
Biz buna güveniyorduk. Şirket ortağı iki 4/a lı kişiye 4/b üzerinden işlem yaptılar.

SGK, 2008 sonrası kesintisizlik ile alakalı konu hakkında düzenleme yapmış, yüz küsür sayfalık bir yazının bir yerine sıkıştırmışlar, artık bunu kullanmıyorlar.
Biz buna güveniyorduk. Şirket ortağı iki 4/a lı kişiye 4/b üzerinden işlem yaptılar.
Peki neye göre işlem yapıyorlar. Yani hangi kanun,genelgeye göre?

Peki neye göre işlem yapıyorlar. Yani hangi kanun,genelgeye göre?
Sayin Aquatim

Cok dogru soyluyorsunuz. Ancak Sayin yken'nin dedigi gibi SGK, 2008 sonrası kesintisizlik ile alakalı konu hakkında düzenleme yapmış, ....

Bunu da 5510 sayılı Kanunun "1479 sayılı Kanuna ilişkin geçiş hükümleri" başlığını taşıyan geçici 8 inci maddesinde; dayandiriyorlar.

Aslinda buradan sonrasi onemli detaylar asagidaki yazida ancak 2013/11 Sayili SGK Genelge'ye bir bakmani oneririm.

2008/Ekim öncesinde Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında hizmet akdiyle çalışırken, çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olanlar, (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar 4/(b) kapsamına alınmamaktadır.

1/10/2008 tarihinden önce 1479 sayılı Kanun kapsamında tescili yapılması gerektiği halde 506 sayılı Kanun kapsamında tescil yapıldığı söz konusu tarihten sonra tespit edilen sigortalılar, Kanunun geçici 8 inci maddesi kapsamında değerlendirilmeyecek, (4/a) kapsamında yapılan tescil kaydı beyan kabul edilerek, (4/b) kapsamında sigortalı olması gereken tarih itibariyle (4/b) kapsamında sigortalılığı başlatılacak ve (4/a) kapsamındaki hizmetler (4/b) kapsamında hizmet olarak değerlendirilecektir.

Bu durum, (4/a) kapsamında çalışmaya başladığı tarih ile şirket ortağı olduğu tarih aynı olan sigortalılar için de uygulanacaktır. Burada esas olan, (4/a) kapsamında çalışma devam ederken (4/b) kapsamında sigortalılığı gerektiren şirket ortaklığının gerçekleşmesidir. Ancak, şirket ortağı olduğu gün diğer bir ifadeyle, (4/b) kapsamında sigortalı olması gerektiği halde aynı gün ortağı olduğu şirketten (4/a) kapsamında bildirim yapıldığı tespit edilenlerin, şirket ortaklığı nedeniyle (4/b) kapsamında bildirimi;

• Yapılanların (4/a) kapsamındaki sigortalılığı iptal edilecek (4/b) kapsamındaki sigortalılığı geçerli sayılacaktır.

• Yapılmayanların ise, (4/a) kapsamında yapılan tescil kaydı bildirim kabul edilerek, (4/b) kapsamında sigortalı olması gereken tarih itibariyle (4/b) kapsamında sigortalılığı başlatılacak ve (4/a) kapsamındaki hizmetler 4/(b) kapsamında hizmet olarak değerlendirilecektir.

2008/Ekim öncesinde (4/a) kapsamında hizmet akdiyle çalışırken, çalıştıkları işyerine veya başka bir şirkete ortak, anonim şirkette ise kurucu ortak veya yönetim kurulu üyesi olanlar, (4/a) kapsamındaki sigortalılıkları kesintiye uğrayıncaya kadar (4/b) kapsamına alınmayacaktır.

(4/a) kapsamındaki çalışmaları sona erdirip en az bir gün ara vererek ortağı olduğu şirketten yeniden hizmet akdine tabi çalışmaya başlanması durumunda hizmetler kesintiye uğramış kabul edilecektir. Ortağı olduğu şirketten (4/a) kapsamında hizmeti bildirilen ve kendinden başka (4/a) kapsamında sigortalı kalmayan şirket ortaklarının, çalıştıkları şirketin sermaye şirketi olması halinde ise, (4/a) kapsamında sigortalılığı devam ettirilecektir.

Saygilar

Sayin Aquatim

Cok dogru soyluyorsunuz. Ancak Sayin yken'nin dedigi gibi SGK, 2008 sonrası kesintisizlik ile alakalı konu hakkında düzenleme yapmış, ....

Bunu da 5510 sayılı Kanunun "1479 sayılı Kanuna ilişkin geçiş hükümleri" başlığını taşıyan geçici 8 inci maddesinde; dayandiriyorlar.

Aslinda buradan sonrasi onemli detaylar asagidaki yazida ancak 2013/11 Sayili SGK Genelge'ye bir bakmani oneririm.

Saygilar
Sayın Ferhat Bey, yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Biz de hizmet kesintisi, o da askerlik nedeniyle, bir kez oldu. Ve o tarih de yine bu genelge yayınlanmadan önceki bir tarih. Hatta 01.10.2008 tarihinden önce 2003 yılında. Yine de bu şekilde değerlendirilir mi, yani hizmet kesintisi olmuş gibi?