Araç Kiralamarında Kiraya Verenin Kdv Yönünden Durumu

İşletmemin Aktifine kayıtlı bir tane aracım var. Aracımın Kasko Bedil 70.000,-ytl. Vergi mükellefi olan başka bir nakliye şirketine kiraladım.
1- Aracımı V.U.K.'nun 70 maddesine göre kasko bedeli üzerinden %10 onu üzerinden yıllık 7.000.-Ytl.'ye kiraya verdim. Kiralamadan dolayı ben hangi beyannemeleri vereceğim.
2- Kiralayan hangi beyannameleri verecek( kdv ve muhtasar yönünden)
3- Kiralayanın muhasebe kayıtları nasıl olacak
4- Aracı kiraya verirsem, işletmemin Aktifinden fatura ile 70.000.-ytl + Kdv. Çıkış mı yapacağım, Eğer fatura kesersem kiralma işi bitince tekrar kendi kendime fatura mı edeceğim.
5- Kiralama işlemi resmi veya tarafların kendi arasında olması her hangi bir değişiklik yaparmı?

Şimdiden Teşekkür ederim.

Ynt: Araç kiralamarında kiraya verenin kdv yönünden durumu

resul ' Alıntı:
İşletmemin Aktifine kayıtlı bir tane aracım var. Aracımın Kasko Bedil 70.000,-ytl. Vergi mükellefi olan başka bir nakliye şirketine kiraladım.
1- Aracımı V.U.K.'nun 70 maddesine göre kasko bedeli üzerinden %10 onu üzerinden yıllık 7.000.-Ytl.'ye kiraya verdim. Kiralamadan dolayı ben hangi beyannemeleri vereceğim.
2- Kiralayan hangi beyannameleri verecek( kdv ve muhtasar yönünden)
3- Kiralayanın muhasebe kayıtları nasıl olacak
4- Aracı kiraya verirsem, işletmemin Aktifinden fatura ile 70.000.-ytl + Kdv. Çıkış mı yapacağım, Eğer fatura kesersem kiralma işi bitince tekrar kendi kendime fatura mı edeceğim.
5- Kiralama işlemi resmi veya tarafların kendi arasında olması her hangi bir değişiklik yaparmı?

Şimdiden Teşekkür ederim.
Merhaba

1- 7000,00 ytl + Kdv şeklinde faturaz düzenlenecek. Her hangi bir beyanname verilmeyecek.
2- Kiralayanda beyanname vermeyecek.
3- 740 (B) 191 (B) = 320 (A)
4- 1.şık =
5- Kira konratını V.dairesine bildireceksiniz.

1- Aracımı kiraya verdiğimden dolayı başka aracım kalmadığından beni Gmsi yönünden vergi mükellefi yaparlarmı?
2- Yaparlar ise kiraya veren ve kiralayan hangi beyanneme verecektir.

resul ' Alıntı:
1- Aracımı kiraya verdiğimden dolayı başka aracım kalmadığından beni Gmsi yönünden vergi mükellefi yaparlarmı?
2- Yaparlar ise kiraya veren ve kiralayan hangi beyanneme verecektir.

Merhaba,

Bu durumda hala mükellefiyetliğiniz devam ettiği için hala fatura kesmeye devam edeceksiniz.

Sayın Schumacher;

Bu gün vergi dairesi Müdürlüğü başka bir aracın olmadığından dolayı seni GMSİ. yönünden vergi mükellefi yapacağız dedilir. Ayrıca İşletmeme kayıtlı aracımın Aktife kayıtlı olduğu miktar kadar çıkış yapacağımı. kiralamadan vaz geçildiği zaman tekrar kendi kendime fatura keseceğimi söyledilir. Kafam karıştı bu konuda elinizde mükteza veya her hangi bir görüş var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim.

resul ' Alıntı:
Sayın Schumacher;

Bu gün vergi dairesi Müdürlüğü başka bir aracın olmadığından dolayı seni GMSİ. yönünden vergi mükellefi yapacağız dedilir. Ayrıca İşletmeme kayıtlı aracımın Aktife kayıtlı olduğu miktar kadar çıkış yapacağımı. kiralamadan vaz geçildiği zaman tekrar kendi kendime fatura keseceğimi söyledilir. Kafam karıştı bu konuda elinizde mükteza veya her hangi bir görüş var mı ? Bilgi verirseniz sevinirim.
Merhaba,

Bunun hakkında mükteza yada bir görüş sahibi deilim, ancak Vd. bununla ilgili kanun maddesi varsa sana açıklama yapması gerekir. Ayrıca V.dairesinin görüşü şüpheli ; aktifindeki araçı kiraya vermiş olduğun firmaya keserek kdv'sini alacaksın ve beyan edeceksin, Sonra kiradan vazçgecersen araç senin üzerinde deilki nası kendı kendıne fatura edeceksin anlayamadım. Bu Konuyu V.dairesiyle görüşüp bizide aydınlatırsan sevinirim.

Ynt: Araç Kiralamarında Kiraya Verenin Kdv Yönünden Durumu

vd dediği; a şahsının işletmesindeki kayıtlı aracı kendi üzerine ft et ve işletme aktifinden çıkar. sonra kiraya ver ve gmsi mükellefi ol. ileride yine işletme aktifine almak ister isen şahsın üzerinden işletme aktifine al.

sn:nane
GMSİ mükellefi olduğu zaman kiralamadan dolayı stopaj durumu nasıl olur?

araç aktifine kayıtlığı olduğu sürece vergi mükellefiyetın devam eder.
şayet aracı kendi adına fatura edip aktıfınden çıkartırsan mukellefiyetin son bulur ve sende istediğin kimseye arabanı kıraya verebilirsin.
aldığın kıra geliri beyan donemınde ıstısna kısmına gırerse gmsi beyannamesi vermene gerekte kalmaz.
yalnız kıralayan fırma kdv 2 beyannamesı ve muhtasar beyannamesında kıra bedeli üzerinden muhtasar ödemesi gerekır.
aracı kiralaya vermek ile dükkanı kıraya vermenin arasında gmsi beyannamesi açısından ikisindende muhtasar kesildiği için bı farkı yok.

sayın nane bilgi edinmek istiyorum
vergi kanunu böyle bende 10 yıl önce öyle bir uygulama yapmıştım

70,000ytl +kdv 12.600 faturayı kendi adına kesti
vergi dairesinden gmsi oldu 2 yıl sonra kira fes edildi yeniden nakliyeci oldu
190 devreden kds ne olacak
Bilgi verir iseniz memnun olrum

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım aracınız ticari mi, Vergi dairesinin böyle bir uygulamaya yönelmesi aracınızın Gayri Ticari olduğu izlenimi vermektedir. Aracınız gerçekte ticari ise vergi dairesinin uygulaması mevzuat karşısında biraz çelişkili, Nedeni ise 193 sayılı Gelir vergisi kanunun 37. maddesinde " Ticari ve zirai bir işletmeye kayıtlı mal ve hakların iraatları Ticari ve zirai kazancın tesbitine yönelik mütealik hükümlere göre hesaplanır" hükmüne yer verilmiştir. Sizin talebiniz "Dilekçe" üzerine dairenin yapacağı bir hatalı işlem ile ortaya çıkacak zararların faturası size çıkabilir. İlgili daire GMSİ mükellefiyeti tescil edecek ise bırakın bunu re'sen yapsın en azından sonradan çıkacak ihtilaflarda kendinizi futbol deyimi ile "TAÇ" a atarsınız.

Turk_bey siz haklısınız Taça

Kiracı
araç Kiraya verildiği için gvk 94 maddesine sayılanlara kiraya verildiğinden kdv 17/4-d bendine göre kirlayan hem kdv hem stopaja tabi burayakadar normal.

Kiraya veren

Taşıt sahibi kendi adına fatura kesecek 190 devreden kdv sivar ise neolacak 2 yıl sonra taşıtı geri aldı hangi faturya dayanarak demirbaş ve yevmiye kayıt yapacak satacağı zaman amortisman ayırma nerden başlayacak
Bu konuda ben bir tebliğ bulamadım